אושר: קנסות כבדים לעברייני בניה

"לאחר שנים בהן תחום התכנון והבניה התנהל כמערב פרוע, שמנו סוף להפקרות", אמר ראש הממשלה בעקבות אישור הקנסות בוועדת הפנים.

חזקי ברוך , ז' בסיון תשע"ח

סוף להפקרות. בנימין נתניהו
סוף להפקרות. בנימין נתניהו
Photo by Gili Yaari/Flash90

ועדת הפנים והגנת הסביבה אשרה היום קנסות מנהליים בסכומים של עד 600 אלף ש"ח לעבירות של בניה לא חוקית, שימוש לא חוקי או הפרת צווי הריסה.

זאת, בהמשך לרפורמה הכוללת שהוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באפריל 2017 בתחום אכיפת דיני התכנון והבניה.

כזכור, הרפורמה כללה שינוי מדיניות של מעבר מאכיפה פלילית לאכיפה כלכלית. זאת, במטרה לאפשר אכיפה אפקטיבית ומהירה ולהמנע מהליכים ממושכים שנמתחים על פני שנים בבתי המשפט.

כך, לדוגמה בחודשים האחרונים החלה היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה להחרים ציוד הנדסי, כגון טרקטורים ומשאבות בטון, המשמשים לבניה לא חוקית.

הקנסות יינתנו על ידי מפקחים מטעם המדינה או מפקחים של ועדות מקומיות עצמאיות וגובה הקנס יקבע בהתאם להיקף הבניה הלא חוקית ובהתאם למידת הרגישות של השטח, דוגמת שטחים הנכללים בשמורות טבע, חופי ים, תשתיות לאומיות וכו'.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין בתגובה, "לאחר שנים בהן תחום התכנון והבניה התנהל כמערב פרוע, שמנו סוף להפקרות. הממשלה בראשותי הובילה רפורמה מקיפה בתחום האכיפה, והיום השלמנו את השלב האחרון שכולל קנסות מנהליים בסכומים חסרי תקדים לעברייני תכנון ובניה. החוק חל על כולם ללא יוצא מן הכלל, גם כשמדובר בבניה לא חוקית".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, הוסיף "הרפורמה שהעבירה הממשלה בנושא האכיפה, מאפשרת תגובה מהירה של הרשויות. נגמרו הזמנים בהם עד שהמערכת התפנתה לטפל בעבריין, כבר הושלמה הבנייה ואוכלס המבנה. התקנות שאשרה היום ועדת הפנים משלימות את המהלך ההסטורי".