המפכ"ל:
''שדה קרב, זרקו אבנים על שוטרים''

מפכ"ל המשטרה מסביר מדוע המשטרה איננה בודקת את נסיבות פציעת מנכ"ל מוסאווא, "אנחנו מחויבים לעדכן את מח"ש ולאפשר לה לבדוק את זה".

ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ח

יודעים לטפל. אלשיך
יודעים לטפל. אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך מתייחס הבוקר (שני) לאירוע בו נפצע מנכ"ל מרכז מוסאווא, ג'עפר פראח, שהשתתף ביום שישי בהפגנה בחיפה.

"בחיים שלך לא ראית בן אדם הולך עם שבר? יכול להיות שהוא נפגע בהפגנה", טען אלשיך בשיחה עם עיתונאים.

אלשיך הסביר גם מדוע המשטרה איננה בודקת את נסיבות פציעתו של פראח, "ברגע שיש ממצא כזה אנחנו מחויבים לעדכן את מח"ש ולאפשר לה לבדוק את זה".

"אנחנו במקרה כזה לא משבשים, לא עושים מהלכים מקבילים, עם כל זה שגם אותנו מסקרן לדעת מה המציאות", הוסיף אלשיך.

המפכ"ל אישר כי המשטרה השתמשה בכוח במהלך הטיפול בהפגנה בחיפה, אך הסביר כי לא היה מנוס מכך, "הייתה שם הפרת סדר אלימה ביותר, מדרחוב שהופך לשדה קרב, זריקת אבנים על שוטרים, חסימת קונים מכניסה לחנויות.

''זה לא מחאה לגיטימית גם לא במדינה דמוקרטית וסובלנית, אז ברור שהיתה שם אכיפת חוק והפעלת כוח. אם מישהו חרג מסמכויותיו אנחנו יודעים לטפל בזה".

נזכיר כי בעקבות ההפגנה בחיפה נעצרו כעשרים חשודים, אולם הלילה החליט בית משפט השלום בחיפה לשחרר את כולם ממעצר בניגוד לבקשת המשטרה.

מזכ"ל מוסאווה, ג'עפר פראח, הגיע לדיון בבית המשפט בחיפה כשהוא הולך באמצעות קביים. בשיחה עם התקשורת דחה את טענות המשטרה נגדו ואמר, "הגעתי לחפש את הבן שלי כדי לקחת אותו הביתה והחליטו לעצור אותי. בתחנה שוטר בעט לי ברגל ושבר לי את הברך".

בראיונות לתקשורת הוסיף פראח, "אני מתכוון לתבוע אישית את השוטר שבעט בי בברך ואת המשטרה. איני סומך על חקירת מח"ש. יש תיעוד שלי צועד במשך דקות על שתי רגליי לפני שהוכנסתי לניידת, אין פה יותר מדי מה לחקור".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, קרא הבוקר לחקור במהירות את טענותיו של מנכ"ל מרכז מוסאווה לפיהן שוטר שבעט ברגלו גרם לו לשבר. "קראתי לחקירה מהירה כדי לברר את העובדות. אם יש שוטר או מפקד שפעל באלימות או משקר - מקומו ודאי לא במשטרה", אמר ארדן בראיון לגלי צה"ל והסביר מדוע איננו ממהר לאמץ את עמדת המשטרה, "העובדות שמציגה המשטרה מעוררות סימני שאלה, כיוון שרגלו של פרח שבורה".

במקביל קרא השר ארדן בראיון לחקור את יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, בעקבות עימות שהתרחש אתמול בינו ובין שוטרים בבית החולים רמב"ם בחיפה. "הוא תמיד מגיע כדי להסית ולהתסיס", האשים ארדן את עודה, "לא יכול להיות שיקלל שוטר בעת מילוי תפקידו. הגשתי נגדו תלונה ליועמ"ש ואני מקווה שתיפתח חקירה פלילית".