פולקלור יהודי - גרמני נשכח

פיוטים וניגונים מההיסטוריה היהודית שנשכחו ואבדו, מקבלים חיים חדשים באלבום הבכורה של שלומי הוניג.

ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"ח

פולקלור יהודי - גרמני נשכח
פולקלור יהודי - גרמני נשכח
צילום: עצמי

ימי ניסן, אי-שם בשנות ה-90 של המאה הקודמת, קיבוץ 'חפץ חיים'. שלומי הוניג מגיע לסבו וסבתו מרדכי ומרים הוניג, כדי לעזור להם בניקיון לפסח. עיקר עזרתו הייתה בניקיון הספרים.

במהלך הניקיון נתקל בסדרת ספרים ישנים ועבי כרס. כשפתח אחד מהם ראה שכתובים בגרמנית ובעל מראה גרפי של אנציקלופדיה מחמישה כרכים - דפיו עבים והכיתוב בו מודפס בשני טורים. תמונות רבות משובצות לאורך כל האנציקלופדיה, חלקן מופרדות מהדפים הכתובים עם נייר פרגמנט. בחלקם ישנם תווים המודפסים כמספר שורות ובדפים שלמים. הכרך הראשון הודפס ב-1927.

סבו סיפר בזמנו שזאת אנציקלופדיה על יהדות שהייתה בבית הוריו בהמבורג, גרמניה.

סבו נפטר בכ"ו בשבט ה'תשס"ח וסבתו נפטרה בכ"ט בניסן ה'תשע"ה. במהלך השבעה על סבתו הגיע שלומי הוניג עם חבר מוזיקאי שבא לנחם את אביו. פתח בפני המוזיקאי את אחד הכרכים וביקש שיזמזם את התווים. מכיוון שלא הכיר רבות מן המנגינות. צילם כל התווים המודפסים וזה סלל את הדרך לבניית האלבום שלפניכם.

יחד עם המוזיקאי גל פייזר, בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים, שהביע עניין רב והתלהבות, החלו ההקלטות. כבר בתחילת הדרך קיבלו השניים פרגון רב ממגוון רחב של אנשים. הן חילונים והן דתיים ומעדות שונות.

שלומי הוניג, 44, בעל תפילה שנים רבות. נולד בקיבוץ 'חפץ חיים', בגיל 3 עבר למושב 'כפר אחים' ובגיל 7 לקריית ארבע. בגיל 9 הוריו הקימו יישוב בדרום הר חברון ששמו 'מעלה חבר'. בגיל 18 חזר עם משפחתו לקריית ארבע שם משפחתו גרים עד היום. בגיל 20 כתלמיד ישיבת הקיבוץ הדתי 'עין צורים' קיבל את הצ'אנס הראשון כבעל תפילה. כיום חי בתל אביב כבר למעלה מ-12 שנה.