שליש מהתוכניות שיעלו - מהשומרון

בין הישובים העולים לדיון במועצת התכנון העליונה: אבני חפץ, תפוח, עינב, טל מנשה, עלי זהב, פדואל,  צופים, הר ברכה רבבה ועוד.

ערוץ 7 , י"ב בסיון תשע"ח

דגן ונתניהו
דגן ונתניהו
צילום: לע"מ

השומרון צפוי לקבל בישיבת מת"ע (מועצת תכנון עליונה) המתקיימת בשבוע הקרוב אישור לכ-750 יחידות דיור, רובם בשלב האישור הסופי של הדרג המדיני (תוקף).

בסה"כ 12 מתוך 31 התוכניות שיוגשו לאישור בישיבת מת"ע הקרובה הן של המועצה האזורית שומרון.

בין הישובים העולים לדיון: אבני חפץ, תפוח, עינב, טל מנשה, עלי זהב, פדואל, צופים, הר ברכה רבבה ועוד. חלק מהאישורים הם עבור בנייה קיימת, רובם על בנייה חדשה, וחלקם באופן אבסורדי אף על בנייה שנעשתה בעידוד ואף על ידי משרד השיכון, ומחכה מזה למעלה מעשור לאישור של דרג מדיני.

לאחר בחירתו של נשיא ארה"ב טראמפ, שמה המועצה האזורית שומרון בראש סדר העדיפויות שלה את נושא קידום תוכניות מתאר, ומאבק על הקמת יישובים חדשים לצד קידום הכבישים ביו"ש.

כחלק מפעילותה לקראת המת"ע, המועצה ריכזה עבודה פוליטית ומקצועית בעניין, קיימה ישיבות סטטוס קבועות אחת לשבועיים של צוות של תכנון תב"עות עם אנשי המקצוע של המועצה ואנשי מקצוע מבחוץ, פגישות במשרדי הממשלה, עם השרים הרלוונטים, אליהן יצא גם ראש המועצה עצמו עד לתוצאה המיוחלת.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מביע סיפוק זהיר, "אנחנו רואים תחילתו של שינוי, ויש להודות על כך לראש הממשלה, שר הביטחון, לשרי הממשלה ולכל המעורבים. אולם אל לנו לנוח על זרי הדפנה, ישנם פערים גדולים להשיג שהצטברו בשנות הבצורת של ברק אובמה: גנים שעוכבו, בתי ספר שלא נבנו, ישובים שגדילתם הטבעית נעצרה. אנחנו מודים לכל מי שפעל מראש הממשלה ועד אחרון הפקידים, אולם אין זה אומר שננוח או נשקוט, עד שנביא את ההתיישבות למקומה הטבעי: מיליון תושבים ביו"ש, ועד שנצליח להיענות לביקושים הגבוהים למגורים בישובים בשומרון ובמרחב כולו, ביקושים שלא נענים".

בשנה וחצי האחרונות הצליחה המועצה בראשותו של דגן להביא להכרה בחוות גלעד כישוב מן המניין לאחר מעל עשור של מאבקים, וראש המועצה עצמו תיווך בנושא עמונה, עד לפריצת הדרך להקמת הישוב עמיחי. המועצה הביאה לקידום חמישה כבישים עוקפים ביו"ש בזכות אוהל המחאה, קידמה אישורי בנייה שהיו תקועים במשך שנים ועוד.