"לבטל את קנס הפירעון המוקדם"

בהנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות לא מסתפקיםפ בהוספת מסלולי משכנתא ללא עמלת פירעון מוקדם, "יש לבטל את הקנס הזה לאלתר".

ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ח

לבטל. אילוסטרציה
לבטל. אילוסטרציה
צילום: istock

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום (שני) בתיקון חוק הבנקאות וביטול עמלת פירעון מוקדם שגובים הבנקים בגין מחזור משכנתא או פירעון מוקדם של המשכנתא.

לאחר שיוזם החוק, ח"כ יואב קיש, הביא לדיון הצעה הקובעת הוספת מסלולים ללא קנס על פירעון מוקדם, הוחלט כי הוועדה תצביע על החוק בדיון הבא.

רימון חייט מהנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות, אמר בוועדה, "אנשים לוקחים הלוואות וכאשר הם מגיעים למחזר אותן, מפילים עליהם עמלות של עשרות אלפי שקלים, מה שלפעמים עובר אפילו את החוב המקורי. חישוב הריבית מופרך משום שאם הריבית תעלה, הבנק לא רק שלא יפסיד, הוא ירוויח".

"אין כבר עלויות גיוס- רק סיבוב על הגב של הצרכנים- בשתי רמות. האחת, למנוע מהם למחזר את המשכנתא, והשנייה, לדחוף את הציבור להלוואות מסוכנות. אפילו המילה 'קנס' משמשת את הבנקים בניסיון הזה ומונעת מלקוחות לקחת הלוואה בתנאים טובים הרבה יותר", הסביר חייט.

עוד הוסיף חייט, "הצעת הפשרה אמנם תשפר את המצב הנוכחי אבל יש ללכת רחוק יותר ולבטל את קנס הפירעון המוקדם לחלוטין. העמלה הזו נקבעה בשנות השמונים כאשר היה חשש ליציבות הבנקים. הגיע הזמן להתעורר. אנחנו ב- 2018 ושום פירעון מוקדם לא יגרום לו לקרוס".