היום להנצחת האומללות הערבית

ד"ר מוטי קידר: יום הנכסה המתקרב, כמו יום העשורה השיעי, נועד להתחפר בתחושת האומללות הערבית במקום להתמקד בבניית חייהם ועתידם.

שמעון כהן , כ' בסיון תשע"ח

ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידר
צילום: אלירן אהרון

ביום שלישי יצוין בעולם הערבי יום הנכסה, יום התבוסה, לציון ההפסד במלחמת ששת הימים ליישות הציונית. במערכת הביטחון מדווחים על דריכות לקראת האירוע וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם המזרחן ד"ר מוטי קידר על היום ומשמעויותיו בזירה הערבית.

"מדובר בכישלון, או אסון קטן, בהשוואה לנכבה שהיא האסון הגדול, הפסד שבו בשישה ימים בלבד הצליחה ישראל להרוס גם את הצבא המצרי, גם את הצבא הירדני וגם את הצבא הסורי וגם לפגוע בצבא העיראקי ולכבוש שטחים שהיו פי שלוש ממידתה של ישראל גם בסיני, גם ביהודה ושומרון וגם בגולן".

"המלחמה ההיא הייתה מכה נוראה ללאומיות הערבית ולמשיח שלה, גמאל עבד אל-נאצר, שמת משברון לב בגלל אותו כישלון שנזקף לחובתו, כאשר ישראל חושפת את קלונו ברבים כשהוא מנסה לארגן עם חוסיין טענה שהאמריקאים הם שתקפו אותם בבוקר השישה ביוני ולא ישראל. ישראל חשפה את שיחת הטלפון ההיא שנקלטה על ידי יחידה 848, לימים 8200".

באשר לדריכות הביטחונית סביב התאריך המתקרב, אומר ד"ר קידר כי מדובר בשילוב הכולל גם את האווירה הכללית, גם את המתיחות בדרום, גם את העברת השגרירות האמריקאית וגם את התאריך, "הכול עבוד ביחד וכל אחד מוצא את הסיבה שלו לרוץ לרחובות כדי לשמר את תחושת המסכנות והנבגדות של הערבים בכלל והפלשתינים בפרט בגלל עצם קיומה של ישראל והמפלות שהיא הנחילה לעולם הערבי".

על השאיפות של היום הזה אומר קידר כי עוד לפני הקריאה לעולם הערבי להתגייס נגד הישות הציונית, בעיני מובילי האירועים המטרה היא עצם הנצחת תחושת הקורבנות והאומללות הערבית.

הוא מזכיר כי "בכל שנה ביום העשורה, העשירי לחודש מוחארם, השיעים מזכירים את הנכסה שהייתה להם בטבח של חוסיין איבן עלי בכרבלה. הם עושים את טקסי הזיכרון הללו יותר מ-1300 שנה כדי להנציח את הזיכרון ולהנחיל לדורות הבאים את תחושת הנבגדות. כך זה בעולם הערבי. במקום לבנות את החיים הם מנציחים את האומללות.

''הרי אנחנו כל יום היינו צריכים לעשות יום זיכרון לשואה כי בכל יום נרצחו עשרות אלפי יהודים, אבל אנחנו לא עושים זאת אלא מקיימים יום אחד כי אנחנו מסתכלים קדימה וחיים את החיים שלנו. אצלם זה לא כך כי מתחפרים בעבר במקום לבנות את העתיד".