הסנקציות נגד אירן עובדות

אחרי החלטת דולנד טראמפ על ביטול ההסכם עם אירן, מגיעות הסנקציות גם אל נבחרת הכדורגל שלה שלא מצליחה למצוא יריבות לקראת המונדיאל

נרי וייס , כ"א בסיון תשע"ח

מסעוד שוג'אי במדי נבחרת אירן מול דרום קוריאה
מסעוד שוג'אי במדי נבחרת אירן מול דרום קוריאה
צילום: רויטרס

ההכנות של נבחרת הכדורגל של אירן נפגעות בשל הסנקציות המופעלות נגדה. כך טוען מאמן הנבחרת האיראנית, הפורטוגלי קרלוס קיירוש.

קיירוש, בעל עבר רב באימון נבחרות ומי ששימש כעוזר מאמן במספר קבוצות מהבכירות באירופה דוגמת מנצ'סטר יונייטד וריאל מדריד, הגיע לאמן את הנבחרת האיראנית עוד באפריל 2011, ושלוש שנים לאחר מכן העלה את האיראנים אל מונדיאל 2014, שם לא הצליחה לבוא לידי ביטויי.

לאור ההצלחה חוזהו של הפורטוגלי הוארך, והשנה עשה זאת שוב כשחרף הסנקציות והערבוב בין פוליטיקה וספורט במדינה, הצליחה תחתיו הנבחרת להעפיל לגביע עולם 2018 שיתקיים בעוד פחות משבועיים ברוסיה.

שבוע וחצי לפני פתיחת הטורניר היוקרתי ביותר בכדורגל העולמי, קיירוש ונבחרתו מודאגים. הסיבה לדאגה היא סירובן של נבחרות רבות לקיים מולם משחקי הכנה לקראת המונדיאל.

קיירוש סיפר כי נקבעו לו ולנבחרתו מספר משחקי הכנה לקראת הטורניר, כמו זה שתקיים הנבחרת הארגנטינאית בישראל בעוד חמישה ימים, אך מדינות רבות בחרו לבטל בשלל טענות. לדברי קיירוש וראשי ההתאחדות האיראנית, ביטולן של משחקי ההכנה מצידן של מדינות רבות נובע בשל הסנקציות הנהוגות נגד המדינה מצידן של מעצמות המערב.

בהתאחדות הכדורגל האיראנית אומרים כי ההכנות לגביע העולמי נפגעות מסיבות פוליטיות, האסורות לערבוב בספורט.

יש לציין כי הנבחרת האיראנית תיקח חלק בגביע העולם בבית שיכלול את נבחרות פורטוגל וספרד, אלופות אירופה האחרונות. מבלי להתכונן כראוי, הנבחרת האיראנית צפויה לסיים את הטורניר כבר בשלב המוקדם ועם תבוסות קשות.

"אנשים שואלים אותי למה אנחנו לא מקיימים משחקי ידידות נגד נבחרות כמו איטליה למשל. זה מביך, הם יודעים בדיוק למה. הם יודעים שבגלל הסנקציות האכזריות, קשה למצוא נבחרות שמוכנות לשחק נגדנו במשחקי ידידות", אמר המאמן הפורטוגלי במהלך מסיבת עיתונאים לאחרונה.

האחרונה שביטלה משחק ידידות עם האיראנים זו נבחרת יוון, אלופת אירופה לשעבר נוספת, כשבסוף השבוע הודיעה בתגובה ההתאחדות האיראנית כי היא משהה את היחסים שלה עם ההתאחדות לכדורגל של יוון, לאור הביטול וכי הם שוקלים אף צעדים משפטיים נגד היוונים.

גם נבחרת קוסובו, שהייתה אמורה להחליף את היוונים הודיעה כי לא תעלה לשחק מול האיראנים, זאת מבלי לנמק את החלטתם.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il