תקופת שיא בחיי הרופא

75 סטודנטים לרפואה, בוגרי מחזור ו' בפקולטה לרפואה בצפת, החלו את שלב הלימודים במחלקות בתי החולים. "היזהרו מיוהרה, זו רעה חולה".

עדו בן פורת , י"ג בסיון תשע"ח

''רגע מרגש לכולנו''
''רגע מרגש לכולנו''
צילום: דרור מילר

טקס "חלוק לבן" התקיים לראשונה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בעיר צפת, ובסיומו החלו 75 סטודנטים לרפואה, בוגרי מחזור ו', את שלב הלימודים הקליניים במחלקות בתי החולים בגליל.

הטקס מציין את המעבר מהלימודים בכיתות ובמעבדות, ללימודים תוך התנסות ליד מיטת החולה. הסטודנטים במסלול הארבע שנתי הם בוגרי תואר ראשון או שני במגוון תחומים, החל ממדעי החיים, דרך מקצועות פרה-רפואיים ועד להנדסה ולפסיכולוגיה.

דיקן הפקולטה, פרופ' רן טור-כספא, בירך את הסטודנטים ואמר "טקס זה הוא המרגש ביותר במהלך לימודי הרפואה. תקופת הלימודים הקליניים היא תקופת שיא בחיי הרופא. מקצוע שאסור לטעות ולחפף בו, אסורה היוהרה וחשובה הענווה".

פרופ' טור כספא סיפר על הישגיה של הפקולטה, "זו השנה שביעית של הפקולטה ויש לנו כבר 280 בוגרים, חלקם בהתמחות ברחבי הארץ. אנו מקבלים עליהם חוות דעת מצוינות ופרגון מהקולגות שלנו. 120 סטז'רים, למעלה מ-400 סטודנטים לרפואה, 22 קבוצות מחקר ו- 150 סטודנטים למחקר מוסמך ודוקטור".

פרופ' משה בן עמי, משנה לדיקן לחינוך רפואי ומנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה פורייה, האמון על תכניות הלימודים והחינוך הרפואי בפקולטה, תיאר בפני הסטודנטים את הצפוי להם.

"אתם מתחילים את השלבים הקליניים במחלקות הפנימיות. בסבבים הקליניים תיחשפו למחלקות שונות ולמרפאות הקהילה. תלמדו ישירות מרופאים בעלי ניסיון שאין תחליף לניסיון שלהם. לימוד זה שונה מאוד מהלימוד מספרים ומאמרים. תלמדו מכל אדם, רופא, אחות, מיילדת וכו'. היזהרו מיוהרה, זו רעה חולה", הזהיר.

פרופ' אנתוני לודר, סגן הדיקן ללימודים קדם קליניים וראש מחלקת הילדים במרכז הרפואי זיו ,אמר כי ''טקס חלוק לבן מסמל שלב משמעותי בלימודי רפואה. יש לכם את הכלים לחקור ולשאול את השאלות הקליניות. תחפשו תמיד ידע ומידע. רופא ממשיך ללמוד וללמד כל הזמן. הפקולטה תעשה הכול כדי שתקופת הלימודים תהיה מוצלחת. עבדתם קשה לקבל את ההזדמנות הזו ולהגיע לרגע הזה, אני בטוח שתמשיכו הלאה להישגים גדולים במקצוע הרפואה".

יוליה פיאנקוב, נציגת המחזור, תיארה "זהו רגע מרגש לכולנו, פתאום מגיעה ההבנה שהגענו לחצי הדרך, שעברנו איזשהו שלב. כולנו בציפייה גדולה לקראת הכניסה למחלקות בבתי חולים, מחכים לפגוש מטופלים אמתיים, קצת חוששים כמובן, אבל מאמינים שנלמד להתמודד עם זה. החלוק הלבן מסמל עבורנו תחילתה של תקופה חדשה בלימודים ובחיים שלנו.

''כולנו מתרגשים לחלוק את הרגע הזה עם המשפחות שלנו שרק בזכות התמיכה והעזרה שלהם יכולנו בכלל לחלום על לימודי רפואה", אמרה פיאנקוב.