'חומה ומגדל' בגן השלושה

באתר 'חומה ומגדל' בגן השלושה נפתח לאחרונה המיצג האינטראקטיבי החדש: "מסע העלייה אל הקרקע."

קובי פינקלר , ט"ו בסיון תשע"ח

חומה ומגדל
חומה ומגדל
צילום: עמק המעיינות

באתר 'חומה ומגדל' בגן השלושה נפתח לאחרונה המיצג האינטראקטיבי החדש: "מסע העלייה אל הקרקע".

במיצג החדש לוקחים המבקרים באתר חלק בחווית העלייה אל הקרקע של יישובי חומה ומגדל. מרגע ההתכנסות, הנסיעה במשאיות, בניית נקודות הישוב החדשות ועד היום. כל אלה לצד הביקור בחדר האוכל, ההתכנסות ליד החומה, תצפית מעל המגדל וכביסה בנחל.

אחד עשר ישובים בעמק המעיינות הוקמו בשיטת 'חומה ומגדל' כשהראשון בהם הוא קיבוץ ניר דוד אשר חגג בשנה האחרונה 80 להקמתו. בקרבתו הוקם אתר 'חומה ומגדל' אשר נחנך בשנת 1993 במעמד ראש הממשלה דאז יצחק רבין ז"ל.

"הפרוייקט היה מורכב", אומר ראובן פינסקי ראש אגף תכניות מורשת במשרד ראש הממשלה, "אולם אנחנו חלמנו בגדול ועשינו באתר שינוי גדול. מאתר שימור לאתר חדשני. אתר שיש בו גם מים וכיף, וגם תוכן וחוויה. יש עוד חלומות ומשימות שצריך להשלים באתר וגם הם יקרו בהמשך. כעת צריך לראות את גרף העלייה של המבקרים באתר. תודה גדולה לכל השותפים."

שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים אמר, "כשמסתכלים על הנכסים של מדינת ישראל רואים את הנכסים הגדולים, שהם האתרים הגדולים. צריך להסתכל על הנכסים הקטנים כמו חומה ומגדל ולהאיר אותם. זהו פרק חשוב בהיסטוריה הישראלית."

עומרי שלמון מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, הוסיף, "האתר הזה הוא השמור והפעיל ביותר. יש כאן מהלך אדיר של הקמת אתרי מורשת וטיולים, ואלה הם המקומות שמספרים את הסיפור ההיסטורי שלנו."

אתר 'חומה ומגדל' בגן השלושה נבנה על פי הדגם של הישוב הראשון לחומה ומגדל שהוקם ב 1936. בתום 12 שעות עבודה ניצב במרכז הישוב מגדל עץ וסביבו חומה. בהמשך – הורכבו בתוך החומה ביתני המגורים, חדר האוכל והצריפים.

הביקור במיצג החדש היא בתאום מראש בלבד. עוד פרטים 04-6661960.