בשבע מהדורה דיגיטלית

הפרסום בעולם עובד

המערכה מול משגרי הרקטות בעזה טרם הוכרעה, אבל בישראל יכולים כבר לציין בסיפוק ניצחון אחד על חמאס: מערך ההסברה הביא לגינוי חמס

ניצן קידר , י"ז בסיון תשע"ח

העולם מתחיל להבין מי הטובים ומי הרעים. הפגזה ישראלית בעזה
העולם מתחיל להבין מי הטובים ומי הרעים. הפגזה ישראלית בעזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במערכת הביטחון מעריכים שאנחנו בסיבוב קצר של ניסוי וטעייה. שהקצב הסיטונאי של הרקטות נועד רק לבדוק כיצד תגיב ישראל. ההערכה הרווחת היא שהמצב יירגע בהקדם, אבל גם שם יודעים שבמצב נפיץ – גפרור קטן יכול להצית להבות גדולות יותר ונשלטות פחות.

לא בישראל ולא בעזה מעוניינים עכשיו לראות מבצע צבאי גדול יוצא לדרך. העזתים עדיין מלקקים את הפצעים של המבצעים הקודמים, ובישראל אין עניין בעת הזאת בלוחמה. גורם מדיני בכיר אומר ל'בשבע' כי אם יהיה צורך בפעולה צבאית, היא לא תבוא כתגובה, אלא כיוזמה מתוכננת לעומק שתטפל בירי בצורה רחבה יותר. גורמי הביטחון הציגו בימים האחרונים שלל תרחישים ותגובות בפני ראש הממשלה ושר הביטחון. ההוראה הייתה להיערך הן לרגיעה והן להסלמה. "לא נישאר בשום צורה עם מציאות של עשרות טילים ביום", אומר לנו גורם ביטחוני, "או שזה ייפסק – או שניאלץ להפסיק את זה בדרך הקשה".

בינתיים, במערכת המדינית מנסים בכל הכוח להציג את ההתרחשויות באור הנכון, במיוחד כלפי העולם. היו רקטות רבות שגם פגעו, היה משט שניסה לפרוץ את הסגר על עזה וסוכל - ומערכת ההסברה פעלה שעות נוספות. ראוי לציין שזה עובד היטב: תמונה אחת של רקטה בגן ילדים כנראה הבהירה לעולם את ההבדל, לפחות בנקודת הזמן הזאת, בין הרעים לטובים. שימו לב לתגובות הבאות, שלא בטוח שהובלטו בכלי התקשורת השונים.

האיחוד האירופי, באופן מפתיע, לא דיבר על שני צדדים אלא על צד אחד בלבד שאשם במצב. "ירי הרקטות ופצצות המרגמה של חמושים פלשתינים מעזה לעבר ישראל חייב להיפסק מיידית", נאמר בהודעה רשמית של האיחוד, "התקפות חסרות אבחנה נגד אזרחים אינן מתקבלות על הדעת בשום פנים ואופן. יש צורך דחוף להימנע מהסלמה של המצב המסוכן הזה על מנת להבטיח את הגנת חייהם של אזרחים".

התגובה הזאת עוד נחשבת למינורית. דובר ממשלת אוסטריה פרסם הודעה חריפה יותר: "מתקפות בפצצות מרגמה נגד גני ילדים ואוכלוסייה אזרחית בישראל הן בהחלט לא הדרך לפתור את בעיותיה של עזה, ועליהן להיפסק מיד. אוסטריה מחויבת לחלוטין לביטחונה של ישראל". ראש ממשלת קנדה, שלעיתים מגלה הבנה יתרה לפלשתינים, גינה בחריפות. ממשלת צרפת פרסמה הודעת גינוי חדה. השר הבריטי האחראי על תיק המזרח התיכון אמר כי בחמאס "עברו כל גבול".

וזה כמובן לפני שהזכרנו את ארצות הברית, את התמיכה הבלתי מתפשרת של ניקי היילי שניסתה להוביל לגינוי של הפלשתינים במועצת הביטחון, את הודעות התמיכה שפרסמו בכירים בממשל האמריקני ועוד תגובות מסנאטורים רבים.

בשבוע שעבר הבאנו כאן טענות שהועלו נגד ההסברה הישראלית. עמנואל נחשון, דובר משרד החוץ, הבהיר לנו שהתוצאות הן שונות לגמרי. עסקנו בנושא ההסברה סביב התגובות לפרובוקציות של חמאס בגדר תוך שימוש באזרחים - והנתונים שהובאו בפנינו הצביעו על 7 מיליון חשיפות לפעולות ההסברה הישראלית בערוצים השונים, וכל זה רק ברשתות החברתיות.

השבוע זה היה כבר ניצחון הסברתי חד משמעי. כשאירופה כולה מתייצבת להגן על ישראל ומגנה את חמאס, במשרד החוץ יכולים לסמן וי גדול על פעילות ההסברה, וכעת לפעול לשימור המצב ככל שניתן. העבודה האינטנסיבית, ששותפים לה גם המשרד בישראל וגם הדיפלומטים ברחבי העולם, ידעה הפעם להפוך את הקערה על פיה: היא הובילה את חמאס, שחיפש את תמיכת העולם בעבור 'אזרחי עזה', להבין שאחרי שהוא הפר את כללי המשחק - ישראל פשוט שינתה אותם.

זה ניכר גם באופן השקול שבו התנהל השבוע ראש הממשלה. התייעצויות תכופות, אך בלי הצהרות שידרשו תגובות מילוליות חריפות בצד השני. לא להיגרר אלא לשלוט בסיטואציה. בשיא הירי ביום שלישי הוציאה לשכת נתניהו הודעה שלפיה הוא החליט להאריך את ביקורו המדיני באירופה בשבוע הבא ביממה נוספת. נתניהו עתיד לצאת לסבב פגישות מדיניות ברחבי אירופה: את פגישותיו יתחיל נתניהו ביום שני בברלין עם הקנצלרית אנגלה מרקל, מברלין ימשיך נתניהו לפגישה בפריז עם הנשיא עמנואל מקרון, משם ייצא ללונדון לפגישה עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי.

אומנם סבב הפגישות נקבע מראש, אבל התזמון שלו עובד לטובת ישראל ולהארכה שלו יש שני מסרים: ראשית, לישראל חשוב מאוד לנצל את נקודת הזמן הזאת, כדי להמשיך ולהציג את הקו שלה בעולם, כשכל הדלתות פתוחות לרווחה ויש מי שישמע ויפנים. נתניהו יודע היטב כיצד להסביר את הסכנות של מתקפות חמאס, בוודאי בפגישות אישיות עם מנהיגים.

המסר השני הוא עסקים כרגיל. נתניהו משדר שחמאס לא ישנה את התוכניות, ובלי לומר מילה, בחמאס יכולים להבין שאם הם לא יכולים לשנות לראש ממשלת ישראל את התוכניות – הוא עלול לשנות את אלו שלהם. שני המסרים הללו הם אולי הדבר החשוב ביותר שיוצא מסבב ההסלמה הנוכחי.

בדרך להסדרה

השבוע התקיים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון לא שגרתי ומשמעותי מאוד להתיישבות. ביוזמת שדולת ארץ ישראל בכנסת, דנה הוועדה בנושא דו"ח ועדת ההסדרה למאחזים ויישובים. הוועדה הציעה במסמך שורה של פתרונות משפטיים שונים, כולם ישימים, שיקלו על התהליך וגם יזרזו אותו.

נזכיר שמדובר בעשרות יישובים שהוקמו על אדמות מדינה, ולמרות זאת עד היום לא הוסדרו. זאת בשונה מחוק ההסדרה שנחקק לפני כשנה וחצי ונועד להסדיר בתים, שכונות ויישובים שהוקמו על קרקע שאינה אדמת מדינה.

ראש מטה צוות ההסדרה שמונה בידי ראש הממשלה, פנחס וולרשטיין, נקב בדיון במספרים. "כרגע 23 מהאתרים יכולים להיכנס להליך, יש את כל הנתונים לכך. 30 מהאתרים כלל וכלל לא צריכים לעבור דיון מדיני. יש באתרים הלא מוסדרים 3,000 יחידות דיור, מתוכן 2,200 יכולות להיות מוסדרות ללא החלטת דרג מדיני".

"ישנן החלטות שיחייבו את הדרג המדיני", הסביר ולרשטיין את הבעיות שנוצרו, בעיקר סביב ההחלטה אילו יישובים מוגדרים "צמודי דופן" וסמוכים מספיק ליישובים המוסדרים. "מבואות יריחו, לדוגמה, מופיעה בתחום השיפוט של ייטב. כך גם עשהאל, שמדינת ישראל הכירה בו כיישוב, בפועל בוצע שם כביש אבל מאוחר יותר הייתה החלטת ממשלה. גם במקרה זה, האדמות מוכרות והכול קיים. ברור שכשהצוות יושלם נוכל לעבוד יותר מהר".

קובי אלירז, עוזר שר הביטחון, מסביר מה אמור להתבצע בפועל: "התשתית להסדרת המאחזים בנויה על שלושה עוגנים: סטטוס הבעלות, דרך הגישה ותכנון. שם יש לשקול שיקולים כמו האם אפשר להחשיב את המאחז כשכונה של היישוב הקרוב. במידה ולא יכולה להיות שכונה כי המרחק גדול, אזי צריך החלטת ממשלה. מתוך 70 המאחזים, בערך 20 קל מאוד להסדיר כי הם עברו את שלושת העוגנים. בחוות גלעד יש 420 דונם שנרכשו על ידי משה זר – החלטת הממשלה פתרה את הבעיה הזאת כשהמקום הוגדר כשכונה של קדומים. יש עדיין בעיה של דרך הגישה שעוברת באדמות מעובדות. היום המינהל האזרחי לא מסוגל לעמוד במשימותיו, בגלל חוסר בכוח אדם".

נציג המינהל האזרחי אמר בתגובה: "אנחנו שותפים לעבודה. במידה וייכנסו פתרונות ניכנס להליך הסדרה תכנוני. המינהל לא ערוך לטפל באלפי יחידות דיור".

ח"כ בצלאל סמוטריץ', אחד מיוזמי הדיון, מציין כי מי שהקימו את המקומות שעדיין לא זכו להסדרה הן ממשלות ישראל לדורותיהן - ולכן על הממשלה לספק פתרון. "היישובים נמצאים בסיטואציה בלתי אפשרית של לא להקיא ולא לבלוע. זה עוול. לא יכולים למכור ולבצע אף פעולה בקרקע. הוחלט על ידי הקבינט לפני שנה להקים צוות להסדרת היישובים הללו, אבל לא נעשה כלום למעט מינוי ראש צוות. אין תקציב ואין צוות. אנו דורשים שהצוות יחל את עבודתו כפי שהוחלט על ידי הקבינט".

ח"כ יואב קיש, שגם הוא מיוזמי הדיון, מוסיף: "נושא חוות גלעד הוא מהלך משמעותי שמוביל את המחנה. אף אחד לא רוצה להיות תחת אירוע טרור שבגללו נפעל לעוד הסדרה. בסופו של דבר ניבחן במבחן התוצאה, ולצערי אנחנו לא שם".

בוועדה סוכם לנהל מעקב צמוד אחרי ההתפתחויות. הציפייה היא שהתהליך יחל לנוע, הן במינויים ומתן שיניים לוועדת ההסדרה שבראשה עומד ולרשטיין, והן במתן דחיפה למינהל האזרחי כדי לקדם את הביצוע, או במציאת סוג של מעקף משפטי – דרך לצמצם את הבעיות הביורוקרטיות שאופפות את התהליך לאורך שנים רבות. כך אפשר לקוות שצוות ההסדרה יוכל להתחיל בעבודתו, שגם היא עתידה להיות ארוכה ומורכבת מאוד.

השומרון עולה על הפסים

האם גלגלי הרכבת לכיוון אריאל וצומת תפוח מתחילים לנוע? לפני כשלושה חודשים פורסם כי שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הנחה את חברת נתיבי ישראל לקדם רכבת קלה חדשה – שתחבר בין אריאל שבשומרון ובין ראש העין ופתח תקווה שבמרכז הארץ. אז דווח כי השר הורה לנתיבי ישראל להקים צוות תכנון לפרויקט הרכבת הקלה לשומרון, שתשרת עשרות אלפי תושבים וסטודנטים שלומדים באוניברסיטת אריאל.

ל'בשבע' נודע כי בתקופה הקרובה, ככל הנראה בתוך שבועות ספורים, תהיה התנעה משמעותית לתהליך העבודה בנושא, ואף ימונה מנהל לפרויקט. הרכבת אמורה להגיע לא רק עד אריאל, אלא אף לכפר תפוח, שם עתידה להיות התחנה הסופית שלה באזור. גורם במשרד התחבורה אישר את הדברים, וידע גם לספר שהשר כ"ץ הציב את הנושא בעדיפות גבוהה.

לתושבי השומרון מדובר בבשורה משמעותית מאוד. אומנם יחלפו שנים ארוכות עד שפסי הרכבת יונחו באזור, אבל עצם העובדה שהתוכנית קורמת עור וגידים, בתוספת המהלכים הרבים ששר התחבורה כבר הצליח לקדם – תהליכים שהובילו לחנוכת הקו לירושלים, לדוגמה – מספקים סיבות לאופטימיות זהירה.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, מספר שלבקשתו מהשר כ"ץ הרכבת תעצור בתחנות נוספות – באזורי התעשייה ברקן ושער השומרון, כדי להנגיש אותם גם לעובדים מרחוק. "רכבת לשומרון תיצור שינוי משמעותי. הגעה של רכבת לתפוח זו אמירה - לחבר את לב השומרון ישר לראש העין ולתל אביב. זה מציב את השומרון במרכז, כפשוטו".

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com