"היחס לישראל זו השפלה וכניעה לטרור"

לא פעם נאלצים ספורטאים ישראליים להתחרות ללא סממנים ישראלים בדמות הדגל וההמנון הלאומי. ח"כ רזבוזוב יוזם טיפול משפטי בתופעה

נרי וייס , ט' בסיון תשע"ח

ח"כ רזבוזוב ופרופ' דרשוביץ
ח"כ רזבוזוב ופרופ' דרשוביץ
צילום: נרי ברנר

התביעה הבינלאומית שתחזיר את סמלי מדינת ישראל לספורט העולמי. לאור ריבוי המקרים בהם נאלצו ספורטאים ישראלים להתחרות ללא סמלי המדינה - סמל האיגוד הישראלי, דגל המדינה, וההמנון הלאומי במקרה של ניצחון, יוזם ח"כ יואל רזבוזוב ממפלגת 'יש עתיד', תביעה לבית המשפט הבינלאומי לספורט, זאת במטרה למגר את התופעה.

ח"כ רזבוזוב החליט לפעול למיגור התופעה במישורים הבינ"ל והמדיני, כשהמטרה היא לקבוע תקדים משפטי בינלאומי שישים סוף להדרת מדינת ישראל באמצעות הספורט וכך למנוע מגופי ותנועות החרם על ישראל להשיג הישגים מדיניים.

ח"כ רזבוזוב הדגיש את חשיבות המאבק למעמדה של מדינת ישראל בעולם, כשאמר, "כשראיתי את הספורטאים הישראלים נאלצים להתחרות במדינות ערב ללא דגל ישראל, ללא ההמנון, וללא כל סממן ישראלי, כספורטאי אולימפי לשעבר וכחבר כנסת, יצאתי מדעתי. זו השפלה לאומית וכניעה לטרור. העולם הערבי מנסה לא להכיר בישראל באמצעות הספורט".

בכדי להתמודד עם התופעה בצד המשפטי ולהגיש תביעה בבית המשפט הבינלאומי לספורט, גיבש ח"כ רזבוזוב צוות משפטי בינ"ל ובו טובי המשפטנים בעולם כמו הפרופ' אלן דרשוביץ שהוא תומך גדול של ישראל, התובע הכללי לשעבר של מדינת ניו יורק ואחרים מהארץ ומהעולם – "הכל כדי להחזיר את הגאווה הלאומית של ישראל ולשים סוף לביטול מדינת ישראל בספורט העולמי", אמר ח"כ רזבוזוב.

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, השותף למהלך אמר: "אף מדינה בעולם לא הייתה מוכנה שהספורטאים שלה יחביאו את הדגל וההמנון שלהם. ישראל צריכה לדרוש מאיגודי הספורט הבין לאומיים, מהספורטאים בכל העולם להיות חלק מהמאבק שלנו. היום זה ישראל מחר זו ארץ אחרת. החרם על ישראל בתחרויות ספורט הוא בושה לספורט העולמי שאמור להיות דגל לזכויות ושוויון".

פרופ' אלן דרשוביץ סיפר כיצד ומדוע הוא נרתם למאבק: "כשחבר הכנסת רזבוזוב הציג בפני עובדות חותכות לקיפוח בלתי אפשרי, הסכמתי לקחת חלק פעיל במערכה הבינלאומית, במסגרת בית משפט הבינלאומי לספורט או במסגרת של בית משפט אחר על מנת לשים סוף לאפליה של הספורטאים הישראלים".

עוד אמר פרופ' דרשוביץ, "אנחנו חייבים להילחם באפליה הזו בכל המישורים – משפטים, דיפלומטים, פוליטיים ואפילו כלכליים. אנחנו חייבים לוודא שלאפליה הזו לא יהיו ספונסרים וממנים כאלה ואחרים. צריך לקחת את זה קדימה ולהראות לכל מנהיגי העולם את הספורטאים שחוו על בשרם את האפליה. כי זה התחיל בספורט, אבל זה לא יגמר שם. אם אנחנו לא נעצור את זה - התופעה הזאת תחדור לכל תחומי חיינו. זו בדיוק הטקטיקה של תנועת ה-BDS".

לדברי פרופ' דרשוביץ, "הספורטאים לא רוצים פוליטיקה בספורט. הם לא רוצים שפוליטיקה תפריע להם להתחרות. בספורט הכול צריך להתבסס אך ורק על יכולות ספורטיבית ותוצאות. לא על ארצות המוצא ולא על איך ההמנון הלאומי נשמע. אנחנו לא נאפשר יחס כלפי מדינת היהודים כאל מדינה סוג ב' ונאבק על זה בכל המישורים".

לסיום אמר ח"כ רזבוזוב: "אין לנו ברירה אלה לנצח במאבק הזה. זה אולי ייקח זמן רב אבל לבסוף הצדק והשכל הישר ינצחו לטובת מדינת ישראל, גם בזירה הבינלאומית".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il