קרע בין סאטמר לבית חולים בניו יורק

אחד מבתי החולים הגדולים במנהטן מונע ממתנדבי "ביקור חולים" של סאטמר להיכנס אליו – ובחסידות קוראים להחרים אותו.

גיא כהן , ט' בסיון תשע"ח

חסידי סאטמר. ארכיון
חסידי סאטמר. ארכיון
צילום: פלאש 90

אחד מבתי החולים הגדולים במנהטן, NYU-לאנגון, החליט לאסור על מי שאינם חולים או בני משפחה של חולים להיכנס למחלקות האישפוז, ובחסידות סאטמר משוכנעים שהצעד נועד נגדם.

סוכנות הידיעות JTA ציינה ברקע הדברים כי מתנדבי "ביקור חולים" של סאטמר מבקרים מדי יום בכ-13 בתי חולים ומרכזי שיקום ביו יורק, כאשר בידיהם שקיות גדושות באוכל כשר, מבושל וטרי.

המתנדבים גם מספקים המלצות ספציפיות לגבי רופאים, כאשר הם נשאלים על כך, ואף מעניקים סיוע כספי לחולים הזקוקים לכך.

בית החולים הסביר שההחלטה התקבלה למען שמירה על פרטיות החולים וביטחונם, ודוברת מטעמו סירבה לפרט מדוע התקבלה ההחלטה דווקא כעת.

לדברי חסידות סאטמר, מערכת הבריאות של ניו יורק שינתה באחרונה את מדיניותה לגבי שמירה על חייהם של חולים סופניים, והיא חוששת ממצב בו אנשי סאטמר יהיו עדים להחלטות של ביה"ח שלא להאריך חיים של חולים בכל האמצעים האפשריים.

מנהלת שירות "ביקור חולים" של סאטמר, שביקשה שלא יזהו אותה בשמה, אמרה שהחסידות קוראת כעת ליהודים שלא להתאשפז בבית החולים. דפים שהופצו במהלך חג השבועות בשכונות חרדיות בברוקלין הזהירו כי חולים יהודיים שיתאשפזו ב—NYU לאנגון מסכנים את חייהם.

לאחר הודעת בית החולים על מדיניותו החדשה נגד מבקרים שאינם קרובי משפחה, נהגו 5-6 מתנדבי סאטמר להתגנב לקומות החולים בדרכים שונות, כשהם נושאים את המאכלים עמם. אולם אנשי ביטחון עקבו אחריהם, והם נאלצו להפסיק.