עדי מדינה חסכו פיצוצים ברחובות

ניצב בדימוס מני יצחקי, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה עד לאחרונה, השתתף בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

חזקי ברוך , ט"ז בסיון תשע"ח

ניצב בדימוס מני יצחקי, ראש אגף החקירות והמודיעין לשעבר, השתתף בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת.

"אני מצדד בעדי מדינה זאת בתנאי שהעד עובר צד, מגוייס כל כולו למשימה ואינו מונע מרגש נקמה. עדי מדינה חסכו פיצוצים ברחובות, חסכו אלימות בעבירות מין ובמשפחה. חסכו גזילה של מאות מיליונים מקופת המדינה, אחד מהם סייע לסכל קו סמים חשאי בדרום אמריקה עצום מאוד. אנחנו במשטרה מסמנים לא את בכירי העבריינים אלא את הקמב"ץ שלהם. זה שיודע הכול", אמר.

"עד מדינה חיבר אותנו למודיעין וסייע בסיכול העברת סמים בכמות רבה למדינה. תמיד היו עדי מדינה, נכון שעכשיו הם בשיח הציבורי וקצב הפניות לשמש עד מדינה עולה, בחקירות מול פשיעה קשה. חל שינוי תרבותי בכללים של הגורמים הרלוונטיים לנושא. כשאנחנו נכנסים לבית באישון ליל, אנחנו אמורים להיות מצויידים בראיות והדרישה להתנדב כעדי מדינה, מגיעה בדרך כלל מהחשודים"

"הטיעון המוזר שזו עבודה קלה למשטרה הוא ממש לא נכון. ההיפך הוא הנכון. הטיעון השני הוא בשאלה איפה המוסר שלנו? אנחנו תמיד בוחנים את עצמנו מה תהיה מידת ההגנה על אזרחי ישראל בזכות השימוש בעדי מדינה. זהו כלי לגיטימי למיגור הפשיעה. ריבוי עדי מדינה? זה בגלל שיש ריבוי חקירות".

לסיום נשאל יצחקי האם יש סברה שאומרת שיש הרבה מעצרים כדי ללחוץ על נחקרים כדי לשמש עדי מדינה. "אין ספק שהמדינה קונה את עדי המדינה בכסף. מה דעתך?"

יצחקי ענה, "כל עד מדינה נבחן לעומק על ידי כלל הגורמים. עוברים בקרה יסודית ואין בחינה קפדנית יותר. אנחנו בוחנים ובוחנים ובוחנים ועושים את ההחלטה. מהניסיון שלי הכלי הזה הוא חשוב לא בפני עצמו אלא כחלק ממערך כלים".