מתש״ח לתשע״ח
מוקירים את הלוחמים שבזכותם אנו כאן

פרוייקט ייחודי מפגיש בין חיילי וקציני אוגדה 91 ללוחמי התש״ח החלוצים שלחמו לפני 70 שנה על הקמת המדינה וביסוסה.

ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ח

שואבים השראה מאותם לוחמים גיבורים
שואבים השראה מאותם לוחמים גיבורים
צילום: דובר צה''ל

לוחמי התש״ח, חלוצים חדורי מטרה, לחמו לפני 70 שנה על הקמת המדינה וביסוסה. נערים ונערות שלא התייאשו מהקשיים והקימו מאפס יישובים רבים ומשגשגים. חלק מלוחמים אלו חיים גם היום באותם יישובים שהקימו לפני שנים.

פרוייקט ייחודי שיזמה עוצבת הגליל (אוגדה 91) מפגיש בין קצינים מהאוגדה וחטיבותיה, שמגנים על הגזרה היום לבין לוחמים אלו.

״אנו מוקירים את גבורת הלוחמים שבזכותם אנו כאן כיום ויודעים כי ללא עבודתם הקשה מדינתנו לא הייתה נראית כך היום״, אומר סגן מפקד חטמ״ר 300, סא״ל אמיר פרידמן.

פרוייקט ״מדור לדור, מתש״ח לתשע״ח״ נבנה במסגרת חגיגות 70 שנים למדינת ישראל ו-40 שנים לאוגדה האמונה על בטחון גבולה הצפוני של ישראל.

״מטרת המיזם היא להפגיש בין מפקדים בחטיבות האמונות על ביטחון גבול הצפון לבין לוחמי תש״ח אשר עזרו בהקמת יישובי הגזרה״, מספר סא״ל פרידמן, ״הפרויקט מדגיש את חשיבות הקשר המשמעותי בין ישוביי הגזרה ללוחמי ומפקדי החטיבה״.

החודש נפגשו ויפגשו קצינים מהאוגדה וחטיבותיה עם לוחמים אשר הקימו את יישובי הגזרה וחיים בהם עד היום. מפגשים ייחודיים אלו מעניקים לקצינים הזדמנות ללמוד על מורשת האוגדה ולהוקיר תודה והערכה ללוחמים שהקימו במו ידיהם את יישובי האיזור.

״זו זכות עבורי להגיע לבית של לוחם תש״ח, לשמוע את סיפורו המרתק ולהעניק לו תעודת הוקרה על עובדתו המוערכת״, מוסיף סגן מפקד חטמ״ר 769, סא״ל חגי זוננשיין שנפגש בסוף השבוע שעבר עם גרשון קסטלנובו ואשתו בביתם בקיבוץ יפתח.

הזוג קסטלנובו הם ממקימי הקיבוץ וגרים בו מאז ועד היום. גרשון, בן 88, נולד ברומא ועלה עם משפחתו לישראל לאחר מלחמת העולם הראשונה. ביולי 47 התגייס לפלמ״ח ולחם בקרבות השונים. הוא נשלח יחד עם 120 לוחמות ולוחמים נוספים להקים התיישבות בין רמות נפתלי למנרה- קיבוץ יפתח.

״מיזם מ״דור לדור״ הוא פרויקט ערכי וחשוב״, ממשיך סא״ל זוננשטיין, ״אסור לנו לשכוח שבזכות אנשים כאלה, שהפגינו אומץ לב והשקיעו את כל כוחם, לנו יש כיום מקום להגן עליו. חטמ״ר 769 תמשיך לפעול למען שמירה על בטחון הגזרה ולמען המשך התפתחותה ושגשוגה״.

צוות מרפאת השיניים של חטמ״ר 769- רופאת השיניים, סרן אלה ללום, נגד הרפואה החטיבתי, רס״ל אדיר אוחיון וסייעות השיניים, רב״ט נוי אלמקייס ורב״ט מילנה זמין נפגשו עם חיה שלוי ובנה, תא״ל (מיל׳) אודי שלוי, שתפקד כסמח״ט 769 בשנות ה-80.

חיה, תושבת יפתח וממקימי הקיבוץ, נולדה ב-1930 ובגיל 14 עזבה את הבית לחוות לימוד בפתח תקווה. בסוף שנות ה-40 היא הצטרפה לפלמ״ח ויצאה לקורס חובשים בג׳וערה. ״נבחרתי ללוות מדפנה עד דגניה את מולה כהן שהיה מפקד חטיבת יפתח של הפלמ"ח״, מספרת חיה בגאווה.

ב-1948 עלתה עם גרעינה להקים התיישבות. בתחילת הקמת היישוב המשיכה לתפקד כחובשת ובשלב מסוים למדה טיפול בתינוקות והובילה שינויים בתחום.

במהלך השבוע התקיימו מספר מפגשים נוספים ביישובים על גבול הצפון- סגן מפקד חטמ״ר 300 נפגש עם יהודה דרעי, ממקימי שומרה, קצינת הקשר של החטיבה נפגשה עם חנקה לוחמת הפלמ״ח מקיבוץ ברעם וקצין הרפואה של חטיבה 769 נפגש עם רחל רבין ממקימי קיבוץ מנרה.

מפגשים נוספים יתקיימו בהמשך וימשיכו לסמל ולהדגיש את הקשר ההדוק בין גורמי האוגדה ליישובים. ״מפקדי ולוחמי הגזרה לא שוכחים את מורשת הקרב וההיסטוריה הגזרתית שעליה הוקמה מדינתנו״, מדגיש סא״ל פרידמן, ״אנו שואבים השראה מאותם לוחמים גיבורים שהגנו על הבית שלנו בזמנו, מוקירים תודה ומגנים על הבית שלהם כיום״.טוען....

צילום: דובר צה''ל