פרשנות
לכל שבת יש מוצאי שבת

חודשיים בלבד נותרו לראש הממשלה לאשר את חוק הגיוס בשלוש קריאות ולהבטיח את השנה הבאה ללא בחירות. אלו חודשי הכרעה

חיים לב , ז' בסיון תשע"ח

נתניהו
נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

שלושה שבועות של חגיגות רצופות הצליחו להרים את ראש הממשלה מהקרשים אל הסקרים המצוינים בהם הוא מחזיק בימים אלה.

מה שהחל עם פרסום המבצע המוצלח של המוסד באיראן דרך יציאתה של ארה"ב מהסכם הגרעין, הסתיים בהעתקת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, גואטמלה ופרגוואי.

אבל לכל שבת יש מוצאי שבת. עם שוך חגיגות השגרירות צפויה הקואליציה כבר במהלך השבועות הקרובים להידרש להגן על שורה של הצעות חוק שנויות במחלוקת בהם פסקת ההתגברות, חוק הלאום, חוק הגיור ומעל כולנה חוק הגיוס הנחשב למוקש הפוליטי המשמעותי ביותר לקואליציה הנוכחית.

הלו"ז קצר. קצר מאד. חודשיים בלבד נותרו לראש הממשלה לאשר את חוק הגיוס בשלוש קריאות ולהבטיח את השנה הבאה ללא בחירות. מועצת גדולי התורה החסידית שהתכנסה ערב חג השבועות העבירה מסר ברור לחברי הכנסת של יהדות התורה לפיו יש לעשות הכל כדי לאשר את חוק הגיוס בשלש קריאות בהקדם האפשרי.

את האולטימטום המרומז קיבלה המערכת הפוליטית בערב החג באמצעות מכתבם של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ששוגר לראש הממשלה בשם סיעת יהדות התורה ובו הובהר כי יש לחדש את החקיקה כבר בימים אלה וכפי שהובטח להם בשלהי המושב הקודם.

האם המערכת הפוליטית תצליח להתכנס סביב מתווה שיהיה מקובל על מועצת גדולי התורה וגם על שר הביטחון אביגדור ליברמן? אשרי המאמין. אמנם החוק הקודם שנתמך על ידי הסיעות החרדיות ובוטל על ידי בג"ץ יצא אף הוא מבין כותלי הייעוץ המשפטי של משרד הביטחון, אולם על רקע התחממות האווירה לקראת כניסה לשנת בחירות כל הצדדים עלולים לחדד את הפינות ולהישאר עם חילוקי הדיעות ועם משבר פוליטי שיוביל היישר לזרועותיה של מערכת בחירות מוקדמות.

אחרי שייושבו המחלוקות הפוליטיות, תידרש הקואליציה לגלות עמידה עיקשת על המשמעת הקואליציונית של חבריה. הצעות החוק הנפיצות צפויות לטפס במעלה החקיקה על חודם של כמה קולות לכאן או לכאן. לכל קול תהיה משמעות. כל אמירה, גם אם לא תהיה מכרעת במבחן המספרי, תהיה קולנית במיוחד. לנתניהו אסור יהיה להיכשל במבחן הזה.

לפני כשבועיים נחלץ נתניהו חושים ולבקשת יו"ר הקואליציה ח"כ אמסלם התריע בפני חברי הליכוד מה עלול לקרות במידה והם יפרו את המשמעת הקואליציונית. ראש הממשלה גער במהלך ישיבת סיעת הליכוד בשרים ובחברי כנסת שנעדרים מהצבעות במליאת הכנסת או מצביעים בניגוד לעמדת הקואליציה.

"במצב כזה הקואליציה מתפרקת", צוטט ראש הממשלה בתגובה לדבריו של יו"ר הקואליציה דוד אמסלם, שקבל על כך שמאז החל כנס הקיץ של הכנסת הוא מתמודד עם חוסר משמעת של שרים וח"כים.

האם משהו בהתנהלות חברי הקואליציה צפוי להשתנות בעקבות התרעותיו של ראש הממשלה? כנראה שלא. הסיבה פשוטה: בהיעדר ענישה אפקטיבית – אין משמעת.

בהצבעה בקריאה טרומית על החוק להסדרת מעמד בני הישיבות יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש מהליכוד החליט לעשות שבת לעצמו ונעדר מהמליאה בעת ההצבעה. למרות הכוונה להענישו ולהדיחו מראשות וועדת הפנים, רמז יו"ר הקואליציה אמסלם כי הוא לא ייענש. התנהלות דומה נרשמה גם כלפי ח"כ השכל שלא הצביעה בעד חוק המרכולים.

כל עוד לא תהיה ענישה - ולא תהיה ענישה - מה שהיה הוא שכנראה יהיה. חודשי הכרעה כבר אמרנו.