תכנון כלכלי: תנאי ראשון לבניית המטבח

היכולת להתחיל לתכנן את מטבח החלומות ולנסות להגשים אותו ולהביא אותו לידי ביטוי מעשי בבית- היא משימה שאינה פשוטה כלל וכלל.

, ז' בסיון תשע"ח

בניית מטבח
בניית מטבח
צילום: יח"צ

המטבח- החדר הפונקציונלי שעיקר תפקידו לשמש חלל לבישול ולאכילה, המטבח המהווה מקום מפגש חמים וחביב לבני המשפחה- חייב לפני הכול להיות מתוכנן באופן הרציונלי ביותר.

עלות כלכלית של מטבח- הרגע הראשון בתכנון- כידוע, עלותו המשוערת הממוצעת של מטבח עשויה להגיע לכדי עשרות אלפי שקלים ואפילו יותר מכך. מסתבר, כי המטבח הוא אחד החדרים היקרים ביותר הנבנים בבית כולו. מעצם עובדה זו ועל מנת שלא ייווצר המשפט הידוע- "כגודל הציפיות- כך גודל האכזבות"- חשוב מאוד, שציבור הלקוחות עוד בטרם ישכרו את שירותיו של מעצב מטבחים ועוד לפני חתימת חוזה מכירה עם נגרייה מומלצת או/ ו עם חנות לממכר מטבחים- יבדוק מה היכולת הכלכלית העומד לרשותו על מנת להביא את המטבח לכדי מימוש בפועל.

ברור, כי מעצב מטבחים מיומן ומוכשר עשוי לעבוד על תכנון מוקפד ולהגיע למטבח מעוצב ומסוגנן בעל איכות מושלמת של חומרי גלם, ייחוד ויוקרה במראה מרהיב ויוקרתי או בכל בחירה אחרת על פי רצון הלקוח, צרכיו ובחירתו הסגנונית האישית, ואולם אם המטבח המרשים והפונקציונלי הזה יהווה פרט שלא מצוי בהישג ידו הכלכלית של הלקוח, כלומר- אם בגמר תהליך העיצוב ומיצוי התכנון- יגיעו המעצב והלקוח לכדי הסכמה שהמטבח יישאר בגדר פנטזיה לא ממומשת רק בגלל מחירו היקר, הרי שכל מלאכת המחשבת של התכנון וכל יגיעתו של בעל המקצוע מתחום העיצוב- הייתה בהחלט לחינם.

מאידך, חשוב לזכור ולהפנים, לא כל מטבח יקר הוא בהכרח פונקציונלי ונוח יותר ובוודאי לא כל מטבח שעולה כסף רב יתאים מבחינה סגנונית ועיצובית לכל לקוח בצרכיו וטעמו. בהחלט ייתכן במקרים רבים, שמעצב מטבחים שיצליח לחתור לעיצוב מושלם ומדוקדק תוך שימת לב מצד אחד לפרטים ולאביזרים הקטנים שירכיבו בסופו של דבר את המטבח השלם, אך מאידך- יראה בדמיונו את המראה המושלם של המטבח- יוכל להתאים את הרצוי למצוי. במקרה כזה אמנם הלקוח לא יקבל את כל מה שביקש ולא יספוג נזקים כלכליים מעבר ליכולתו הכספית הריאלית, ואולם דרך חשיבה מקורית ויצירתית ידע המעצב להתאים את המראה של המטבח- הסגנון והאווירה וכמובן גם את המרכיבים הפונקציונליים שלו לצורכי הלקוח עד כמה שניתן במסגרת התקציב הנתונה.