70 שנה לחטיבה 7: "מוכנים לכל אתגר"

חטיבת השריון הוותיקה ביותר בצה"ל תחגוג באוגוסט 70 שנה להקמתה. המח''ט רומן גופמן: "הנשק הטוב ביותר של החטיבה הם האנשים''.

עדו בן פורת , ח' בסיון תשע"ח

כוח אדם איכותי בשדה הקרב
כוח אדם איכותי בשדה הקרב
צילום: דובר צה''ל

חטיבה 7, עוצבת "סער מגולן", היא חטיבת השריון הוותיקה ביותר בצה"ל והוקמה עם ייסודו, ב-16 במאי 1948, מיד לאחר הכרזת המדינה.

מאז הקמתה, החטיבה השתתפה בכל מלחמות ישראל ונוטלת חלק גם בפעילות השוטפת של צה"ל כיום.

לכבוד חגיגות ה-70 לישראל, יצאה חטיבה 7 במבצע לאיתור לוחמי תש״ח. עד כה נמצאו כ-15 לוחמים ולוחמות שלקחו חלק בקרבות תש״ח תחת החטיבה המיתולוגית.

כחלק מהפרוייקט מבקרים לוחמים ומפקדים של ימינו את הלוחמים והלוחמות של קרבות תש״ח. מגיעים אליהם הביתה לביקורים, שומעים את סיפורם האישי והצבאי ואף מזמינים אותם להשתתף באירועים צבאיים בחטיבה, הכל כהוקרת תודה והערכה.

בין לוחמי תש״ח נמצא הקשר של חיים לסקוב, לימים שימש כמפקד הגדוד המשוריין הראשון בצה''ל (79) במסגרת חטיבה 7. עצרת החטיבה תתקיים השנה ב-8 באוגוסט באתר יד לשריון בלטרון.

״לחטיבה 7 יש את האמל״ח, הכלים והטכנולוגיה המתקדמים ביותר בעולם. טנקי מרכבה סימן 4 בעלי ה'מעיל רוח', הנמ״ר ההנדסי ועוד, אך הדבר המכריע והנשק הטוב ביותר של החטיבה הם האנשים. בחטיבה כוח אדם איכותי, המפקדים והלוחמים הם הכוח העיקרי שלנו והמפקדים הזוטרים הם אלה שמובילים בסופו של דבר בשדה הקרב״, מספר מפקד החטיבה, אל״ם רומן גופמן.

לחטיבה 7 יש היסטוריה מפוארת של קרבות ולחימות שהכריעה בהם וקבעה את מעמד השריון בשדה הקרב המודרני, ביניהם מלחמת יום הכיפורים, מלחמת השחרור ועוד. אך קרבות תש״ח הם אלו שיצרו את החטיבה.

עוד מספר המח״ט גופמן, ״החטיבה נולדה לפני 70 שנים במהלך קרבות לטרון, כמה ימים אחרי שבן גוריון מכריז על הקמתה של מדינת ישראל. הוא נותן פקודה לממלא מקום הרמטכ״ל יגאל ידין להקים חטיבה נוספת, חטיבה 7. המשימה: לפרוץ את הדרך לירושלים, וחטיבה 7 הולכת ומבצעת את המשימה. בן גוריון הפקיד בידינו לפני 70 שנים את ביטחון העם והמולדת ואנחנו עומדים במשימה ומוכנים לכל אתגר״.

סמלים רבים מרכיבים את המספר 7 בתג היחידה, ולכל אחד מהם משמעות ייחודית: צבעי הדגל בסמל מסמנים את צבעי הלאום של עם ישראל; מגן הדוד מסמל את ניצולי השואה שלחמו בחטיבה בתש"ח.

החץ האדום הוא חלק מהספרה 7 ומסמל את דרך בורמה, שפריצתה על ידי החטיבה אפשרה את הסרת המצור מירושלים, הרומח מסמל את כוחות החי"ר שהיו בחטיבה בתקופת מלחמת השחרור והברק מסמל את גדוד השריון הפורץ. הצלבת הברק והרומח מסמלים, אם כן, את שיתוף הפעולה בין החי"ר והשריון.

תחת החטיבה יש שלושה גדודי שריון: גדוד 75 (רומח), גדוד 77 (עוז) וגדוד 82 (געש). בנוסף, יש בחטיבה גם את גדוד ההנדסה גדוד 603 (להב) ופלס"ר 7, פלוגת הסיור המיתולוגית.

לוחמי החטיבה עוברים בכל כמה חודשים תקופת אימונים אינטנסיבית, שבה הם מתכוננים למצבי חירום ומתאמנים באמצעות האמל"ח שברשותם לתרחישים השונים. לאחר מכן, הם עוברים לתעסוקה מבצעית בגזרות השונות, במהלכה פרוסים לאורך כל הארץ ומגנים על הגבולות השונים.

בחלק מהקווים הלוחמים אף יורדים מהטנקים לתקופה ממושכת ומבצעים תעסוקה מבצעית כמו חיילי החי"ר. כיום הגדודים פרוסים בעזה, יהודה ושומרון, לבנון, רמת הגולן והחרמון.