חדש: מסע חינוכי וחווייתי בהר הזיתים

בכנסת הושקה תכנית סיורים ייחודית לתלמידי המגזר החרדי. "היכן שיש הרבה יהודים לאורך זמן שם יש בטחון, ריבונות וכבוד לאומי".

חזקי ברוך , ט"ז בסיון תשע"ח

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל השיקה היום (רביעי) בכנסת יחד עם הרב הלל הורביץ, מנהל מועצת בתי העלמין היהודיים בירושלים, את מיזם "בדרכי רבותינו", תכנית סיורים בין דורית ייחודית לתלמידי המגזר החרדי.

במסגרת התכנית, ייצאו תלמידי בתי ספר חרדיים יחד עם אזרחים ותיקים, הסבים והסבתות של התלמידים, למסע חינוכי וחווייתי בעקבות גדולי הדורות הטמונים בבית העלמין היהודי בהר הזיתים שבירושלים וכמו גם לאתר עיר דוד. לבד מהשרה גמליאל והרב הלל הורביץ, השתתפו בטקס ההשקה גם יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין, חברי הכנסת ינון אזולאי ומיכאל מלכיאלי, וכן מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי אבי כהן ומנכ"ל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס.
יצוין, כי בשנת הלימודים הנוכחית קיימו המשרד לשוויון חברתי ומועצת בתי העלמין היהודיים בירושלים פיילוט לתכנית, בו השתתפו כ 2000 תלמידים חרדים ואזרחים ותיקים מירושלים וסביבותיה. יצוין, כי מדריכי הסיורים עברו הכשרה מתאימה להדרכת תלמידים חרדים בהר הזיתים, כאשר התוכן הרוחני בסיורים מפוקח ומותאם. בנוסף, לטובת הסיור הופקו חומרי הסברה ייחודיים המלווים את הסיורים אשר מותאמים לתכנית הלימודים בבתי הספר החרדיים. כעת, וכאמור, עם הצלחת הפיילוט הוחלט להרחיב את התכנית לכלל בתי הספר החרדים בישראל.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אמרה "הקשר הבין דורי הוא מטרה ערכית חשובה, שהמשרד לשוויון חברתי מעודד ומטפח בשלל מיזמים. ברוח זו, נרקמה גם התכנית שהשקנו היום, שתעודד פעילות בין דורית בבתי הספר ובמוסדות החברה החרדית. בחברה החרדית ישנו קשר עמוק לגדולי ישראל, הם לומדים את תורתם, רעיונותיהם ואורחותיהם. הסיורים הבין דוריים יזמנו לתלמידים ולתלמידות מסע חינוכי, ערכי ומלמד עם דמויות המופת של עולם התורה וההלכה היהודי לאורך הדורות, כאשר התהליך החינוכי נעשה יחד עם סביהם וסבתותיהם בירושלים בירתנו הנצחית".

עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, הוסיף "מיזם הסיורים של מועצת בתי העלמין מביא בכל שנה עשרות אלפי מבקרים להר הזיתים. חשיפתם של בני נוער ילדים ומבוגרים מקשרת עבר והווה. למפעל המבורך הזה יש שותפה מרכזית השרה לשוויון חברתי, חה"כ גילה גמליאל".

הרב הלל הורביץ, ראש מועצת בתי העלמין היהודיים בירושלים, הודה לשרה ולצוות המשרד, בראשם מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי אבי כהן ותמי שטיינברגר, על תמיכתם ועזרתם לקיום הסיורים. "המיזם הנפלא הזה הוא חלק מהפעילות הרחבה של מועצת בתי העלמין בירושלים לחיזוק הביטחון והעלייה להר הזיתים. אנו ממשיכים במסורת הציונית כעומק המחרשה, עומק הגבול. היכן שיש הרבה יהודים לאורך זמן שם יש בטחון, ריבונות וכבוד לאומי".

השר זאב אלקין, שהשתתף בכנס ההשקה, דיבר אף הוא על המחויבות שלנו להר הזיתים והיכולת לפתח את ירושלים אם שומרים על המקומות השורשיים שלנו.