לומדות תורה דרך הידיים

מדרשת רגבים שעתידה להיפתח ברמת הגולן בשנה הבאה, מזמינה אותך- בוגרת שירות לאומי או צבאי לשנה של העצמה, לימוד תורה ועבודת אדמה

בשיתוף מדרשת רגבים , י"א בסיון תשע"ח

עת לטעת ועת ללמוד
עת לטעת ועת ללמוד
צילום: יח"צ מדרשת רגבים

"אז מה את עושה בשנה הבאה?", שאלה שמלווה כל בחורה מיום שהיא מסיימת את התיכון ועד שהיא מתחילה את לימודיה האקדמיים.

האפשרויות רבות ואטרקטיביות. היכולת ליהנות מהזמן החופשי והלא מחייב לצד הרצון להגשים חלומות, לצבור חוויות וזיכרונות, בהחלט מסחרר.

ללמוד או לעבוד? לכייף או להמשיך לתרום ולהתנדב? ואולי אפשר לעשות את הכל יחד בלי לוותר על כלום?

ברוח הגולן מבינים לרוחן של המסיימות שירות לאומי או צבאי, ולאור המודל המוצלח שהתפתח בשנים האחרונות באולפנת רגבים שבגולן, המשלבת עבודת כפיים לצד לימוד תורה, הוחלט לפתוח מדרשה לבוגרות שירות במתווה דומה.

לאה קליינשפיז, מנהלת אולפנת רגבים, משתפת בתהליך ה'לידה' של המדרשה החדשה: "שילוב של לימוד תורה ועבודת אדמה, הוא שילוב חזק ומיוחד מאוד שהולך ומשתכלל אצלנו בשנים האחרונות בתכנית רגבים בה אנו רואים ב"ה פירות והצלחה רבה.

"המשתחררות הצעירות, הן מהשירות הצבאי והן הלאומי, רוצות לדחוס כמה שיותר חוויות והספקים בשנה אחת, לפני שיהיו חייבות להתמסד ולהחליט החלטות דרמטיות שיעצבו את המשך חייהן. במדרשת רגבים אנחנו רוצים לאפשר להן את הריח המשכר של האדמה הטריה מוקדם בבוקר, את הזריחות והשקיעות המרהיבות של רמת הגולן והנופים שאין בשום מקום אחר בארץ, לצד ההתרגשות שיש מלימוד חדש, ממפגש מעמיק עם התורה שלנו לכל גווניה. השנים שלפני הקמת בית ולימודים אקדמאיים, הן בדיוק השנים לצמוח מהמודל הזה ולהפיק ממנו את המירב".

סדר היום הצפוי לתלמידות שיבחרו בתכנית החדשנית, מתחיל בבוקר, כאשר בין השעות 6:00-12:00 הבנות עובדות בחקלאות, שאף נחשבת להן כעבודה מועדפת אחרי שירות, ומשתכרות על כך בשכר הגבוה מהממוצע. לאחר מכן תהיה הפסקת צהריים לטובת מנוחה, ובשעה 14:30 יתחילו לימודים תורניים עד הערב שיכללו סדנאות ולמידה חווייתית.

"השילוב בין הלמידה לעבודה מייצר איזון נכון בין כוחות הנפש של בחורה" מוסיפה לאה. "העבודה החקלאית מכסה את שכר הלימוד ואף משאירה רווח בצד, והבנות לא נזקקות לעזרת ההורים. יש כאן גם שליחות לאומית, גם בנייה אישית וגם משכורת". לאה מדגישה כי:

"החקלאים בגולן מאוד צמאים לכוח אדם איכותי שיגיע וייתן כתף . הבנות משתתפות בעשיה משמעותית וציונית. גם בשנת 2018 יש מצוקת עובדים בחקלאות, ובפרטבעבודה עברית. החקלאים זקוקים לכל זוג ידיים עובדות."

בראש המדרשה תעמוד הרבנית דניאלה ון דייק מרמת מגשימים, ובצוות החינוכי נכללים אף - הרב בני סופר מבית שאן, הרב עמיר כץ משדה אליעזר, הרב אלישיאדרעי מחספין, אורנית לוי מרמת מגשימים, איטל כהן מאבני איתן ועוד.

הרבנית ון דייק, האם יש פה נסיון לחקות את גברים? בסך הכל מדובר על העתקה ממודל גברי.

יש כאן רצון לתת מענה נשי שיבנה בסיס איתן של האישיות עם חיבור לעולם התורני. נעניק כלים שישמשו את הבנות בע"ה בהמשך חייהן לבניית בית מעמיק יחד עם בני זוגן. זו הזדמנות לשיח ולליבון שאלות. הרבה מקום לעבודת הפרט, שיחות אישיות וליווי רוחני, תורני ורגשי של אנשי הצוות.

התכנית מוכוונת לבחורות צעירות, ומעוניינת להעניק להן עוגן לחיים לפני היציאה ללימודים גבוהים, לשוק העבודה, לפני תחילת מירוץ החיים.

זה השלב ללמוד בצורה מעמיקה ולבסס השקפה ותפיסת עולם, שתעזור לבנות לעמוד בצמתים המרכזיים בחייהן - בחירת בן זוג, בחירת מקצוע. הלימוד 'לשמה', ללמוד על מנת לקיים, לימוד סוגיות וטקסטים שרלוונטיים לעולמן של הבנות. אמונה ומחשבה, לימוד הלכה, לימוד על מקומן של נשים הקושר שמים וארץ.

התכנית נשמעת מאתגרת לצד כל החוויה שהיא מספקת

עבודת האדמה היא הזדמנות ואתגר של מבחן אישי והתגברות על קשיים המצריכה גיוס כל כוחות הנפש. הרוח היא שמובילה את האדם במקום הזה. השקט, המפגש עם הטבע, האדמה, נופי הגולן, מאפשר התבוננות והאדם נפגש עם עצמו ומתחבר לאמת הפנימית שלו. מתחבר עמוק עם הדברים הנלמדים.

אז אם ליבך חפץ לבנות ולהיבנות דרך עבודת האדמה ודרך עולם התורה ועבודת ה', מקומך איתנו! במדרשת רגבים בגולן.

מיום ששבו לאדמה נהיו קרובים יותר לשמים

להרשמה ולמידע נוסף באתר מדרשת רגבים