אל תחרצו דין

מפתה מאוד לפתוח את הבוקר בצקצוקים על השחיתות בשלטון המקומי, אבל חזקת החפות שמורה לא רק לראש הממשלה, היא שמורה גם לראש עיר. דעה

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א בסיון תשע"ח

לא למהר לחרוץ דין. להב 433
לא למהר לחרוץ דין. להב 433
צילום: פלאש 90

1. מי שעובד במערכת חדשות כבר מכיר את הרוטינה. הודעה משטרתית על חקירת "נבחר ציבור" ברשות מקומית פותחת את הבוקר, ושרשרת הכותרות הבאות כבר כתובה מראש.

בהתחלה הכותרות ידברו על "ראש עיר" שנעצר, ותוך כמה שעות שמה של העיר ושמו של החשוד כבר יהיו מרוחים בכותרות הראשיות באתרי האינטרנט.

בהמשך, מחר בבוקר, כל הפרטים כבר יהיו בעיתון, הפלומבה תינתן ושמו של ראש העיר החשוד כבר יוכתם לעד. זה כבר לא משנה מה הוא עשה ובמה הוא באמת חשוד, הקריירה שלו כבר לעולם לא תחזור להיות מה שהיתה, וגם החיים שלו כבר לעולם לא ישובו להיות מה שהיו.

2. השלב הבא בעניינו של ראש העיר תהיינה המלצות המשטרה, שבדרך כלל, באחוזים ניכרים מאוד, קובעות שיש תשתית ראייתית להעמדה לדין. בשלב הזה מיודענו ראש העיר כבר יהיה גמור טוטאלית. גם אם הוא עדיין יצליח לקום בבוקר ולהגיע לעבודה, משא ההמלצות על כתפיו יהפוך אותו לחצי בן אדם, במקרה הטוב.

החברים מפעם כבר יהיו קצת פחות חברים, השכנים יסתכלו עליו במבט עקום וכבר לא יברכו אותו בבוקר ובערב במאור פנים, והמבטים המאשימים מצד האישה והילדים, שבטח יתגנבו גם הם לסיפור, יהפכו לו מדי יום את הקרביים.

אחרי שנה כזו, אולי קצת פחות, אולי הרבה יותר, יגיע שלב ההחלטה בפרקליטות, ושם הפלא ופלא התמונה עשויה להתהפך לחלוטין. נכון, יתכן שהחשדות נגד ראש העיר המדובר יהפכו לכתב אישום, אבל קיים גם סיכוי, לגמרי בלתי מבוטל, שכל זה יסתיים ממש בלא כלום.

3. איך אני יודע שיש כזה סיכוי? שמעו סיפור: ערב הבחירות הקודמות לראשות אותה עיר בשרון שאת שמה כמובן לא נחשוף, נפתחה חקירה פלילית נגד ראש העיר. זה ממש לא מיודענו העצור מהבוקר, אז היה מדובר בקודמו בתפקיד.

ב-9 ביוני 2013, לפני חמש שנים פחות חמישה ימים, נעצר כאמור ראש העיר הקודם. בצהריים הוא הובא כנהוג בפני שופט, ושם הוארך מעצרו בלא פחות מאשר 8 ימים. השופט, שקיבל את ההחלטה על המעצר כתב כך: "מדובר בפרשה חמורה. התמונה הראייתית המתקבלת, הלכאורית, היא של חדירה של גורמי פשיעה לתוך עיריית ****, לרמות הבכירות ביותר וזאת באופן שיטתי ולאורך זמן".

נשמע כמו תחילתה של פרשיית שחיתות כבדה ביותר? מתברר שכחלוף שנתיים וחודש החליטה פרקליטות המדינה לסגור את התיק, ממש כך. בלי כתב אישום, בלי כלא ובלי קנס. כלום. אבל הקריירה הפוליטית בעיר, אתם בטח כבר מבינים, כבר לעולם לא תשוב להיות מה שהיתה.

4. וזה המקום להעיר, בזהירות המתבקשת, הערה קטנה לראש העיר הנוכחי, זה שנעצר הבוקר ונחקר כעת במשטרה, ובוודאי מעוניין שכולנו נאמין באפשרות שלפיה הוא חף מכל פשע.

עם מעצרו של ראש העיר הקודם אמר ראש העיר הנוכחי שהיה אז ראש האופוזיציה העירונית את המשפט הנאה הבא: "לאורך כל הקדנציה האחרונה ריחפה עננה של חשדות פליליים מעל ראש העיר, כך שגם מעצרו הנוכחי אינו מפתיע. אנחנו סומכים את ידינו על משטרת ישראל ועל הפרקליטות ומקווים כי ימצו את החקירה במהרה, ויקבעו אם יש אמת בהאשמות החמורות".

גלגל סובב בעולם כך מתברר, ומי שהיום הוא הנחקר מחר יושב בטריבונה, מפצח באדישות גרעינים ומביט, יתכן שעם קורטוב של שמחה לאיד, במי שלא מסוגל לחכות קצת לפני שהוא מיידה אבן אחר הנופל. את זה שלכולנו מגיעה חזקת החפות צריך לזכור לא כשאנחנו בצד הנחקר אלא כאשר אנחנו נמצאים במקום של זה שמביט מהצד ומצקצק.