חקירה: אפליה נגד גברים בקמפוסים?

משרד החינוך של ארה"ב בודק אם מלגות המוענקות לנשים בלבד בשתי אוניברסיטאות מהוות אפליה אסורה.

גיא כהן , י' בסיון תשע"ח

אוניברסיטת ייל
אוניברסיטת ייל
צילום: רויטרס

משרד החינוך של ארה"ב מנהל חקירה בשאלה האם מלגות המוענקות לנשים בלבד בשתי אוניברסיטאות מהוות אפליה אסורה נגד גברים. המדובר באוניברסיטת ייל ובאוניברסיטת דרום קליפורניה (USC).

החקירה החלה עקב תלונות שהגיש קורסט קריסטוף פקגוז, תלמיד דוקטורט בן 30 במחלקה לאנגלית ב-USC. פקגוז טען שמלגות המוענקות לנשים בלבד אינן הוגנות, מכיוון שגברים מהווים מיעוט בקרב הסטודנטים. הוא התלונן גם נגד אוניברסיטת ייל, משום שבדיקה שערך העלתה שזו האוניברסיטה עם הכי הרבה מלגות לנשים.

ארגוני נשים טוענים שנשים הן אמנם רוב בקמפוסים אך עדיין אינן רוב בצמרת של מרבית החברות האמריקניות, וכי המשכורת הממוצעת של אישה נמוכה מזו של גבר.

הבדיקה קבעה בינתיים כי תוכנית "נשים בעסקים" של ייל, חוג המגדר של USC והמרכז למחקר פמיניסטי של USC לא מפלות נגד גברים. ואולם, שבע מסגרות אחרות בייל, ומספר מלגות וקבוצות ב-USC, עדיין מצויות תחת בדיקה.

גברים מהווים מיעוט בקמפוסים בארה"ב מאז 1980, וכיום הם כ-42% מהתלמידים לתואר ראשון.

התלונה של פקגוז היא מניצניה של מחאה הגברית שהחלה להתעצם באחרונה בארה"ב. גברים שהועסקו בגוגל תבעו את החברה בחודש ינואר בטענה שהיא מפלה נגד גברים לבנים שמרניים – בין היתר בכך שהיא מעדיפה נשים ובני מיעוטים מסוימים בקבלת עובדים ובקידומם.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה