חב"ד על הכוונת של שדולת הנשים

שדולת הנשים זועמת על הקצאת מקומות מיוחדים לנשים באירוע "משיח בכיכר" שייערך בכיכר רבין: "הפקת המופע פוגעת בערך השוויון".

רעות הדר , כ' בסיון תשע"ח

כיכר רבין. ארכיון
כיכר רבין. ארכיון
צילום: Miriam Alster/FLASH90

''שדולת הנשים'' פנתה היום (ראשון) לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, במחאה על אירוע "משיח בכיכר" של חסידות חב"ד שייערך בכיכר רבין בסוף החודש בהפרדה מגדרית.

בחדשות עשר דווח כי שדולת הנשים זועמת על כך שבהזמנה לאירוע מצויין כי יהיו מקומות מיוחדים לנשים.

"הפקת מופע מעין זה בכיכר רבין, כיכר העיר המרכזית, מרחב ציבורי השייך לכל תושבי העיר, ללא נשים על הבמה ובהפרדה מגדרית, פוגעת בערך השוויון ומפלה נשים", נכתב בהודעת השדולה.

האירוע של חב"ד בכיכר רבין יתקיים ב-25 ביוני, י"ב תמוז, המועד שבו רבי יוסף יצחק שניאורסון - האדמו"ר השישי של חב"ד - קיבל אישור שחרור מהכלא לאחר שנאסר בשל ניסיונותיו לשמור על הגחלת היהודית בהגבלות השלטון הקומוניסטי.

כאמור, שדולת הנשים שיגרה את מכתה המחאה שלה גם למשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר הידועה כמי שנאבקת באירועים ומקומות שבהם ישנה הפרדה בין גברים לנשים.

כך לדוגמא, בחודש יולי 2017 טענה זילבר כי חופי ים נפרדים לגברים ולנשים, עשויים "להביא לפגיעה בלתי מידתית בחופש התנועה ובזכות לכבוד של בני המין שאינם מורשים לעבור".

זילבר טענה אז את הדברים בתשובה לפניות של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, ולפיהן בחופים הנפרדים בבת ים ובהרצליה נאסר על גברים או על נשים לעבור בשולי רצועת החוף ובטיילת הסמוכה בימי הרחצה הנפרדים.

עוד טענו הרפורמים כי "פקחים שהוצבו במקום מטעם העירייה איימו לקנוס נשים שביקשו לעבור בדרך זו בימי רחצה נפרדת לגברים".

עו"ד זילבר כתבה בתגובה למרכז הרפורמי כי "פעילות זו, המאפשרת הגשמה של התאמת חופים מסוימים לצרכי האוכלוסייה הדתית המבקשת לרחוץ בהפרדה, היא ראויה".

עם זאת, "ככל שרצועת החוף רחבה דיה לאפשר יצירת חיץ בין מסלול המעבר בין החופים לבין אזור הרחצה הנפרד - סגירת המעבר לנשים או לגברים לכל רוחבה של רצועת החוף, אף שהיא נעשית מכוח סמכות הקיימת בחוק, עשויה להביא לפגיעה בלתי מידתית בחופש התנועה ובזכות לכבוד של בני המין שאינם מורשים לעבור".