דרישת פיצויים מהמחבל: 5 מיליון ש"ח

נירית זמורה שנפצעה בפיגוע דורשת מבית המשפט לפסוק חמישה מיליון ש"ח פיצויים עבורה. "פגע בה בשל היותה יהודייה מתוך מניע לאומני".

אלירן אהרון , ט' בסיון תשע"ח

נירית זמורה ובעלה בבית הדין בצאי היום
נירית זמורה ובעלה בבית הדין בצאי היום
צילום: חזקי ברוך

נירית זמורה שנפצעה בפיגוע בצומת גוש עציון לפני כשנתיים וחצי, ביקשה מבית המשפט הצבאי בעופר לחייב את המחבל לפצותה בחמישה מיליון ש''ח.

במסגרת דיון הטיעונים לעונש נגד המחבל אשר דקר ופצע את זמורה, ביקש עורך הדין חיים בלייכר לפסוק לה פיצויים כאשר הסכום בנוי על תחשיב הנזקים שגרם המחבל לזמורה וכולל חישוב של פגיעה בה, כאב וסבל ופיצוי עונשי.

את בקשתו תומך עו"ד בלייכר על סעיף 182 לצו בדבר הוראות ביטחון, שם מסמיך החוק הצבאי את שופטי ביהמ"ש היושבים בדין הפלילי לפסוק פיצויים אזרחיים, ועל פי תחשיב נזקי אשר מוגש בדר כלל בתביעות אזרחיות.

"הנאשם פגע בנירית בשל היותה יהודייה מתוך מניע גזעני, לאומני. כל זאת בלא שהמתלוננת פגעה בו או היה לה כל סכסוך עימו. לאור חומרת התקיפה והמניע יש להטיל על הנאשם פיצוי עונשי במקסימום המתאפשר בחוק", כתב בלייכר המייצג את זמורה מטעם ארגון חוננו.

נירית זמורה הגיעה הבוקר (רביעי) לדיון בבית המשפט הצבאי בעופר, שם החל שלב הטיעונים לעונש נגד המחבל שתקף אותה באמצעות סכין. כזכור, המחבל זוכה מעבירת ניסיון גרימת מוות בכוונת תחילה רק משום שבמהלך הפיגוע בגוש עציון נשברה הסכין שהחזיק בידו.

זמורה ביקשה משופטי בית הדין הצבאי להשית על המחבל את העונש המירבי. ''אני עומדת לפניכם היום כאובה משהייתי לפני פסק הדין, עדיין המומה, מזועזעת ועצובה וכולי. קשה להגיע למקום הזה לאחר החוויה שחוויתי כאן. את העובדה שאני עומדת כאן חיה ועל שתי רגליי אין לייחס בשום פנים ואופן לרוצח היושב פה באולם''.

זמורה הדגישה, ''אני עומדת כאן ולמעשה ניתן בקלות לדמיין, כי לא אני העומדת כאן. עומדים כאן הקורבנות שנרצחו בדם קר מדקירות סכין מחבלים. ההבדל הדק היחיד בינם לביני, שבחסדי ה' נשברה הסכין בגבי".

"חשוב לי לומר שאיננו מונעים מיצר נקמה. אבקש מהשופטים שלכל הפחות יחילו על הרוצח היושב כאן את העונש המקסימלי על פי פסק הדין שלצערי פסקתם".

כזכור, זמורה נדקרה בפיגוע בו מחבל רץ אליה כשבידו סכין שלופה בצומת גוש עציון בחודש אוקטובר 2015, זאת תוך כדי קריאות 'אללא אכבר'.

המחבל, פאיז חמזה, תושב חברון, נלכד במקום ואילו זמורה נפצעה באורח קשה במהלך האירוע, אולם כאמור סכינו של המחבל נשברה במהלך הדקירה, עובדה שהובילה את השופטים למסקנה כי יש לזכות את המחבל מעבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונת תחילה.

העילה המרכזית להחלטת השופטים היא שלא ניתן להוכיח שכוונת המחבל הייתה לרצוח.