השתנו כללי המשחק באו"ם

הצעת גינוי שהובילה כווית נגד הפעולות של ישראל בגבול עזה נפלה בליל שבת במועצת הביטחון של האו"ם לאחר שארה"ב הטילה עליה וטו.

עוזי ברוך , י"ט בסיון תשע"ח

היילי ודנון
היילי ודנון
צילום: UN Photo/Evan Schneider

ארצות הברית הטילה אמש (שישי) וטו על החלטה המגנה את ישראל במועצת הביטחון של האו"ם.

ההחלטה, שהוצעה על ידי כווית, גינתה את השימוש של ישראל בכוח כלפי פלסטיניים המתפרעים על גדר עזה.

המדינות צרפת, רוסיה, סין, חוף השנהב, קזחסטן, בוליביה, פרו, שוודיה וגינאה המשוונית הצטרפו לכווית והצביעו בעד אימוץ ההחלטה בידי מועצת הביטחון, בעוד בריטניה, הולנד, פולין ואתיופיה נמנעו. לבסוף הטילה ארה"ב וטו וההחלטה לא אומצה.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר "זו החלטה צבועה שביקשה לגנות את ישראל, מבלי להזכיר אפילו פעם אחת את ארגון הטרור חמאס כגורם לאלימות ולתסיסה באזורנו. אנו מודים לארצות הברית על הטלת הווטו על ההחלטה ולכל חברות המועצה אשר סירבו לתמוך בה והגנו על זכותה של ישראל להגן על אזרחיה".

על הצעת ההחלטה של ארצות הברית אמר השגריר דנון כי למועצת הביטחון הייתה הזדמנות יוצאת דופן לאמץ את התיקונים המוצעים על ידי ארצות הברית, שהטילו את האחראיות להסלמה על ארגון חמאס וביקשו לחייב את ארגון הטרור לקבלת אחריות על מעשיהם.

"שלום ויציבות יגיעו לאזורנו רק כאשר הקהילה הבינלאומית תהיה אמיצה מספיק כדי לקרוא למחבלים בשמם. ארה"ב הבהירה בהצעה זו כי כללי המשחק באו"ם השתנו וכי המוסר הכפול נגד ישראל לא ימשך לנצח".