"עשה פוטש, פוגע במאבק נגד איראן"

סגן שר הביטחון תוקף את ראש המוסד לשעבר שחשף כי התנגד להנחיית נתניהו להיערך לתקיפה באיראן. "בדמוקרטיה נבחרי הציבור הם שמחליטים".

עדו בן פורת , י"ז בסיון תשע"ח

תמיר פרדו
תמיר פרדו
Photo by Meir Vaaknin/Flash90

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) מותח ביקורת על ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, שחשף כי התנגד להנחייה שקיבל מנתניהו לפני שבע שנים, להכין את מערכת הביטחון לתקיפת מתקני הגרעין באיראן כך שניתן יהיה לבצע תקיפה בתוך 15 יום מרגע מתן פקודה לכך.

''מה שתמיר פרדו עשה זה לא פחות מפוטש. בדמוקרטיה נבחרי העם הם המחליטים. אסור שנושאי תפקיד במגזר הציבורי, יסרבו לקיים את הוראות הממשלה שנבחרה על ידי אזרחי ישראל", אמר בן דהן.

''הבחירה שלו לחשוף את הנושא בעיצומו של מאבק בינלאומי מול מממנת הטרור איראן, היא פגיעה במאבק מולה בשביל כותרת בחדשות'', הוסיף סגן השר.

גם סגן השר ד"ר מייקל אורן (כולנו) הגיב לדברי ראש המוסד לשעבר פרדו. "תופעת הביטחוניסטים והלשעברים שיוצאים כנגד פעולות הממשלה רק הולכת וגוברת. חשוב לזכור שמרביתם אינם רואים את התמונה הכוללת ואינם מודעים לכל הגורמים שהובילו להחלטה כזאת או אחרת. הם אינם מיומנים בתחום קבלת ההחלטות במישור המדיני-אסטרטגי הבינלאומי. יתרה מכך, ראש הממשלה צריך לסמוך על האנשים אותם הוא ממנה", אמר אורן.

''החשש שביטחוניסט יפנה ליועץ המשפטי או לתקשורת או למנהיגים זרים כנגד החלטה של נבחרי הציבור פוגעת בממלכתיות של המדינה ובביטחונה", הזהיר סגן השר.

כאמור, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו חושף בראיון שישודר הערב (חמישי) בתכנית "עובדה", עימות קשה שהתרחש בינו ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בראיון סיפר פרדו כי לפני כשבע שנים הורה ראש הממשלה נתניהו למערכת הביטחון להיערך לתקיפה של מתקני הגרעין באיראן כך שניתן יהיה לבצע תקיפה שכזו בתוך 15 יום בלבד מרגע מתן פקודה לכך.

לדברי פרדו, מדובר היה בהנחייה רצינית מאוד, "זה לא משהו שמותר לעשות ולהשתמש בו בשביל לתרגל. זאת אומרת אם מישהו עושה את זה יש לזה שתי תכליות – תכלית אחת זה אכן שהוא מתכוון, ואפשרות שנייה זה שהוא מאותת. מישהו שם בחוץ יידע מזה. יכול להיות שגם מישהו מארצות הברית יידע מזה בצורה כזו או אחרת, וזה יניע אותו לעשות משהו. (אבל) בדברים האלה צריך להאמין לאנשים, זה הקברניטים שלך. אז כשהוא אומר לך תיכנס לתהליך של ספירה לאחור, אתה מבין שהוא לא משחק איתך משחקים. לדברים האלה יש משמעויות אדירות".

פרדו ציין כי בתגובה להנחייתו של נתניהו פנה לייעוץ משפטי במטרה להבין מי מוסמך לתת הנחייה שכזו והאם הנחייתו של נתניהו ניתנה בסמכות.

"עשיתי בירורים מכל מה שיכולתי לעשות", אמר פרדו. "בדקתי עם ראשי מוסד קודמים, בדקתי החל מיצחק חופי שהיה ראש המוסד, ועד מאיר דגן ועד בכלל. בדקתי עם יועצים משפטיים. התייעצתי עם כל מי שיכולתי להתייעץ בשביל להבין מי מוסמך לתת הנחיות בכל נושא של פתיחה במלחמה".

"בסוף אם אני מקבל פקודה, ואם אני מקבל הוראה מראש הממשלה אני אמור לבצע אותה, אני צריך להיות בטוח שאם חס וחלילה יקרה משהו לא תקין. אפילו אם הפעולה תיכשל, שלא ייווצר מצב שאני ביצעתי פעולה לא חוקית", הוסיף פרדו.

ראש המוסד לשעבר הוסיף כי בעקבות ההנחיה שקל להתפטר מתפקידו לאחר שסבר שמדובר בהנחיה בעייתית מאוד.

"כשדרג מדיני נותן הנחיה, יש לך שתי אפשרויות", ציין פרדו, "אפשרות אחת זה לבצע, ואפשרות אחרת זה לשים את המפתחות. טוב שלא הגעתי לנקודת ההחלטה הזאת... לא שזה לא עבר לי בראש".

לבסוף בוטל המבצע לאחר שראש הממשלה קיבל את עמדת צמרת מערכת הביטחון שהתנגדה לביצועו בתוקף.