שר החוץ: ארה"ב לא תעמוד כצופה מהצד

דו"ח של משרד החוץ האמריקאי סוקר את המעורבות של הממשל בנושא השבת הרכוש לניצולי שואה. פומפיאו מבטיח לסייע ככל שיידרש.

ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ח

נתניהו ופומפאו
נתניהו ופומפאו
צילום: חיים צח/ לע"מ

לצד התמיכה הברורה בישראל, מוכיח הממשל האמריקאי של הנשיא דונלד טראמפ שאין בכוונתו לעמוד מנגד גם בנושאים הקשורים לזכויות היהודים בעולם, ובראשם נושא השבת הרכוש לניצולי השואה.

שר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו אמר כי "ארה"ב לא תעמוד עוד כצופה מהצד. ניכנס לזירה ונפגין סולידריות עם כל אדם ששואף ליהנות מזכויות האדם הכי בסיסיות".

פומפיאו אמר את הדברים עם הגשתו לקונגרס של הדו''ח השנתי של משרדו בנושא חופש הדת ברחבי העולם, שעוקב גם אחר המאמצים במזרח אירופה להשבת רכוש שנגזל מיהודים בתקופת השואה.

הדו"ח הבינלאומי לחופש הדת, המוגש לקונגרס מדי שנה, מתאר את מעמד חופש הדת בכל מדינה ומשמש כלי יעיל על מנת לדרוש ממדינות לעמוד בסטנדרטים העולמיים של כיבוד זכויות אדם.

הדו"ח מצביע על כשלים וליקויים רבים במדיניות הנהוגה בנושא השבת הרכוש במדינות רבות במזרח אירופה ובפעולות הלא מספקות שננקטות על ידי אותן מדינות.

בין השאר מצביע הדו''ח על בעיות בנושא השבת רכוש בפולין, לטביה, ליטא, רומניה, קרואטיה וסלובניה, ומתאר את המאמץ הרב שמשקיע הממשל האמריקאי על מנת להבטיח שייעשה צדק עם הניצולים ומשפחותיהם.

באשר לפולין, הדו''ח מתאר את המגעים של נציגי ארה"ב במדינה עם הרשויות, בניסיון לטפל בבעיות של השבת רכוש ובאנטישמיות. מצויין שם בין השאר כי "השגריר האמריקאי בוורשה קרא לתקן את טיוטת החוק לפיצוי ניצולים בגין רכוש שהולאם, כך שגם ניצולים אזרחי ארה"ב וגם צאצאים של קורבנות ושל ניצולים יהיו זכאים לפיצוי".

הדו'ח של משרד החוץ גם מזכיר את העובדה שפולין היא המדינה האירופית הגדולה האחרונה שטרם חוקקה חוק לאומי להשבת רכוש שנגזל בשואה.

בקרואטיה, לפי הדו"ח, בכירים בממשל האמריקאי קראו לממשלה המקומית להכניס תיקונים בחקיקה הקיימת בנושא הרכוש הפרטי והקהילתי, ובאשר ללטביה, משרד החוץ האמריקאי אומר כי הממשלה לא נקטה בצעדים עליהם התחייבה בהצהרת טרזין ב- 2009 שקראה לספק סיוע, פיצוי, ופעולות זיכרון לקורבנות רדיפות הנאצים.

הדו"ח מציין את הדאגה שהביעה שגרירות ארה"ב ברומניה מהטיפול האיטי בנושא השבת הרכוש במדינה. לבסוף, הדו''ח מציין שבמארס, שליח משרד החוץ האמריקאי לענייני השואה ומקבילו הישראלי קיימו יחד עם הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) שיחות עם ממשלת סלובניה, במטרה לפתור את בעיות ההשבה של רכוש יהודי שטרם באו על פתרונן.

איל"ר משבח את משרד החוץ על המשך תמיכתו במאמצים להשבת רכוש יהודי שנגזל בשואה. "הדו''ח הזה נותן ביטוי למאמץ הרב שמשקיע הממשל כדי להבטיח עשיית צדק עם הניצולים ומשפחותיהם", אמר יו"ר התפעול של איל"ר, גדעון טיילור.