"חשד להתערבות פוליטית גסה"

סערת הכרטיסים למשחק בין נבחרות ישראל וארגנטינה הגיע לוועדה לביקורת המדינה שבכנסת. ח"כ בהלול תקף, "החגיגה הפכה לכלי פוליטי"

נרי וייס , כ"א בסיון תשע"ח

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'
צילום: פלאש 90

חמישה ימים לפני שמגיעה לכאן נבחרת הכדורגל של ארגנטינה על שלל כוכביה וליאו מסי, התקיים היום (שני) דיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת סביב סערת הכרטיסים למשחק היוקרתי.

בוועדה לביקורת המדינה תהו לאן נעלמו הכרטיסים למשחק, כיצד לא הגיעו לציבור הרב שביקש להגיע לאצטדיון טדי שבבירה לראות את הכוכבים הגדולים על כר הדשא, על אף ש-2.7 מיליון שקלים למשחק הוקצו מתקציב המדינה.

"כל העובדות מצביעות על כך שנעשתה התערבות פוליטית גסה, וחלוקת אתנן לבעלי עניין על חשבון הציבור וכספיו", אמר ח"כ זוהיר בהלול מ'המחנה הציוני'.

לדברי ח"כ בהלול, "מה שהיה צריך להיות חגיגה ספורטיבית הפך לכלי לסחיטת הון פוליטי של כל מי שיכול לטמון ידו בצלחת. בדיקת מבקר המדינה חייבת להסתיים בימים הקרובים שנוכל לתקן את המעוות בזמן אמת".

ראשת הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה גם היא כי ישנה תחושה לא טובה מהסיפור סביב מכירת הכרטיסים. "משהו כאן מסריח. לא היה דבר כזה. יש היעלמות מסתורית של חצי מהכרטיסים ובגלל שכספי ציבור מעורבים בזה, זה משהו חריג מאוד, בעיקר לנוכח העובדה שבסופו של יום יש מעט מאוד כרטיסים לציבור רחב. אני אומרת זאת גם אחרי המחווה האצילית שנעשתה לטובת הציבור מטעם המארגנים".

עוד אמרה ח"כ יחימוביץ' כי "זמן הבדיקה של משרד מבקר המדינה הוא לא מספיק טוב כי הציבור לא יוכל לקנות עוד כרטיסים עד שהיא תסתיים. יכול להיות שמישהו עשה פה סיבוב כפול, גם קיבל כסף מהמדינה וגם מהספונסרים? אני רוצה שהכרטיסים יגיעו לציבור עוד השבוע".

בוועדה התעסקו בעיקר בשאלת הכסף שהועבר מתקציב המדינה, כשמספר רב של כרטיסים לא הגיע לידיי הציבור שמכיסו הועברו הכספים.

עמיחי שי ממשרד מבקר המדינה, אמר כי למרות שאמש הודיעו במשרד התרבות והספורט כי הם מוותרים על האפשרות לרכוש 200 כרטיסים בכסף מלא וכי הם מחזירים אותם לטובת הציבור הרחב, "הוחלט שהאגף לתפקידים מיוחדים יבצע בדיקה שתסתיים עד ליום המשחק. רצינו לבדוק נקודתית את 200 הכרטיסים שניתנו למשרד הספורט ובמקביל מתבצעת בדיקה לגבי כל חלוקת הכרטיסים כחלק מבדיקת אירועי ה-70 למדינה".

"נכון שהמשחק הוא למעשה אירוע פרטי אבל בעצם צירוף נבחרת ישראל והשקעת כספים ציבוריים האירוע הפך את זה למשהו שהוא ציבורי", אמר שי שהוסיף כי "במקביל נבדקת חלוקת הכרטיסים של המונדיאל מטעם ההתאחדות, שהיא תיקח קצת יותר זמן. אני מקווה שיהיו לנו ממצאים כבר בימים הקרובים".

גיא ענבר, ראש מטה מנכ”ל משרד התרבות והספורט, ביקש להבהיר כי "זה התחיל כאירוע פרטי והיתה כוונה שיתקיים באצטדיון סמי עופר בחיפה. חשבנו שראוי ונכון, בשל החגיגיות והממלכתיות שלו, שהמשחק יתקיים דווקא בירושלים. היזם טען שבחיפה הציעו לו לכסות עלויות, משהו שבירושלים לא יכלו להציע ולכן היזם ביקש תוספת בגין המעבר לירושלים. אני לא מאמין שהיזם עשה סיבוב על המדינה".

עוד טען ענבר כי אין לקיום המשחק בבירה שום קשר להתערבות פוליטית. "לא דובר בשום שלב על נראות השרה או מסיבות עיתונאים בהשתתפות השרה מירי רגב. מעבר לזה, בשלב זה אנחנו אפילו לא מכירים את לוח הזמנים של נבחרת ארגנטינה. השרה ביקשה רק שני דברים - שהכרטיסים יהיו במחירים עממיים כדי שהיזם לא יעשה קופה ושתהיה הקצאה לתושבי עוטף עזה".

לדברי ענבר, דווקא היזם, מארגן המשחק הוא שפנה למשרד הספורט כדי לאפשר להם לרכוש במחיר מלא 200 כרטיסים למשחק היוקרתי. "בעקבות פניות שקיבל ממשרדים אחרים, היזם הציע לי ב-22 במאי הצעה של קבלת 200 כרטיסים לעובדי המשרד בכסף מלא. זה פחות מאחוז אחד. הנהלת המשרד חשבה שנכון וראוי לתת את הכרטיסים לעובדים, וביקשנו חלוקה הוגנת בתוך המשחק במסגרת רווחה לעובדי המשרד. אף אחד לא צפה שתהיה כזאת הסתערות על הכרטיסים. העובדים ביקשו לוותר על הכרטיסים לאור העליהום שהיה עליהם".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il