בקעת הירדן
''המפעל הציוני מתייבש''

הערבים בבקעת הירדן גונבים את המים והחקלאים נותרו עם ברזים יבשים. ''זורקים כמויות אדירות של יבול. המצב קטסטרופה''.

בני טוקר , י"ד בסיון תשע"ח

ניתוק חיבורי מים פיראטיים שביצעו פלסטינים
ניתוק חיבורי מים פיראטיים שביצעו פלסטינים
צילום: דוברות המנהל האזרחי

חקלאי בקעת הירדן מזהירים כי המים להשקיית השדות אזלו והם עומדים בפני משבר היסטורי שמאיים על כל החקלאות הישראלית בבקעת הירדן.

חנן פסטרנק, חקלאי ממושב נתיב הגדוד, אומר לערוץ 7 שמדובר בשוד המים הגדול בתולדות המדינה, "היום אתה פותח את המים להשקייה ואין מים בברזים. הפלפלים שאני מגדל מתייבשים וזה עלול להשפיע גם על בציר הענבים והתמרים, בחום של 45 מעלות בלי מים אין הרבה סיכוי לגידולים".

לדבריו הכתובת היא ברורה, "הפלסטינים גונבים לנו מים באזור הברדלה (צפון הבקעה) ובאזור העוג'ה (דרום הבקעה), הם מתחברים לקווי המים בצורה פיראטית וגונבים עשרות אלפי קובים והבארות שלנו מתרוקנות, אין לחץ ואין מים בברזים.

''אני מזהיר שזה מסכן את הקיום של כל המפעל הציוני כאן. מאז הסכמי אוסלו לא נקדחה אפילו באר אחת חדשה ביו"ש, לעומת זאת אצל הפלסטינים קדחו לפחות 56 בארות. מעבר לכך הציוד שלנו ישן וכל נפילת מתח של החשמל הבריכות מתרוקנות. יש כאן נזק עצום שמסכן את כל המפעל הציוני. אנחנו מתפללים לחסדי שמיים אבל אין עם מי לדבר".

"אתה פותח את הברזים ואין מים, כל מפעל החקלאות בסכנת קריסה, המצב של האנשים כאן על הפנים וכבר עכשיו זורקים כמויות אדירות של יבול שהתייבש. בבתים עדין יש מים למרות שאנחנו יודעים שיש כבר בעיות של מים לשתייה בצפון הבקעה. מחר אמורה להיות פגישה עם מנכ"ל 'מקורות', יש כאן זעם גדול שהולך להתפוצץ ויהיו הפגנות ופנייה למבקר המדינה. המצב קטסטרופה".

ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דויד אלחייני, מוסיף ומחזק את הדברים. "חקלאי בקעת הירדן זועמים, הפלסטינים גונבים מים והיבולים שלנו בסכנה. הפלסטינים בבקעת הירדן גונבים מאות אלפי קוב מים שפירים בחודש מחב׳ מקורות וגורמים לקריסה של המערכת ולפגיעה בתוצרת החקלאית.

''אנחנו בשיא עונת בציר הענבים ואם לא יינתן מענה מידי יגרם נזק כלכלי כבד לחקלאים. על הרשויות לפעול בנחישות כדי לתת מענה תוך 24 שעות למצוקה אחרת המצב ילך וידרדר לנזק של עשרות מיליונים", הזהיר אלחייני.