''גולני תמיד בחוד החנית''

אל''מ שי קלפר מונה למפקד חטיבת "גולני" במקומו של אל''מ שלומי בינדר. "גולני חותרת לניצחון בכל משימה, למקצוענות ולמצוינות".

עדו בן פורת , י' בסיון תשע"ח

אל''מ קלפר מקבל את תג חטיבת גולני
אל''מ קלפר מקבל את תג חטיבת גולני
צילום: דובר צה"ל

אלוף-משנה שי קלפר מונה יום (חמישי) למפקד חטיבת "גולני" במקומו של אלוף-משנה שלומי בינדר, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות.

טקס החילופים נערך באתר ההנצחה ומוזיאון החטיבה בצומת "גולני", במעמד מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק, מפקד עוצבת "געש" תת-אלוף אבי גיל, מפקדים, לוחמים ובני משפחה.

"כבר מספר שבועות שלוחמי ומפקדי החטיבה יחד עם כוחות אוגדת עזה מגנים בגופם על יישובי עוטף עזה", אמר מפקד עוצבת "געש" תת-אלוף גיל. "לוחמי החטיבה, יחד עם כוחות אוגדת עזה ומבטיחים את ביטחון יישובי העוטף. גם היום, כבעבר, עוסקת החטיבה במשימות ההגנה על גבולות המדינה לצד הגברת המוכנות והכשירות ליום פקודה – למבחן מלחמה''.

תא''ל גיל פנה למח''ט גולני היוצא, ''שלומי, זכית לפקד על החטיבה באחת התקופות המורכבות והחשובות שידעה. אם הייתי נדרש לסכם את תפקידך במספר מילים הייתי מכנה את פיקודך על החטיבה כ'פיקוד מדויק ומעורר השראה'. פיקוד מדויק בדוגמה האישית ובדמותך הפיקודית, מדויק במיקוד ובאבחנה בין יכולות הליבה, הנדרשות למלחמה ובין כל היתר, מדויק מאוד ביכולת לגעת באנשים ולהוות עבורם מקור להשראה. הצלחת להיות באמת החייל מספר אחד בחטיבה אחת''.

למח''ט הנכנס שי קלפר אמר תא''ל גיל כי ''זו הפעם השנייה שבה זוכה אני לפקד עליך וזו זכות גדולה מאוד. בחודשים האחרונים, בדרכך האופיינית, הפכת כל אבן, חקרת כל פניה, רשמת, סימנת ולמדת. עיני מפקדיה ולוחמיה של החטיבה נישאות מרגע זה ואילך, אליך. סמוך ובטוח ביכולתך להוביל, לסחוף והחשוב מכל – לנצח בכל מבחן שתדרשו אליו".

לנצח בכל מבחן
צילום: דובר צה"ל

אל''מ בינדר אמר בטקס כי "חטיבת גולני היא חטיבת חוד בצה"ל המביאה ערך ייחודי בתמרון הצה"לי. השילוב בין איכות האנשים, רוח החטיבה ויכולותיה הטכנולוגיות מהווה נוסחה מנצחת. גולני חותרת לניצחון בכל משימה, למקצוענות ולמצוינות. היא גשר בין כל פלגי החברה הישראלית, היא מלמדת את חייליה מהי סובלנות, איפוק וקבלת האחר ובכך יש לה תפקיד משמעותי מאוד בחברה הישראלית הרבה מעבר לייעודה הצבאי.

''רוב מפקדי החטיבה הנוכחים בטקס הגיעו לכאן מגזרת עזה ומהשומרון, שם החטיבה מבצעת תעסוקה מבצעית בחודשים האחרונים. לוחמי ומפקדי החטיבה מפגינים חתירה למגע, משימתיות, מקצועיות, איפוק ונאמנות לערכי צה"ל במציאות מבצעית מורכבת''.

ללוחמי גולני אמר בינדר, ''לימדתם אותי המון על מנהיגות ומקצוע, נסכתם בי ביטחון שתעמדו בכל משימה שאטיל עליכם, אתם שבחרתם בשירות קרבי משמעותי מהווים את מלח הארץ ואתם מופת לשליחות והקרבה''.

''מפקדים יקרים, מילים לא יצליחו לבטא את ההערכה הרבה שאני רוכש לכם, ראיתי אתכם מפגינים אומץ לב פיקודי נוכח פני אויב ונוכח אתגרים נורמטיביים, הובלתם את המסגרות שלכם אל עבר היעדים שקבעתם בהצלחה רבה. קלפר אחי, אנחנו מכירים עוד מתפקיד המג"ד עת שירתנו יחד בחטיבה. בחודשים האחרונים נחשפתי ליכולותיך המגוונות, היסודיות, החוכמה, המקצועיות והמנהיגות. אני מעביר את החטיבה לידיים מצוינות ואין לי ספק שתוביל אותה לפסגות חדשות", סיכם המח''ט היוצא.

מפקד חטיבת "גולני" הנכנס, אלוף-משנה קלפר, אמר בטקס כי "בחרדת קודש, מתוך הבנת גודל האחריות, וחשיבות המשימה, אני מקבל היום את הפיקוד על חטיבת גולני. כאן, בצומת גולני, לפני כשבעים שנה, ניטעו השורשים של חטיבה מפוארת זו, שורשים אשר העמיקו, התעבו והתעצמו לאורך השנים. שורשים ייחודים אלו משלבים עוצמה אנושית מכלל גווני האוכלוסייה בישראל, מקצועיות ומקצוענות בלחימה, לכידות ורעות לוחמים, חיבור עמוק לאדמת המולדת ורוח לחימה חסרת מעצורים המאופיינת בנחישות ודבקות במשימה עד להשגת הניצחון.

''לאורך השנים במלחמות ישראל, במבצעים ובקרבות, החטיבה החומה נמצאה תמיד בחוד החנית, בקצה החץ הכחול, במרכזי הכובד ובנקודות ההכרעה של צה״ל. חטיבת גולני מהווה סמל ומופת צה''לי למומחיות, מקצועיות ורוח לחימה כמו גם מקור השראה, שייכות וגאווה עבור החברה הישראלית. ובנימה אישית, כאן במקום זה, לפני כעשרים שנה, נשבעתי אמונים לצה״ל ולגולני.

''בחטיבה זו גדלתי, עוצבתי ונמניתי על מרבית מיחידותיה כלוחם וכמפקד בשדות האימונים ובשדות הקרב. אני חש זכות ומחויבות עצומה לחזור להוביל ולפקד על החטיבה, לשאת את תג החטיבה על הכתף, להיות נאמן לערכיה, מחובר לאנשיה ומחויב למשימותיה.

''שלומי, אחי, שירתנו יחד כמג״דים בחטיבה, אני כמג״ד 51 ואתה כמפקד אגוז. היום, אני מודה לך בשם החטיבה ובשמי על הובלת החטיבה בצורה מרשימה מעוררת התפעלות, ועל תקופת פיקוד איכותית ומקצועית. במהלך החפיפה נוכחתי לראות איך הצלחת להשפיע, לתרום ולהעצים את חטיבת גולני. בטוח אני, כי יחד במאמצים משותפים, בעבודה קשה ובסיוע מלמעלה, נכבוש פסגות ואתגרים חדשים, נתכונן היטב לקרב ולכשנדרש, נלחם וננצח", סיכם קלפר.