פלטת שיש מחצה את קסדת החייל

דובר צה"ל מגלה כי בשבועיים האחרונים יש עלייה תלולה בניסיונות המחבלים לפגוע ביהודים.

קובי פינקלר , י' בסיון תשע"ח

פעילות מבצעית ביו"ש. ארכיון
פעילות מבצעית ביו"ש. ארכיון
צילום: עיסאם האשלמון, פלאש 90

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, חושף היום (חמישי) כי מאז תחילת חודש הרמדאן, לפני שבועיים, חלה עלייה תלולה במספר ניסיונות המחבלים לפגוע ביהודים.

מנליס, התייחס לפיגוע הלילה במהלכו נפצע אנושות לוחם דובדבן, "הפעולה הייתה הכרחית לאור תמונת המצב שהועברה ע"י השב"כ. החייל שנפגע לבש מיגון מלא כולל קסדה. עם זאת, במהלך המעצר הושלכה לעברו פלטת שיש ממבנה בגובה שלוש קומות.

החייל נפל על גבו, מה שגרם לו לנזק משמעותי מאד. הפעולה בה נפצע החייל לא נבעה מתוך הפרת סדר אלא פעולה נקודתית". מנליס הוסיף כי "המחבל שזרק את לוח השיש לא נעצר כיוון שהכוח לא זיהה את מקור ההשלכה ולכן גם לא נפתחה אש לעברו".

תא"ל מנליס אמר כי "העלייה בכמות הפיגועים נובעת מפח"ע עממי ומירי מצד חוליות שנעצרו הלילה בכביש המנהרות. המשימה של צה"ל היא לעצור את הטרור בעומק השטח לפני היציאה שלהם לצירים. יש רצון לאפשר ביטחון בתקופה מורכבת מסוג זה".

מחקירה ראשונית עולה כי הכוח הגיע למקום על מנת לעצור מבוקשים. הלוחם נשאר בכוח האבטחה ברחוב, בעת שכוח אחר נכנס לבצע את המעצר. בשלב זה הושלך לוח שיש גדול מאחד המבנים במקום שפגע ישירות בראשו. החייל שנפצע חבש קסדה, אך היא לא מנעה את חומרת הפציעה. למרות התקרית, החיילים השלימו את המעצרים ויצאו ממחנה הפליטים.

במהלך הלילה ירה פלסטיני, תושב בית סאחור הסמוכה לבית לחם בשנות ה-20, לעבר עמדה וסיור של כוחות מג"ב באזור כביש המנהרות הסמוך לירושלים.

הוא נעצר כשבאמתחתו סכין, ובנוסף, נמצא אקדח בזירת המעצר, שככל הנראה באמצעותו ביצע את הירי. לא דווח על נפגעים בקרב כוחות מג"ב, אולם היורה נפצע באורח קל בעת מעצרו.

במהלך המרדף אחריו, ביצע הפלסטיני ירי נוסף לעבר צוות של לוחמי מג"ב שנסע לעברו בניסיון לעצור אותו. הרכב הממוגן נפגע ממספר כדורים, בין היתר באחד מחלונות הרכב. לאחר פגיעה עם הרכב בפלסטיני, הוא החל בניסיון להימלט כשלוחמי מג"ב הסתערו לעברו בנשקים שלופים והביאו למעצרו.