'מי שיפלה ספורטאים מישראל ייענש'

לח"כ רזבוזוב נמאס מהחרמתם של סמלי הלאום הישראליים מתחרויות ספורט בינלאומיות והוא מקדם מהלך משפטי בינלאומי למאבק בתופעה.

שמעון כהן , ט' בסיון תשע"ח

לקיים דיון. רזבוזוב
לקיים דיון. רזבוזוב
צילום: פלאש 90

לאחר שבתחרויות ספורט בינלאומיות לא מעטות באחרונה נאלצו ספורטאים ישראלים להסתיר את סמלי הלאום, דגלים על החולצות ובאולמות התחרות כמו גם ההמנון במקרה של זכיה מוביל חבר הכנסת יואל רזבוזוב מ'יש עתיד' מהלך שמבקש לבלום את התופעה.

"ישנה מגמה של העולם הערבי להשתמש בפלטפורמת הספורט כדי לנסות למחוק ולבטל את קיומה של שיראל. לא נותנים לספורטאים שלנו להתחרות תחת דגל ישראל ולא לשמוע את 'התקווה' במקרה של ניצחונות", אומר חבר הכנסת רזבוזוב בראיון ליומן ערוץ 7 ומציין כי התופעה גורמת לכך ש"הרבה מאזרחי ישראל מרגישים השפלה וצריך להלחם בזה".

"אנחנו יכולים להילחם בתופעות", קובע רזבוזוב. "הקמתי צוות משפטנים מובילים בראשותו של פרופ' אלן דרשוביץ. בצוות חברים משפטנים משווייץ וישראל כולל גם התובע הכללי שלעבר של מדינת ניו יורק. נלך לבית משפט בינלאומי לעתירה נגד אותן המדינות המפלות. מדינה שמפלה ספורטאים ישראלים לא תוכל לארח תחרויות בינלאומיות".

רזבוזוב "מאמין שעם צוות כזה של אנשים משפיעים נוכל לנצח, כי הצ'רטר של הועד אולימפי אומר שספורט צריך להיות מחוץ לפוליטיקה".

וכיצד ניתן להתמודד עם הנשק הערבי, כלומר הכסף, שמעניק להם כוח משמעותי גם בזירה הספורטיבית כפי שקורה בנסיכויות המפרץ המארחות תחרויות בינלאומיות תוך העלמת סממנים ישראליים? "העולם הערבי מבין שספורט נותן להם חשיפה טובה ולכן הם משקיעים הרבה כסף. הכסף עושה הרבה, אבל יש חוק בינלאומי ונפעל ברמה המשפטית נגד המדינות הללו". לזאת הוא מוסיף כי לבד מהזירה המשפטית תהיה אפשרות לפעול גם בזירות נוספות כמו הפעלת סנקציות כלכליות על חברות המעניקות חסות לתחרויות מפלות, "יש לנו מספיק כלים למלחמה בהם. כשארה"ב איתנו זה נותן לנו הרבה סיכויים".

באשר לאופן ולעיתוי בו יתרחשו הדברים מסביר חבר הכנסת רזבוזוב כי הדברים תלויים למעשה באירוע הבא שבו יופלו ספורטאים ישראליים "משפטית אנחנו צריכים קייס שקורה כעת ברגע זה. כשיש תחרות בינלאומית באחת המדינות הללו וספורטאי ישראלי מופלה אנחנו צריכים לפנות לבית משפט בינלאומי. כשנעשה את זה ונצליח פעם אחת זה יהיה תקדים לפעמים הבאות". עם זאת רזבוזוב ער לאפשרות שהדבר לא ייצלח כבר בפעם הראשונה, אך להערכתו המשך המאבק המשפטי יניב פירות בעתיד.

ומדוע מהלך שכזה אינו קורה על ידי משרד הספורט אלא על ידי חבר אופוזיציה? "אני לא רוצה לדבר בשם הקולגות שלי למרות שהם מהקואליציה, אבל הנושא הזה נוגע לרמה המדינית. מי שצריך לטפל בזה הוא שר החוץ שלא קיים. ראש הממשלה, שר החוץ בפועל, מזמן היה צריך להרים טלפון לתומס באך, יו"ר הועד האולימפי הבינלאומי ולהבהיר שישראל לא יכולה להרשות לעצמה השפלה מסוג זה ולטפל בסוגיה הזו ולפתור את הבעיה. בסופו של דבר לא נעשו הדברים ולכן החלטתי לקחת יוזמה".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il