פרסום ראשון
מאות רבנים: לדחות את המלצות הגיור

קרוב ל-500 רבנים חתמו על מכתב הדורש להשאיר את הסמכות לגיור בידי הרבנות הראשית. הרבנים מזהירים מההמלצות של השר לשעבר משה ניסים.

עדו בן פורת , כ"ב בסיון תשע"ח

נתניהו מקבל את מסקנות ועדת חוק הגיור
נתניהו מקבל את מסקנות ועדת חוק הגיור
צילום: קובי גדעון/לע"מ

קרוב ל-500 רבנים חתמו על מכתב הרבנים הראשיים הדורש להשאיר את הסמכות לגיור בידי הרבנות הראשית ולקבור את מתווה הגיור שגיבש השר לשעבר משה ניסים.

בפתח המכתב קוראים הרבנים להכיר רק בגיור שנעשה על-פי הרבנות הראשית לישראל, מתוך דאגה לאחדותו של העם היהודי.

"אנו, רבני ישראל, רואים בדאגה את הסכנה לאחדותו של העם היהודי כתוצאה מההצעות לרפורמה בגיור הכוללות בתוכן הפקעת הגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים. אנו, כרבני ישראל דורשים להכיר רק בגיור שנעשה בסמכות ועל פי הוראות הרבנות הראשית לישראל ובסמכותה אשר יסד הגראי"ה קוק זצ"ל לשמור על אחדות העם וקיום תורת ה' כהלכה במדינה".

בהמשך קוראים הרבנים לראש הממשלה לדחות על הסף את הדו"ח שגיבש משה ניסים, "אנו קוראים לראש הממשלה לדחות על הסף את דו"ח ועדת ניסים ולקדם באופן מיידי תיקוני חקיקה שיעצרו את ניסיונות הבג"ץ להכרה בגיורים פרטיים ובגיורים רפורמיים".

במכתבם מוסיפים הרבנים קריאה גם לשאר חברי הכנסת והשרים, לפעול לביטול המתווה של ניסים. "אנו מבקשים מכל חברי הכנסת ומכל השרים לעשות כל שביכולתם על מנת לעצור את הרפורמה בגיור שעלולה לגרום להתבוללות, להתפוררות ולפילוג בתוך העם היהודי, בדומה למה שמתרחש, לדאבון לב, בקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות רבות בחו"ל".

שלשום, נזכיר, הגיש השר לשעבר משה ניסים את המלצות הדו"ח שחיבר לראש הממשלה נתניהו. בין היתר מציע ניסים להקים מערך גיור ממלכתי חדש שלא יהיה תחת סמכות הרבנות הראשית לישראל.

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, הסתייג גם הוא מההמלצות של ניסים ואמר כי "מעורבות פוליטית בעולם ההלכה היא אסון להלכה ורעה למדינה. גיור הוא מושג הלכתי ולכן ידעה המסורת היהודית להפקיד את הגיור בידי חכמיה, חלקם אנשי בית הלל וחלקם תלמידי בית שמאי. אסור שפוליטיקאים יקבעו מהו גיור ומהי הלכה".

מכתב הרבנים המלא