ההכרה ברצח העם הארמני - הגיעה לכנסת

מליאת הכנסת אישרה הצעה לסדר המבקשת לקיים דיון במליאה על הכרה בשואת העם הארמני. הממשלה בחרה שלא להשיב להצעה.

חזקי ברוך , ט' בסיון תשע"ח

תמר זנדברג, במהלך הדיון על הכרה ברצח העם הארמני
תמר זנדברג, במהלך הדיון על הכרה ברצח העם הארמני
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת קיימה הערב (רביעי) דיון בהצעה לסדר היום בנושא: "הכרה ברצח העם הארמני", שהגישה ח"כ תמר זנדברג, שביקשה להעביר את הנושא לדיון במליאת הכנסת.

ההצעה זכתה לרוב 16 תומכים, ללא מתנגדים.

בפתח הדיון אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, "אני חייב להגיד שאני חש רגשות מעורבים: מצד אחד - הגיע הזמן. כבר שנים שאני קורא למילוי החובה המוסרית הזו; יותר ממיליון בני אדם, נטבחו ונרצחו תוך זמן קצר. זו זוועה שאפילו קשה להעלות על הדעת. אבל אני גם בשבוע האחרון מתבייש או לפחות חש לא בנוח".

"שמעתי נבחרי ואנשי ציבור שמדברים בגלוי על כך שההכרה ברצח העם הארמני היא 'תגובה ציונית הולמת' להתנהגות של טורקיה, אחרי האירועים האחרונים בגבול עזה. אני באמת מתקשה להבין את העמדה הזו: ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר שלנו? האם ההיסטוריה משתנה לפי טיב היחסים עם שליט כמו ארדואן?", הוסיף אדלשטיין.

לדבריו, "אני לא עוסק בהשוואות ואני חושב שראוי לא להשתמש במושג 'שואה' כשדנים ברצח העם הארמני. אבל רק תחשבו איך היינו מרגישים אם התגובות לשואה גם כן היו נשקלות על מאזניים דיפלומטיות: שווה להכיר, או לא שווה? מתאים לנו כרגע או לא מתאים לנו כרגע? או אז היינו זועקים שמדובר בליקוי מאורות. כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני כי זה הדבר הנכון לעשות, כי זה הדבר הצודק ואני מקווה שבסופו של דבר גם נעשה את זה".

מגישת ההצעה, ח"כ תמר זנדברג, אמרה במליאה כי "פעם אחר פעם הנושא הזה נפל קורבן למאבקים פוליטיים. אי ההכרה ברצח העם הארמני היא כתם מוסרי על מדינת ישראל ובמיוחד כאשר זה נעשה מתוך אינטרס פוליטי. אסון של עם אחר הוא לא מטבע עובר לסוחר, לא כשמתנגדים לו ולא כשרוצים לתקוע אצבע בעין למנהיג כזה או אחר. יש כאן בבית הזה כאלה שהפכו את הנושא הזה לקרדום פוליטי לחפור בו".

"דווקא בגלל גורלו של העם היהודי זו חובתנו ההיסטורית והמוסרית להיות הראשונים שעושים זאת. מי כמונו יודע איך זה מרגיש כשמעצמות גדולות יודעות על מעשה הזוועה ועומדות מנגד. בדיוק על זה אנחנו קוראים מידי שנה 'לעולם לא עוד"' לאחרונה ח"כים מכל סיעות הבית הודיעו שיקדמו הצעת חוק להכרה ברצח העם הארמני, אני אתמוך בהצעה אבל יש לנו היום הזדמנות לעשות היסטוריה, ולכן אני מבקשת לא להעביר את הנושא לוועדה ולא לקבור אותו, אלא להצביע בעד לקיים על כך דיון במליאת הכנסת. זה יהיה צעד משמעותי מאוד למסר המוסרי שמדינת ישראל שולחת לעולם כולו", אמרה זנדברג.

הממשלה בחרה שלא להשיב להצעה לסדר.