ח"כ אייכלר: נקדם חוק מאגר יוחסין

ח"כ אייכלר מבהיר כי במידה וחוק הגיור יקודם הנציגים החרדיים יקדמו את חוק הקמת מאגר היוחסין שהונח בשנה שעברה על שולחן הכנסת.

חיים לב , כ"ב בסיון תשע"ח

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

על רקע המלצות הגיור שהוגשו אתמול, הבהיר ח"כ הרב אייכלר (יהדות התורה) כי הנציגים החרדיים יבקשו מהממשלה לקדם את חוק הקמת מאגר היוחסין שהונח בשנה שעברה על שולחן הכנסת.

על פי הצעת החוק שהגיש ח"כ אייכלר בשנה שעברה, הרבנות הראשית לישראל תקים מאגר יוחסין ובו רישום מפורט של כל מי שיהדותו התבררה כדת וכדין.

"לאור המלצות הגיור החדשות, נראה שהממשלה דוחקת אותנו לפינה שלא רצינו להיות בה, וניאלץ להעלות את החוק להצבעה", אמר.

בדבריו הוסיף כי "לכתחילה היה צריך להיות ברור שרק בית דין רבני המושתת על ההלכה היהודית יוכל לקבוע את העקרונות לגיור על ידי קבלת עול תורה ומצוות ולהמשך שושלת עם ישראל. אבל אם זה לא ברור לכולם. ואם נולד מצב מכוער ומצער, של גופים שרלטנים, רודפי בצע, שכל מטרתם לעורר פרובוקציות ומדנים, להסית ולהדיח, ולחולל כמה שיותר הרס בעם ישראל, והם שולטים במשטר החילוני. לא נשארה לנו ברירה אחרת נקדם את הצעת החוק להקמת מאגר יוחסין על ידי הרבנות הראשית, ונבקש את הסכמת כל הסיעות הדתיות והמסורתיות שהמשכו של עם ישראל בטהרתו חשוב להם"

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "סכנה קיומית מאיימת על קהילות יהודיות בארץ ובתפוצות. כדי למנוע הונאה בכשרות הגיור, על הרבנות הראשית לנהל מאגר יוחסין של כל יהודי שאינו מתנגד להירשם במאגר זה. היות והרבנות הראשית היא הסמכות הדתית היחידה המוכרת על ידי המדינה, מוטלת עליה האחריות ההיסטורית להגן על המשפחה היהודית מפני הטעיה זו הגורמת להתבוללות ולנישואי תערובת. על ידי המאגר שיוקם, יוכל כל יהודי לדעת עם מי הוא מתחתן.

"צר לי מאוד שהממשלה שנשענת על מפלגות דתיות ומסורתיות גורמת לבלבול יהודי שכזה. אם הממשלה מעלה על דעתה רעיונות שכאלו שיגרמו להתבוללות, אנחנו מחויבים ללחום בכל דרך אפשרית ולשמור על טוהר היוחסין של עם ישראל", אמר אייכלר.