מסלול אופניים בבית הקברות

מתפללים שביקרו בבית הקברות בעיר אוטבוצק בפולין הזדעזעו לגלות צעירים פולנים נהנים משביל אופניים שנסלל במקום על ידי העירייה.

חיים לב , י"ז בסיון תשע"ח

בית קברות בפולין. ארכיון
בית קברות בפולין. ארכיון
צילום: פלאש 90

מתפללים שביקרו בבית הקברות בעיר אוטבוצק שבפולין הזדעזעו לגלות צעירים פולנים נהנים משביל אופניים שנסלל במקום על ידי העירייה.

"הם נוסעים בין הקברים ועליהם, בעוד שהכלבים מתרוצצים לצידם", סיפרו.

אם לא די בכך, מתברר כי העירייה המקומית אף שלפה מהקברים עצמות אותן שלחה ל'בדיקה פתולוגית', כשהיא אף מאשרת במכתב רשמי את פתיחת הקברים וחילולם.

העיר אוטבוצק היתה מאז ימי מלחמת העולם הראשונה לאחת הערים המוכרות בפולין החסידית, צדיקים רבים קבעו בה את משכנם וצדיקים רבים נוספים נהגו לשהות בה מעת לעת לרגל האוויר הצח הנושב בין עצי יערותיה שנודעו בסגולתם הרפואית.

בית העלמין נותר שלם גם בימי השואה על 1,500 מצבותיו, כנראה בזכות העובדה שהיה ממוקם בין היערות והגרמנים לא הבחינו בו. עם זאת, מאחר והיה נסתר מעין רואה הוא גם אבד ולא התגלה לעיניים יהודיות עד לפני מספר שנים.

בשנים האחרונות התדרדר מצבו של בית הקברות ללא היכר. מצבות רבות שתועדו בשלימותן לא קיימות עוד או שוכבות שבורות בביזיון. מצבות רבות מפוחמות לחלוטין כי זה המקום הנוח לבני הנוער לצליית דברי מאכל באמצע היער.

אחד היהודים שהזדעזע מהמראה פנה לעיריה במכתב רשמי שהובא הבוקר בעיתון 'המבשר', ונענה כי "ידוע לנו שנלקחו עצמות מקברי בית החיים לצרכי מחקר". לגבי סלילת השביל נאמר כי "שביל המטיילים הוכנס בכוונה תחילה לשטח בית הקברות על מנת להפוך את הפארק לאטרקטיבי ומעניין ונדרש שיתוף פעולה דחוף מגופים יהודיים לגידור ושימור בית חיים זה".