זיהוי חיידקים בדם - בתוך דקות ספורות

מכשיר מתקדם לזיהוי חיידקים בדם בטכנולוגיה חדישה נרכש למעבדת מיקרוביולוגיה במרכז הרפואי זיו.

אורלי הררי , כ"ב בסיון תשע"ח

לנה מדאג'י והילה בן עמרם עם המכשיר החדש
לנה מדאג'י והילה בן עמרם עם המכשיר החדש
צילום: המרכז הרפואי זיו

מכשיר מתקדם לזיהוי חיידקים בדם בטכנולוגיה חדישה המספקת תוצאות בתוך דקות ספורות נרכש למעבדת מיקרוביולוגיה במרכז הרפואי זיו בצפת.

מכשיר ה-MALDI-TOF החדש והמשוכלל הוא מתוצרת חברת BRUKER הבינלאומית.

הילה בן עמרם, אחראית תחום מיקרוביולוגיה קלינית במעבדות המרכז הרפואי, אומרת כי זיהוי חיידקים מהיר מאפשר טיפול אנטיביוטי יעיל ומדויק בחולים.

שיטת ה- Mass Spectrometry בה פועל המכשיר החדש, מיושמת בדרך של בניית פרופיל חלבונים. "בשיטה זו 'יורים' קרן לייזר על דגימת החיידקים אותם מבקשים לזהות, כאשר כל התהליך מתבצע בתנאי וואקום. יריית הלייזר הופכת את החלבונים לתצורה הגזית שלהם וכתוצאה מהוואקום, המולקולות הנוצרות 'טסות' בתוך שדה אלקטרו מגנטי לעבר גשש הנמצא ברום המכשיר ומודד את מהירות טיסתם העומדת ביחס ישיר לגודלם".

בן עמרם מוסיפה, "מולקולות קטנות טסות מהר ממולקולות גדולות. כך נוצר מעין 'כרטיס ביקור' חלבוני של החיידקים בצורת גרף. הגרף מושווה לספרייה שהיא מעין קטלוג המאפיין כל חיידק וכך מתקבל הזיהוי. שיטה זו הינה שיטה מהירה שאינה דורשת הכנה ארוכה או מסובכת של הדגימה טרם כניסתה למכשיר. ניתן להכניס למכשיר 96 חיידקים במקביל ולקבל זיהוי שלהם בתוך דקות ספורות. כמו כן, ניתן לזהות חיידקים ישירות מתרביות דם חיוביות ללא צורך בגידול החיידק".

בן עמרם מציינת כי הזיהוי המהיר באמצעות המכשיר החדש תורם ללא ספק רבות לשיפור הטיפול בחולה ומתן כיוון אנטיביוטי לרופא עוד בטרם קבלת תוצאות מבחני הרגישות.

"הרופא מקבל עדכון מיידי המקצר את משך הטיפול האנטיביוטי עבור המטופלים וכן את תקופת האשפוז שלהם בבית החולים. בנוסף, קיצור התהליך מקל על עובדי המעבדה ומעניק להם פנאי לעסוק בדברים חשובים נוספים'', מסכמת בן עמרם.