נתניהו בולם הכרה ברצח העם הארמני

ראש הממשלה חושש מהסלמה ביחסים עם ארדואן ולכן הוריד מסדר היום את הצעת החוק להכרה ברצח העם הארמני. ח"כ שמולי זועם: ''כתם מוסרי''.

חזקי ברוך , י"ט בסיון תשע"ח

נתניהו וארדואן
נתניהו וארדואן
צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להסיר מסדר היום של ועדת השרים לחקיקה את הצעות החוק המבקשות להכיר ברצח העם הארמני.

על פי הדיווח בחדשות 2, הצעות החוק של חברי הכנסת אמיר אוחנה מהליכוד ואיציק שמולי מהמחנה הציוני עלו בעקבות המשבר ביחסים מול טורקיה ונדחו כעת לאחר שנתניהו ביקש שלא להסלים את המערכה מול הטורקים.

״נתניהו והשרים שלו מצהירים כמו אריות ונופלים כמו זבובים בכל פעם שארדואן מאיים", אמר ח''כ שמולי בתגובה. ''יום שבו ראש ממשלת מדינת היהודים מסכים להיות שותף פעיל בהכחשת רצח עם אחר, שנטבח במחנות ריכוז ובצעדות מוות, זהו יום שחור וכתם מוסרי עמוק על כולנו.

''מה היינו אומרים אילו העולם היה מסרב להכיר בשואה בגלל אי נוחות דיפלומטית ואינטרסים כלכליים? אם נהיה שותפים להכחשה של הטרגדיות בהיסטוריה לעולם לא מצליח למנוע את אלו שעלולות לבוא בעתיד. אני קורא לממשלה להניח לשיקולים הפוליטיים ולעשות את הצדק ההיסטורי הנדרש״, הוסיף שמולי.

ח''כ יאיר לפיד (יש עתיד) הגיב על החלטת נתניהו להסיר מסדר היום את הצעות החוק להכרה ברצח העם הארמני. ''הגיע הזמן להפסיק להתרפס אל מול ארדואן. הגיע הזמן לעשות את הדבר המוסרי והנכון ולהכיר ברצח העם הארמני.

''אם הממשלה מפחדת לעלות את החוק אנחנו נעלה אותו להצבעה, בהקדם האפשרי. אני קורא לכל חברי הקואליציה שהודיעו והבהירו שהגיע העת להכרה ברצח העם הארמני להעביר את החוק יחד איתנו'', אמר לפיד.

רצח העם הארמני היה רצח מכוון ושיטתי שביצעה האימפריה העות'מאנית במהלך מלחמת העולם הראשונה באוכלוסייה הארמנית שבשטחה. רצח העם הארמני התאפיין במעשי טבח המוניים, גירוש המוני וצעדות מוות, בתנאים שתוכננו להביא למותם של המגורשים.

לאחר סופה של מלחמת העולם הראשונה המשיכו טורקים, כורדים ואזרים לטבוח בארמנים עד שנת 1923. ההערכה הרווחת היא שכמחצית מהאוכלוסייה הארמנית בטורקיה, בין מיליון למיליון וחצי ארמנים נספתה.