אחרי שנתיים
הסרבן נתן גט לאשתו

ירון אטיאס, סרבן הגט שבית הדין הרבני בחיפה גזר עליו "הרחקות דרבנו תם" נתן גט לאשתו בבית הדין בעקבות הלחץ הציבורי והמעצר.

ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ח | עודכן: 15:39

ירון אטיאס
ירון אטיאס
צילום: ברשות ירון אטיאס

ירון אטיאס, סרבן הגט מאשדוד שבית הדין הרבני בחיפה גזר עליו "הרחקות דרבנו תם" והתיר לפרסם ברבים את שמו ותמונתו, הסכים היום (ראשון) לתת גט לאשתו, מזל דדון אטיאס.

אטיאס הגיע לבית הדין הרבני בחיפה, שם נתן את הגט למזל דדון אטיאס בהתאם לפסק בית הדין.

לפני כחודש פסק בית הדין הרבני בחיפה כי יש לפרסם את שמו ותמונתו של אטיאס, וכי על הציבור לנהוג בו כפי המקובל ב"הרחקות דרבנו תם", זאת מאחר שהוא מסרב לתת גט לאשתו על אף פסיקת בית הדין.

בין היתר קבע בית הדין כי אין לדבר עמו כלל, אין לשאת ולתת אתו במסחר ובכל עניין שבממון, אין לארחו, להאכילו ולהשקותו, אין לבקרו בחולין, אין להושיבו בבית הכנסת, אין להעלותו לתורה, אין לאפשר לו לומר קדיש, אין לתת לו לעבור לפני התיבה, אין לשאול בשלומו ואין לחלוק לו כבוד כלל.

בשבוע האחרון החמיר והקשיח בית הדין את עמדתו ביחס לסרבן ושלח אותו למאסר בן שבוע ימים לאחר שנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה שהופקע על ידי בית הדין כחלק מהסנקציות שננקטו נגדו. הדיינים הבהירו לאטיאס כי אם ימשיך בסירובו להעניק גט לאשתו יוחמר מאסרו והוא יישלח לתקופת מאסר ממושכת – עד אשר יינתן הגט.

ביום חמישי בערב פרסמה נשיאת בית המשפט העליון את החלטתה המאשר את עונש המאסר. בהחלטה כתבה השופטת חיות: "לאחר שעיינתי בטענות הצדדים באתי לידי מסקנה כי אין מקום להתערב בהחלטת בית הדין שהפעיל את סמכותו. אין מדובר בתופעה של מה בכך. המשיב נמנע משך תקופה ארוכה מאוד מלקיים את פסק הדין שניתן בעניינו והורה לו ליתן למבקשת את גטה. על חומרת התנהגות מעין זו ועל הפגיעה שנגרמת בעטיה למבקשת אין צורך להכביר במילים, וכבר נפסק כי על בית הדין הרבני ועל בתי המשפט להילחם בתופעה זו מלחמת חורמה".

ביום שישי בוצעו שיחות ומגעים קדחתניים בין בני הזוג בסיוע הייעוץ המשפטי ואגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים כדי להביא את הצדדים להסכם גירושין ולכוף את סרבן הגט לתת גט לאשתו. בית הדין הרבני בחיפה היה ערוך כבר ביום שישי לסידור הגט אולם הסרבן אטיאס עמד במריו.

הבוקר הובא אטיאס בליווי שירות בתי הסוהר מתחנת המשטרה קישון לבית הדין הרבני בחיפה. לאחר דיון נחתם הסכם גירושין וסודר כאמור גט בין הצדדים. מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא בירך את העוסקים במלאכה והוסיף "אני שמח שלאחר מאמצים רבים הסיפור הקשה הגיע לסיומו והגברת שוחררה מעגינותה".

ח"כ יהודה גליק ניסה לתווך בין הצדדים במהלך השבועות האחרונים, ואף ספג ביקורת ציבורית חריפה לאחר שהזמין את אטיאס לפגישה בלשכתו בכנסת.

בעקבות ההזמנה ספג גליק מחאה ציבורית חריפה, וכאשר עלה לדוכן הכנסת לנאום יצאו שורה של חברות כנסת בהפגנתיות מהמליאה כמחאה נגד החלטתו להזמין את אטיאס למשכן.

גליק בחר לשתוק במשך קרוב לשבוע, ואז פרסם פוסט במסגרתו הסביר את מה שאירע, במסגרתו סיפר גם על ניסיונותיו לגשר בין הצדדים, ניסיונות שנכון לאותה עת לא עלו יפה. היום, לאחר שנודע על ההסכמה צייץ גליק בטוויטר "יש גט!!!"