ראיתי את המוות בעיניים

תושב שדרות שביתו נפגע אמש מקליעים שירו מחבלים מעזה, מספר לערוץ 7 על התחושות הקשות: "70 אחוז מהציבור נפגעי חרדה".

יוני קמפינסקי , ט"ו בסיון תשע"ח

דוד מנצור
דוד מנצור
צילום: יוני קמפינסקי

דוד מנצור, תושב העיר שדרות שביתו נפגע אמש (שני) מקליעים שירו מחבלים מעזה, מספר לכתב ערוץ 7 על האירוע ועל התחושות.

מנצור מתאר את האירוע לפרטי פרטים, "אתמול בערב היה צבע אדום, היינו בבית אני, הנכד, אשתי, הבת ובעלה. אנחנו ישבנו בממ"ד, חיכינו ולא הייתה לה שום נפילה. יצאנו החוצה ואז פתאום נפלו פה כדורים פה איפה שהרכב. אני שמעתי מה קרה, באתי ישר לפה וראינו את הכדור נזרק לכביש".

לשאלה כיצד מי "שהתרגל" לאזעקות צבע אדום חש כאשר הוא עד לאירוע כזה הוא משיב: "תחושה לא טובה. כשאתה רואה את זה מוחשי שזה יכול להרוג אותך. זה לא צחוק. אתה רואה את זה, זה מוות".

מה הציפיות שלך מהצבא? אתה רוצה לראות אותם "נכנסים במחלים" או שאתה רוצה שקט?

"תראה, אנחנו תושבי שדרות, זה לא מהיום, זה כבר פאסה בשבילנו, אבל אין כבר כוח. תשמע באמת אני כבר בן 65, אין כבר כוח לזה. או ש'נכנסים בהם', 'מפרקים אותם' או ללכת לכיוון אחר ולעשות שלום. להתפייס איתם. אין דרך אחרת אח שלי".

"אני לא פוליטיקאי אבל קצת מבין בראש, היום ברוך ה' אמריקה והנשיא איתנו, אני חושב לכוון את זה לטוב, לשלום, ולא לכוון את זה יותר למלחמה, זה יותר בריא לנו כעם. מה יהיה מחר מחרתיים הוא ילך יבוא מישהו שלא יכיר בנו מה יהיה המצב?".

אחרי שראית את המוות בעיניים יש פחד?

"כן. זה מוחשי, זה לא משחק אח שלי. הקליע נכנס פה בבטון ויצא ועשה חור בצמיג. אתה רואה את זה, זה לא משחק, אם הוא תופס אותי חס וחלילה, גומר לי את החיים".

"חשוב לי שהעולם ושכל ישראל ידעו יבינו מה אנחנו עוברים. אני אומר לך 70 אחוז מהציבור נפגעי חרדה. כולם מקבלים טיפולי פסיכיאטרי. באף מדינה בעולם אין דבר כזה. ילדים נולדו לתוך הבלאגן הזה. אי אפשר להמשיך עם זה. כל האנשים בעלי הממון בחרו. האוכלוסיה החלשה נשארה פה והם מסכנים חסרי אונים".

למנצור יש גם ביקורת כלפי ראש הממשלה, "ביבי אני מצדיע לו, מגיע לכאן ומזרים כסף, אבל הכסף לא הולך אלינו, הוא הולך לתשתיות, אבל ככה הוא משתיק את ההנהגה הפוליטית ואנחנו פה אוכלים אותה. זה המצב".

עם כל הקושי מנצור לא חושב לעזוב את שדרות, "אחים שלי אומרים לי לעזוב, אבל לאן אני אלך בגיל שלי, איפה אני אבנה חיים חדשים".

אתה אוהב את שדרות?

''בטח אוהב. אוהב מאוד. אני יליד המקום. אני אוהב את העיר שלי. מה לעשות. כואב הלב שככה המצב".