פרסום ראשון
אריאל לכחלון: מנע פגיעה בשירות-לאומי

שר החקלאות דורש משר האוצר למנוע את הפגיעה במפעל השירות הלאומי-אזרחי שנוצרה בעקבות מכרז חדש שפרסם החשב הכללי.

עדו בן פורת , ט"ו בסיון תשע"ח

אורי אריאל
אורי אריאל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החקלאות אורי אריאל (האיחוד הלאומי-הבית היהודי), הממונה על השירות הלאומי-אזרחי, שיגר היום (שלישי) מכתב דחוף לשר האוצר משה כחלון ודרש ממנו למנוע פגיעה חמורה במפעל השירות הלאומי במדינת ישראל.

כזכור, משרד האוצר מתכוון לקצץ 50% מדירות השירות הלאומי, לצמצם את תקציב המעטפת והליווי של המתנדבים ולבצע גזירות נוספות.

''במהלך שלוש השנים האחרונות, פועל השירות הלאומי אזרחי יחד עם אנשי משרד האוצר על מנת לשכלל ולהעצים מפעל חברתי חשוב זה", כתב אריאל במכתב לכחלון שהגיע לידי ערוץ 7.

השר אריאל מציין כי במסגרת שיתוף הפעולה בין רשות השירות הלאומי למשרד האוצר, קודם במשותף חוק השירות האזרחי אשר הסדיר את פעילות השירות הלאומי מפעילות של המגזר השלישי לפעילות ממשלתית, בדומה לשירות הצבאי, וכהשלמה לו.

כמו כן, ''הוסדר תעריף השירות הלאומי, וניתן מענה (אף אם לא מספיק) למתנדבי השירות הלאומי- אזרחי, תוך קביעה כי התעריף יוצמד למדדים השונים על מנת שלא לשחוק אותו".

השר אריאל מפרט גם כי ''מקודמות תקנות שונות המסדירות את זכויות המתנדב והגופים המוכרים'', ו''בימים אלו מוקמת מועצה ציבורית שתלווה את פעילות רשות השירות הלאומי-אזרחי''.

כאן עובר השר אריאל למכרז האחוד שפרסם אגף החשב הכללי לכלל משרדי הממשלה. ''כפי שניתן לראות, מדובר בשינויים דרסטיים המשנים את פני השירות הלאומי. המכרז האחוד המקודם ע"י אנשיך הינו מכרז אשר מבקש להסדיר את אופן הקצאת תקני השירות הלאומי של משרדי הממשלה.

''איני בא לחלוק על הצורך במכרז אחוד, כי אם על הדרך בו הוא נעשה, והאם הוא נכון לעת הזאת.
כפי שציינתי בפגישתי עם החשב הכללי, חשבתי ועודני חושב, כי מכרז זה נכון שיעשה בשיתוף מלא עם משרדי הממשלה השונים, ובכלל זה משרד החינוך, שהינו הגורם הגדול להקצאת תקנים בשירות הממשלתי (כ- 4300 תקני שירות ואף יותר). זאת מתוך הבנה כי לכל משרד דרישות וצרכים שונים למתנדבי השירות הלאומי''.

השר אריאל מתאר במכתבו לכחלון כי מיום בו יצא המכרז לאוויר, פנו אליו גורמים רבים אשר טוענים כי מכרז זה במתכונתו, יש בו כדי לפגוע בשירות הלאומי אזרחי.

''בימים אלו מקודמת הצעת חוק המבקשת לבטל את המכרז האחוד, ועמדתי בוועדת השרים הייתה כי יש לתת מענה לצרכים השונים של המשרדים במסגרת המכרז האחוד, ויש לקבוע כי משרדים שאינם מעוניינים במכרז האחוד ובשירות אותו נותנת רשות השירות הלאומי- אזרחי והחשב הכללי יוכלו לפעול במכרזים עצמאיים להקצאת התקנים.

"בהזדמנות זו אני פונה אליך גם בעניין קיצוץ תקני החוץ במשרד החינוך. תקנים אלו מאפשרים למתנדבי שירות לאומי מהפריפריה לשרת במרכז ולהפך, ובכך נפתחים למתנדב עולמות, אשר לו היה מתנדב עושה את התנדבותו בסמוך לביתו, לא היה מגלה אותם. דעתי שנושא זה צריך להיבחן מחדש לאור המשמעויות הקשות של קיצוץ זה, וזאת על אף ההסדרים שלהם הגיעו המשרדים השונים עם אגף תקציבים.

"אבקש לתאם פגישה בנושא בהשתתפותי ובהשתתפות השרים הרלוונטיים, ובכללם שר החינוך נפתלי בנט", כותב השר אריאל במכתבו לשר כחלון.

בעמותות השירות לאומי בירכו על מכתבו של השר אורי אריאל הממונה על השירות הלאומי, ואמרו כי ''תמיכתו של השר הממונה בדרישה למנוע את הפגיעה במפעל לאומי וחיוני זה, מעבירה מסר חד וברור לפקידי האוצר שמתנדבי השירות הלאומי אינם עובדי חברת כוח אדם, ובמקום לפגוע בשירות יש לחזקו ולהעצימו לטובת כלל החברה הישראלית''.