איראן לפומפאו: לא מקבלים ממך הוראות

בכיר איראני מגיב לנאום מזכיר המדינה האמריקני ולתנאים של ארה"ב לאי החרפת הסנקציות על המשטר באהרן. "לא זקוקים לרשות לפעול במזה"ת"

ניצן קידר , ז' בסיון תשע"ח

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
צילום: רויטרס

איראן מגיבה הערב (שני) לנאומו של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שהציב תנאים למדינה המוסלמית שאם לא תעמוד בהם יוטלו עליה סנקציות חריפות.

"התנאים של ארה"ב הם חסרי משמעות. אין לאיראן שום צורך ברשות מאף גורם כדי לפעול במזרח התיכון. תוכניות הטילים שלנו ייקבעו לפי הצרכים האיראניים", אמר בכיר במשטר בטהרן.

נזכיר כי פומפאו התייחס בנאום שנשא לנעשה במזרח התיכון והפולמוס סביב הסכם הגרעין.

"קיווינו שאיראן תוציא את הכסף מהסכם הגרעין לטובת אזרחי איראן, אבל היא חימשה ארגוני טרור. מאז שנחתם ההסכם, חיזבאללה חומשה על ידי איראן, כשמטרתה ישראל", אמר מזכיר המדינה.

לדבריו, "חומרת הסנקציות על איראן תמשיך לגדול אם היא לא תשנה את מסלולה. הסנקציות מעתה יהיו הקשות ביותר בהיסטוריה ברגע שנסיים עם איראן".

"המשטר בטהרן יצטרך בקרוב לבחור, האם ללכת שוב לעימות שיכלול פגיעה אנושה בכלכלת איראן לבין הניסיון לשבת לשולחן הדיונים ולהגיע להסכמה. איראן לא תוכל להשיג את שתי המטרות", סיכם פומפאו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לנאומו של פופמאו ואמר, "תודה ארה"ב - זו המדיניות הנכונה. איראן בתנופת התפתחות במזה"ת. היא שואפת להשיג נשק גרעיני באמצעים שונים שחשפנו. איראן צריכה לצאת מסוריה. מי שרוצה להפסיק את התוקפנות האיראנית, ולקדם את השלום - יתנגד לאיראן ויתמוך בעמדה האמריקנית. כך עושה ישראל".

השר נפתלי בנט הוסיף כי "‏השורה התחתונה של נאום פומפאו והמדיניות החדשה כלפי איראן: היא יכולה או להשקיע בשיפור חיי האיראנים או להשקיע בנטילת חייהם של יתר האנשים. ‏היא לא יכולה לעשות את שני הדברים".