הסגנונות השונים: עיצוב מטבח ותכנונו

עיצובו של המטבח ותכנונו הם משימות מרכזיות ומורכבות המוטלות על כתפי מעצב המטבחים.

, כ' בסיון תשע"ח

עיצוב מטבח
עיצוב מטבח
צילום:pixabay

העיצוב האדריכלי הכולל את שילובם של ארונות המטבח עם מכשירי החשמל, של הגוונים והטקסטורות עם הפרזול וההחלטה על חיפוי הקיר- כל אלו חייבים להיות מעוצבים באופן מותאם לסגנון של עיצוב הבית באופן סגנוני מוקפד הכולל מרכיבים מגוונים ופרמטרים שונים. ובכל מקרה – קצרה היריעה מלתאר את האפשרויות והדגמים, את הסגנונות וההרכבים שניתן לבצע בעת עיצוב המטבח ותכנונו.

ובכל זאת- רוב הסגנונות המועדפים מושתתים בסופו של דבר על דגמים בולטים המוכרים והמותאמים בקרב הציבור הרחב. חשוב לזכור ולהבין, כי בכל מקרה של בחירת סגנון עיצוב מטבחים - על מעצב המטבחים ועל הלקוח לחשוב גם על המראה הכללי שייווצר עם שאר חלקי הבית. כלומר- עיצובו של המטבח כחלק אינטגרלי מכלל המראה האדריכלי של הבית- עליו להוות חטיבה תואמת מבחינה הרמונית לטעם הכללי שמתקיים בבית.

הסגנונות הנפוצים בתכנון המטבח- שלושה מהסגנונות הללו- הם הנפוצים והמוכרים מכול-

-הסגנון של מטבחים מודרניים - יוקרתי. סגנון זה נחשב פופולרי ומוכר בקרב תושבים רבים במיוחד בארץ ובעולם. עם התפתחות התעשייה והמודרניזציה- החל גם הסגנון היוקרתי לחדור לתוך תחום עיצוב הפנים בכלל ועיצוב המטבח בפרט. הסגנון המודרני הולך ומתפשט ככל שהאדריכלות המודרנית תתקיים בעולם. על מנת לבצע בפועל את תכנון המטבח היוקרתי- מודרני- מעצב המטבחים ישתית את כל התכנית על קווים ישרים ונקיים, ללא חירוטים, ללא פיתוחי עץ. חומרי הגלם שיהוו את הבסיס לבניית המטבח יהוו גם הם חלק משמעותי בהתוויית סגנון עיצובי זה- כך יהיה שימוש נרחב בשיש, בבטון מוחלק ובזכוכית.

-הסגנון העיצובי הקלאסי- סגנון מטבח כפרי קלאסי כשמו כן הוא- סגנון המתעד ומנציח עיצוב למשך תקופה ארוכה במיוחד. בשימוש בסגנון זה ראוי שהמעצב לא יבחר בצבעים, בחומרי גלם או בטקסטורות חולפות, הסגנון הקלאסי חייב להתעלות מעל טרנדים המאפיינים תקופות קצרות. רק משך הזמן הארוך והמשיכה של אנשים הזמנים שונים ומקומות מגוונים תכתיר את הסגנון הזה כסגנון קלאסי.

- העיצוב הסגנוני הכפרי- הבחירה בסגנון זה נובעת מרצון לחזור למקורות, למראה הטבעי. באמצעות שימוש בחומרי גלם המגיעים הישר מן הטבע- אבנים טבעיות, עץ- יוכל המטבח לקבל מראה חמים, שלו ולהקרין סגנון כפרי עדין של "בית סבתא".