ועדת הגיור
הרב יעקב אריאל: "הטעו אותי"

רב העיר רמת גן לשעבר חתם על מכתב תמיכה במסקנות ועדת הגיור בראשות השר לשעבר ניסים, אך כעת הוא מבהיר כי הוטעה בשאלת סמכות הרבנות.

עדו בן פורת , י"ז בסיון תשע"ח

 הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: עופר עמרם

הוועדה הממשלתית בראשות השר לשעבר משה ניסים, אשר הוקמה במטרה לפתור את משבר חוק הגיור, אמורה להגיש בקרוב את מסקנותיה.

לקראת הגשת המסקנות ביקש ניסים הסכמה למסקנותיה של הוועדה מצידם של אישי ציבור מכלל האוכלוסייה וביניהם הרב הראשי של רמת גן לשעבר הרב יעקב אריאל.

הרב אריאל התנה את הסכמתו בכך שהרבנות הראשית תוביל את הדרך של הגיור הממלכתי, אלא שגורם משפטי אשר פגש את הרב הראה לו שלא כך הדברים ואין לרבנות שום סמכות בדבר ולכן החליט הרב למשוך את הסכמתו ולבטל את חתימתו. "הטעו אותי ואני מבטל את הסכמתי"

גורמים המעורים בסוגיית הגיור ציינו, "הטעו את הרב כאשר אמרו לו שהרבנות הראשית היא זאת שתוביל את הנושא החשוב הזה. בפועל גופים חילוניים ישלטו בוועדה והרבנות הראשית מנותקת לגמרי. מתוך 11 נציגים רק שניים מתוכם הם נציגי מהרבנות הראשית והשאר מורכבים מנציגים של התנועות הלא אורתודוקסיות ומעוד גופים לא דתיים בהכרח שתפיסת עולמם לא מחויבת לתפיסת הגיור המקובלת מדורי דורות".

יש לציין כי גם הרב שמואל בלמס, הנציג החרדי שתמך במסקנות, הסיר את תמיכתו. בלמס טען גם הוא כי הוטעה לחשוב שהרבנות תוביל את תפיסת הגיור הממלכתית, אך בפועל המסקנות שונות.