ריבלין במתקן ההתפלה: חבל על כל טיפה

נשיא המדינה ביקר במתקן ההתפלה שורק ושתה מים מותפלים "אנחנו שותים עכשיו מים שלפני 45 דקות שתו אותם דגי הים, נפלאות הטכנולוגיה".

ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ח

ריבלין במתקן ההתפלה שורק
ריבלין במתקן ההתפלה שורק
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ביקר היום (ראשון) במתקן ההתפלה שורק, הגדול ביותר מסוגו בארץ ובעולם. הקמת המתקן החלה בינואר 2011, ובאוגוסט 2013 החל ייצור המים בתפוקה של 624,000 מ"ק מים ביום.

בישראל פועלים היום חמישה מתקני התפלת מים, המייצרים כ-80% מצריכת המים לשימוש ביתי במדינה.

במהלך סיורו במתקן ההתפלה, שבבעלות חברת IDE טכנולוגיות ותאגיד המים האצ'יסון, הציג לנשיא יו"ר החברה אבשלום פלבר את תהליך התפלת המים במתקן. כמו כן קיבל הנשיא סקירה על משק המים הישראלי ומקומו המשמעותי בעולם, וכן הוצגו בפניו טכנולוגיות ישראליות פורצות דרך של החברות Fluence ו-Utilis. את הנשיא ליוו בסיורו מנהל תחום המים במשרד הכלכלה עודד דיסטל ומנהל רשות המים גיורא שחם.

בסיום הסיור הרימו כולם כוסית מים מותפלים לחיים, והנשיא אמר בהתפעלות: "אנחנו שותים עכשיו מים שלפני 45 דקות שתו אותם דגי הים, נפלאות הטכנולוגיה".

הנשיא המשיך וסייג: "גם במציאות הזו, עדיין חבל לנו על כל טיפה ואנחנו צריכים לחסוך במים. זוהי האחריות של כל אחד ואחת מאיתנו. לחיי המים המופלאים שמובאים לנו מהים והופכים להיות מי שתיה עבור בני אדם".

מנהל רשות המים, גיורא שחם הוסיף ואמר: "אחת מהמטרות המרכזיות של רשות המים היא למנף את המוניטין של ישראל בתחום תכנון, פיתוח וניהול משק המים הישראלי כמנוע צמיחה רב עוצמה של ישראל. הדרך לממש יעד זה היא באמצעות בניית תשתית ארגונית שתאפשר לרשות המים לפתח קשרי ישראל עם ממשלות ועל ידי כך לאפשר לטכנולוגיות ישראליות לפרוץ גם לשווקים חדשים".