קורס הגיור "נתיב" עלול להיסגר מחר

מנכ"ל נתיב, יונתן מאיר, הודיע לראש מערך הגיור הממלכתי כי הארגון יפסיק מחר את פעולתו, מאחר שטרם הועברו אליו התקציבים הנדרשים.

חזקי ברוך , י"ז בסיון תשע"ח

יו"ר הסוכנות שרנסקי עם חיילים בקורס "נתיב". ארכיון
יו"ר הסוכנות שרנסקי עם חיילים בקורס "נתיב". ארכיון
דובר הסוכנות היהודית

קורסי הגיור "נתיב" לאזרחים ולחיילים צפויים להיפסק מחר (שישי) לאחר שהממשלה טרם העבירה את התקציב הנדרש להפעלתם.

על הפסקת פעילות "נתיב" הודיע המנכ"ל, יונתן מאיר, במכתב לראש מערך הגיור הממלכתי במשרד ראש הממשלה, הרב יצחק פרץ, בהמשך לאזהרה דומה ששוגרה לפני כשבועיים.

מאיר מציין במכתבו כי משמעות הפסקת הפעילות מחר היא הפסקת הלימודים לגיור של 2,500 חיילים ואזרחים המצויים בהליכי גיור, כל החיילים המשתתפים בקורסי "נתיב" ישלחו לבתיהם ויוצאו ממתקני נתיב, 180 המורים לגיור ו-20 אנשי המטה של נתיב יפוטרו, וכן תופסק העבודה מול כל נותני השירותים.

"כידוע, בזכות פעילות חדשנית בנתיב, השנה האחרונה היתה המוצלחת ביותר בכל הזמנים מבחינת מספרי התלמידים לגיור, והפסקה מוחלטת של הפעילות תהווה מכת מוות להישג נדיר זה ולמשאבים הרבים שהושקעו בכך", כתב מאיר לרב פרץ.

"למותר לציין כי למהלך כאמור אין אח ורע בתולדות הגיור בישראל וכי יהיו לכך השלכות הרסניות על מאות רבות נוספות של תלמידים וחיילים המצויים לקראת גיור", הוסיף.

ח"כ אלעזר שטרן, שיזם את קורס "נתיב" כשהיה קצין חינוך ראשי, קורא לראש הממשלה למנוע את המהלך, "על ראש הממשלה למצוא תקציב לאחד הפרויקטים החשובים של צה"ל כצבא העם".

"מצער מאוד לשמוע שהקורס שדרכו התגיירו מעל ל-10,000 צעירים וצעירות ייסגר. כאחת מאבני היסוד של הגיור בישראל, קורס נתיב הוכיח את עצמו לעיתים יותר מהגיורים במערך הגיור הממלכתי. לראייה, רק בשנה האחרונה כמות הנרשמים לקורס הוכפלה. אני מקווה שראש הממשלה ימצא תקציב לאחד הפרויקטים החשובים של צה"ל כצבא העם", הוסיף שטרן.

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) מבטיח הבוקר לעשות כל מאמץ כדי למנוע את סגירת קורס הגיור ''נתיב''.

''הגיע לידיעתי כעת (באיחור) שקורס הגיור 'נתיב' הצה״לי עומד בפני סגירה בשל היעדר תקציב. זו תהיה איוולת לאפשר לכך לקרות מכיון שדרך מסלול זה מתגיירים בכל שנה אלפי חיילי צה״ל. ביקרתי בקורס והתרשמתי מאד מהפעולה שלהם. אעשה כל מאמץ בימים הקרובים למנוע מחדל זה", אמר בנט.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) פנתה למזכיר הממשלה וביקשה למצוא את המקור התקציבי שיאפשר את המשך תוכנית הגיור.

"בתוך מערך גיור מקרטע, 'נתיב' הוא נקודת אור המצליחה להנגיש את ההכנה וההכשרה לתהליך המורכב הזה ולקרב לתהליך. סגירה או פגיעה במפעל החשוב הזה תהיה בכייה לדורות", אמרה לביא.

לדבריה, ביטול תוכנית הגיור ''תפגע קשות בציבור גדול של תלמידים וחיילים הנמצאים בעיצומו של התהליך, במועמדים עתידיים לגיור, ולמעשה - במערך הגיור בישראל בכללותו. הגיור היא סוגיה לאומית חברתית-ממעלה ראשונה, שתשליך על דמותה ועתידה של החברה בישראל. את המערך הזה צריך להרחיב, לא לסגור''.