חיות המחמד במצב חירום? כך מתמודדים

חיות המחמד שלנו הופכות מהר מאוד לחלק בלתי נפרד מהמשפחה, וזה רק טבעי לנוכח האהבה שהן מעניקות לנו (ומקבלות בחזרה).

, י"ד בסיון תשע"ח

בעלי חיים
בעלי חיים
צילום: יח"צ

אלא שגם עם הטיפול המסור ביותר שנעניק להן הן עשויות להזדקק לשירותי חירום, בדיוק כמונו. אילו מצבים נכנסים להגדרה הזו ומה בדיוק עושים אם וכאשר מתעורר הצורך?

מצבים שאמורים לעורר את תשומת הלב

בדומה לבני האדם, גם החיות שלנו עשויות להתמודד עם בעיות רפואיות כאלו ואחרות, ובמקרים רבים אפשר לוותר על הביקור אצל הווטרינר (או לכל הפחות לדחות אותו). למשל, כלב עשוי להקיא בגלל אוכל שלא התאים לו, ורק אם מדובר בתופעה חוזרת ונשנית כדאי לבדוק אם מדובר בבעיה משמעותית שדורשת טיפול. מנגד, יש לא מעט מצבים שבהם וטרינר חירום הוא האדם הנכון בזמן הנכון. אם חיית המחמד שלכם נקלעה לתאונה ונפגעה, אין ספק שהיא זקוקה לטיפול מידי. נפילה מגובה עשויה להוביל לשבר או לפריקה, וגם במצב הזה רצוי לפנות לגורם מקצועי גם אם שעות העבודה הסתיימו מזמן. באופן דומה מומלץ לפנות לווטרינר החירום אם חיית המחמד מפגינה אפאתיות לסביבה, אם היא מדממת, אם איבדה את ההכרה או אם ננשכה על ידי חיה אחרת.

שלא תצטרכו להכיר – מה זה בית חולים לחיות?

התרחישים שהזכרנו כאן הם סיבה מספיק טובה לפנות לבית חולים לחיות ולטיפול של וטרינר 24 שעות. אם מעולם לא ביקרתם בבית חולים מהסוג הזה, הוא מזכיר במידה רבה את בתי החולים הקלאסיים, אלה שמעניקים טיפול לבני אדם. גם כאן אפשר למצוא חדרי ניתוח המיועדים לניתוחי חירום או לניתוחים שגרתיים, מכשירי רנטגן, מעבדות דם ואפילו יחידות אשפוז וצוות רפואי שמעניק לחיות המחמד השגחה רפואית בלתי פוסקת, בהתאם לצורך ולמצב הרפואי כמובן. אז נכון, אתם בהחלט עשויים להגיע לכאן גם אם הכלב בריא ושלם, וגם אם החתולה לא מפגינה שום סימפטום מעורר דאגה, אבל במצבי החירום הללו מומלץ שתכירו את בית החולים לחיות המקצועי והמתקדם ביותר, זה שיוכל להעניק טיפול מסור ואיכותי לחיה האהובה עליכם.

טיפולים שגרתיים לבעלי החיים

אם הזכרנו את מצבי החירום ואת התפקיד שמגלם בית החולים לחיות במצבים מהסוג הזה, לפחות נסיים בגישה קצת יותר חיובית. לצד טיפולי החירום ניתן להגיע אל בית החולים לחיות גם לצורך בדיקת רופא מומחה או קבלת חוות דעת שנייה, או לצורך בדיקות מיוחדות עם מכשור מיוחד שלא ניתן למצוא במרפאות רגילות, כגון CT, MRI, אנדוסקופיות ועוד. לצורך טיפולים קצת יותר שגרתיים, למשל, החיסון השנתי לחיית המחמד שלכם אין טעם להגיע לבית חולים, כמו שלא נלך לבית חולים הומני לצורך חיסון. טיפולי שגרה מבוצעים אצל הווטרינר הפרטי..כך גם לגבי עיקור וסירוס. חיית המחמד היא בת משפחה לכל דבר, ונדמה שלא רק הכלב זוכה לתואר "החבר הטוב ביותר של האדם", ואלו הן בדיוק הסיבות להעניק להן את הטיפול הטוב ביותר שיש, ולזהות את הצרכים הרפואיים שלהן, גם אם הן לא יודעות להגיד מתי כואב להן, איפה, או מתי הכל התחיל.

למידע נוסף אודות התמודדות חיות וטיפול במצבי חירום גלשו לאתר בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הממוקם בראשון לציון המפעיל ומציע שירותי וטרינר 24 שעות ביממה http://vethospital.huji.ac.il/