הלוחש לראשי הממשלות

פרופ' דניאל חסידים, בימים אלו חזר מסין לאחר כמעט עשור ומרגיש בשל להיכנס לפוליטקה בישראל.

שלהבת אוריאל , י"ג בסיון תשע"ח

פרופ' דניאל חסידים
פרופ' דניאל חסידים
צילום: יח"צ

פרופ' דניאל חסידים, אחיינו של המיליארדר הישראלי ניסן חקשורי ז"ל שהיה יד ימינו ומהמקדמים של ביבי נתיניהו לראשות הממשלה, ומי שהיה יועצם הכלכלי של שלושת ראשי ממשלה בישראל, רבין, אולמרט וביבי נתינהו עוד בראשית דרכו הפוליטית וכתב את מצע הליכוד בשנים 96 וב- 99. בין היתר כיהן כסגן ראש עיריית רמלה. בימים אלו חזר מסין לאחר כמעט עשור ומרגיש בשל להיכנס לפוליטקה בישראל.

חסידים (49) נולד וגדל בגבעתיים, "אבי הגיע לארץ מאירן ונאלץ לפרנס את המשפחה מגיל 14, חריצותו וחוכמתו הביאו אותו להיות בעל מספר חנויות בשוק הכרמל ולאיש מבוסס. גם אני עוד מהיותי ילד בן 12 הייתי עוזר בחופשות שהיו לי בבית הספר. אימי הגיעה מליטה ושימשה כמורה לאנגלית במשך 40 שנה. את השירות צבאי עשיתי כקצין בחיל רגלים בזמן האינטיפדה הראשונה בעזה, שם גם נפצעתי מבלוק שנזרק על בירכי. אחרי סיום שרותי הצבאי נסעתי ללמוד במיאמי ולעבוד בביטחון אל-על. משם עברתי לעשות דוקטורט בניהול אירגוני באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק", הוא מספר.

לימים חסידים נשא לאישה את ג'ניפר צ'סטר-חסידים, רופאת שיניים במקצועה. לפני ארבע שנים, נהג שיכור נכנס בה חזיתית בלוס אנג'לס, עיר הולדתה, בת 38 במותה. היא הותירה אחריה בן יחיד, פעוט בן שנה בלבד ואותו אלמן רק בן 44 . "היא היתה הרבה יותר יפה מבפנים. מאוד קשה לי לדבר על זה". הוא משתף, "מאז שארתי אבא ואמא". בעקבות הטרגדיה שפקדה אותו ובני משפחתו עם מותה הפתאומי של אשת חיקו האהובה, חסידים שבא מבית מסורתי, הלך והתחזק דתית וכיום הוא מגדיר את עצמו כאיש דתי לאומי. הוא נולד לאם בת לניצולי שואה שלאחר מלחמת עולם השניה נמלטו מאירופה החרבה אל סין שפתחה אז את שעריה לאלפי יהודים. בשנים האחרונות הוא סגר מעגל ועבר להתגורר בסין לאחר שסיים את סבב הקדנציה עם בנימין נתינהו. כיום הינו אחד המובילים בשיתופי פעולה כלכליים בין שתי המדינות, ופועל רבות לההידוק הקשרים בין שני העמים כעשור במישור האקדמי והכלכלי.

רק לפני שבוע חזר מסין וכיום הוא נע בין קו ישראל-סין ומתגורר בהרצליה פיתוח. עכשיו מששב הביתה לישראל לאחר שנים רבות שייעץ למיטב המנהיגים בישראל, כמו גם למנהיגים בסין, והעמיד דורות של מנהיגים צעירים סינים שלמדו אצלו באקדמיה, הוא שוקל להיכנס לפוליטיקה בישראל. הוא מצהיר שהוא בשל ופתוח להצעות לתפקידם משמעותיים בממשלת ישראל. בניגוד להלך הרוח הנושבת בישראל, חסידים מאוד תומך בפומבי במנהיגות נשית בישראל, והיה רוצה לראות יותר נשים בכנסת. "הלוואי תהיה אישה ראש ממשלה" הוא אומר, "מאז גולדה לא היתה פה אישה ראש ממשלה". הוא אף תומך במוצהר בהרצתה של שרת המשפטים, אילת שקד, לראשות הממשלה, אחרי ביבי נתינהו, כמובן", הוא מטעים.

את הפרופסורה קיבל באוניברסיטת פקין, שם גם למד לדבר סינית שוטפת, מה שמקל עליו את התקשורת הבלתי אמצעית עם הסינים, וכך הוא הפך להיות למרואיין פופלרי ואהוד על 800 מיליון צופים סינים בערוצי התקשורת המובילים בסין. לתקשורת הישראלית הוא פחות שש להתראיין, למעשה זה הראיון הראשון הרשמי שלו. לא פשוט לו. הופעותיו מול מילארד סינים לא חישלה אותו. "עם הסינים קל יותר" הוא אומר, "הם לא ביקורתיים. למעשה, הם מאוד אוהדים את העם היהודי", מגלה חסידים. שם הוא גם התוודע ליהודים סינים עתיקים אשר מנהלים אורח חיים שריתקה אותו ולדבריו, אף הקשיש שבהם נראה צעיר לגילו, ללא קמטים. הגילוי המרעיש הזה הביא את חסידים לכתוב ספר אותודיהם והוציא ליוטיוב סדרת סרטונים העוסקים באורח החיים ובתזונה היחודית להם. הוא מעיד על עצמו, משאימץ את אורוחות חייהם תוך זמן קצר הוא חווה שינוי בריאותי וחיוניות.

בין היתר הוא פירסם שמונה ספרים ועשרות מאמרי מחקר אקדמאיים בנושא כלכלה, ניהול ומנהיגות ועוד. שימש דיקאן לימודי MBA באוניברסיטת פקין בסין, בה לומדים דור המהיגים של סין. במהלך השנים 2009-2010 נבחר כפרופ' הזר הטוב ביותר בסין על-ידי משרד החינוך הסיני. כיום משמש כפרופסור לניהול ארגוני בארבע אוניברסיטאות: תל-אביב, פקין, מלבורן. כמו כן משמש כנשיא לשכת התאום בין המזרח הרחוק לישראל וקליפורניה. חסידים הוא מאחד היזמים החשובים וממקימיי פורום המיליארדרים הציוניים וסגן נשיא הפורום בה חברים יהודים בעלי הון מכל רחבי העולם, התורמים ממיטב כספם למוקדי כוח פוליטים התומכים בישראל ובתפוצות העולם.

"הכל על פי החוק", אומר חסידים, ומעיד שתרמו גם לטרמפ, נשיא ארה"ב. לדבריו, בארה"ב אין מגבלה חוקית על תרומות, בניגוד לישראל שניתן לתרום למשל עד עשר אלף ש"ח בלבד. לא. חסידים לא חושש מאמירה ביקורתית כמו אולי יש בכך משום טעם לפגם לחיזוק האמירה האנטישמית הרווחת שהיהודים מניעים בכספם את העולם. להיפך, זה מקובל ויש כוחות חזקים יותר שתורמים לשמאל, הוא אומר.

לאורך הראיון חסידים מתגלה כאדם מאוד ענו, צנוע על אף הישגיו המרובים. כאדם רגיש במהותו הוא פחות שש להתעמת עם הביקורת הצולבת הישראלית האופיינית וצרות עין מרתיעה אותו, ולכן הוא אומר, "אנחנו מעדיפים להשקיע בפלנטרופיה מאחורי הקלעים, בשקט". ומה עם מילארד סינים שלפניהם הוא מופיע לבקרים? הסינים, לדבריו, אוהבים ומעריצים את העם היהודי. הם רואים בהם עם חכם ומוכשר בעסקים, ומגולל את רמת ידיעותיהם של הסינים בחכמי ישראל וזוכי פרס נובל יהודים. חסידים מגלה לנו, שבסין אף הגדילו לעשות ומערכת החינוך שם הכניסה את לימוד הגמרא כחלק מתוכנית הלימודים החובה, ובישראל כפי הנראה יקראו לזה הדתה. הוא עצמו מקפיד ללמוד גמרא, ובשנים האחרונות הלך והתחזק. זה לא סוד שהוא מקורב לבית היהודי, אך פתוח לאופציות ושואף להביא את הניסיון הרב שצבר ולתרום בפוליטיקה בישראל.

בשנים האחרונות אתה על קו ישראל- סין, ומאחד המובילים בשיתופי פעולה כלכליים בין שתי המדינות. האם לדעתך השפעה זו תזלוג גם להשפעות פוליטיות?

"אני בזירה הסינית כבר יותר מעשר שנים וכבר יש שיתופי פעולה שהולכים וגדלים במגמה ליניארית. אני דובר את השפה הסינית ומכיר רבים מראשי הממשל שם ויש רצון עצום מצידם להגביר את שיתופי הפעולה גם בתחום המדיני. אני מופיע באופן קבוע בערוץ הראשי של הטלויזיה הסינית בפנאל מומחים שצופים בו מעל לחצי מיליארד סינים."

עוד לדבריו, כבר רואים את ההשפעות ולסינים יש מוטיבציה להשפיע פוליטית והם שלחו זרועות ארוכות אף לאפריקה, ופועלים ללא לאות אחר מציאת פיתרון חילופי לאנרגיה לנפט ובכך למעשה לדלל את הצורך בתלות במצבורי הנפט אשר בשליטת העולם הערבי.

בין היתר במסעותיך בסין גילתה יהודים -קדמונים- סינים.

"נתקלתי במקרה באחד מהטיולים שלי בסין בסינים בעלי מנהגים יהודיים. זה מאוד סיקרן אותי ונשארתי איתם שלושה חודשים כדי ללמוד את אורחות חייהם ואף כתבתי על כך ספר ופירסמתי סדרה של סשנים ביו טיוב איך לחיות מעל גיל מאה ולהראות ולהרגיש בני 50. חשוב לזכור שהסינים מעריצים את היהודים והיו אחת המדינות הבודדות שפתחו את שערי המדינה ליהודים בזמן מלחמת העולם השנייה. כמו כן שתי המדינות בעלות תרבות עשירה של אלפי שנים."

מעמדותיך הפוליטיות ניכר שאתה מאוד תומך בנשים בהנהגת המדינה. האם אתה צופה שראש הממשלה הבא של מדינת ישראל עשויה להיות אישה?

"מאוד תומך בנשים בהנהגת המדינה וצופה שאחרי עידן ביבי תהיה לנו ראשת ממשלה. מי שאני חושב שהיא הכי מתאימה גם מהיכרות אישית זאת השרה איילת שקד. אישה משכמה ומעלה עם הרבה ניסיון, כישרון וקבלות בכל תפקיד שמבצעת. אישה בגובה העיניים הנערצת על עובדיה ובעלת יחסי אנוש יוצאי דופן. חדה כתער ואשמח לעזור לה להגיע ליעד."

כמי שהיה יועץ כלכלי של שלושה ראשי ממשלות: רבין, שרון, וביבי נתניהו. אילו נושאים שיעצת קיבלו ביטוי מעשי, דומיננטי אצל כל אחד מראשי הממשלה?

"בכל הממשלות עסקתי בפיתוח יחסי מסחר וכלכלה עם מדינות רבות גם כאלה שלא היו לנו קשרים מדיניים איתם. לשמחתי פיתוח הקשרים הכלכליים והמסחריים הביאו לפיתוח קשרים מדיניים לאחר מכן."

מדוע לא פנית בעצמך לפוליטיקה?

"ראיתי את עצמי יותר כאיש מקצוע וביצועיסט של מדיניות הממשלה. לפוליטיקה צריך עור עבה שלי לקח הרבה זמן לפתח. היום אני חושב שאני בשל לכך מכל ההבטים".

יעצת לביבי נתניהו עוד בראשית דרכו הפוליטית בטרם בחירתו לראש הממשלה ולמה בעצם עזבת?

"זה התחיל באמצעות חבר אישי שלי, דני נווה, שהמליץ עליי והסתיים עם פרוק הממשלה והעברת השלטון לאהוד ברק. מי שנתנה את האישור למינוי לתפקיד, היתה שרה נתניהו."

האם אתה רואה את ביבי ממשיך בקדנציה נוספת נוכח החקירות המתנהלות נגדו?

"בהחלט. אני מאמין שכל אדם זכאי עד שיוכח אחרת. זהו תהליך משפטי שלוקח מספר שלבים: חקירות, המלצות משטרה, עובר לפרקליטות שבודקת את הדברים ומחליטה באם להגיש כתב אישום או בכלל לסגור את התיק. גם במידה והיא כן ממליצה על כתב אישום יש שימוע ומשפט שרק לאחר סיומו השופטים מחליטים באם הוא אשם או זכאי. אנחנו רק בשלב המשפטי הראשון ואין זה הוגן או חוקי לעשות לו משפט שדה. אני ממליץ לכולם להמתין בסבלנות ולתת לראשיות החוק לעשות את עבודתן."

אתה חושב שראש הממשלה צריך להתפטר מכיוון שהוא שקוע בחקירות ?

כפי שציינתי בשום אופן לא! ובפאן האישי לא נתקלתי בביטויים של נהנתנות.

ומה לגבי הטענות של מקורבים למידת מעורבותה של הגברת נתניהו בקבלת החלטות מדיניות?

"לא היית מעורבת בהחלטות מדיניות רק פרסונליות."

לדוגמה?

"מי יהיו העוזרים, מנהל הלשכה וכיוצא בזה היו צריכים לעבור אצלה אישור."

בין היתר הקמת ואתה משמש כסגן יו"ר את פורום המיליארדים הציוניים, כיצד נולד הרעיון ומה מטרותיה?

"הרגשנו שיש צורך בגוף לובינג בינלאומי. כיום כל גוף לובינג למען ישראל פועל רק ברמה הפוליטית המקומית, אין אף גוף הפועל ברמה פוליטית בינלאומית למען הגנה על ישראל. המטרה העיקרית של הפורום היא ליצור גוף לוביסטי בינלאומי שיתמוך כלכלית בפוליטיקאים בכל העולם אשר מביעים תמיכה פומבית ופרקטית בישראל. מדובר בקבוצה של מיליארדרים ישראלים ויהודים מרחבי העולם אשר הקימו פורום של אנשים שהונם עולה על מיליארד דולר, במטרה לסייע למדינת ישראל ברמה הפוליטית הבינלאומית. המיליארדרים החברים בפורום הם: רומן אברמוביץ', ג'ון רוברט פורטר, מיכאיל חודורקובסקי, לב לבייב, סם נזריאן, אייזק פרויז נזריאן, יונס נזריאן, ולדימיר גוסינסקי ומיכאיל פרידמן. בין היתר הפורום תרם כסף לפוליטיקאים כמו חירט וילדרס, מרקו רוביו ודנלד טראמפ. פעילויות נוספות אשר הפורום תומך בהם: טיולי מורשת של יהודים מכל עולם לישראל, מלגות ליהודים מכל העולם ללימודים באוניברסיטאות ישראליות, פעילויות הסברה שונות בעולם, יוזמות שונות כנגד תנועת ה-BDS ותנועות אחרות המחרימות את ישראל, תרומות לפוליטיקאים מהזרם הימני בישראל, מלגות לחיילי צה"ל, תרומות למוסדות חינוכיים ביישובים פריפריאליים בישראל."