"בוחנים דרכים למניעת קריסה בעזה"

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם כתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה. "ישראל פועלת הכי הרבה למנוע קריסה הומניטרית"

ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"ח

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אומר הערב (שני) כי ישראל היא המדינה הפעילה ביותר במניעת קריסה הומניטרית בעזה.

בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמר נתניהו כי "אנחנו בוחנים אפשרויות שונות כדי למנוע קריסה הומניטרית שם. כרגע מדינת ישראל היא שפועלת הכי הרבה למנוע את הקריסה ההומניטרית".

נתניהו סיפר כי העלה ביוזמתו את המצב ברצועת עזה, לאור התגברות האלימות משם כלפי ישראל. "תיארתי למרקל איך נוצר המשבר הזה. הכל נובע מהקיצוץ במשכורות שמעניק אבו מאזן וההשקעה של חמאס במנהרות. המנהרות שחמאס בנה מתחת לעזה הם כמו שישה מגדלי ענק. מדובר בהשקעה עצומה שיורדת לטמיון, כי אנחנו מסכלים את זה. ההתנקזות שלהם לגדר היא תוצאה של המשבר הכלכלי. שמתי לב שהקנצלרית חיזקה את עמדתנו בנוגע לשימוש שלהם בילדים".

בנוגע לעמדה הישראלית ביחס להתבססותה של איראן בסוריה אמר נתניהו, "העמדה שלנו ברורה - ישראל רוצה שאיראן תיסוג מכל שטח סוריה. עדיין לא הושגה הסכמה על כך".

הוא ציין כי ישראל לא ביקשה מגרמניה להפעיל לחץ על רוסיה בנושא.

ראש הממשלה התייחס גם לקיפאון המדיני מול הפלסטינים ואמר כי עדיין אינו יודע מה עתידה לכלול 'תוכנית המאה' של הנשיא טראמפ. "שאלו אותי מה אני חושב ואמרתי להם את דעתי. אינני יודע מתי זה יתפרסם אבל עובדים על התוכנית הזאת והיא תוצג במוקדם או במאוחר. השאלה היא למי כי אבו מאזן אינו מוכן לדון בכך".