''לקשור את צעירי התפוצות לישראל''

"נישואי הישראלית עם הכדורגלן באירופה חמורה לא רק בגלל ההתבוללות כשלעצמה אלא בעיקר בגלל שהתופעה עוברת בסלחנות".

רפאל לוי , כ"ב בסיון תשע"ח

מנהטן
מנהטן
צילום: רויטרס

אילן רוט, מנכ"ל ארגון "לביא" המפעיל "בתים יהודיים" במספר מדינות באירופה, משמיע ביקורת על האדישות בישראל לנישואי תערובת.

רוט אומר את הדברים בעקבות חתונתם של כדורגלן ברצלונה סרג'יו רוברטו וקורל סימנוביץ.

"נישואי הישראלית עם הכדורגלן באירופה חמורה לא רק בגלל ההתבוללות כשלעצמה אלא בעיקר בגלל שהתופעה עוברת בסלחנות כאילו זה דבר טבעי ונורמאלי. חלק גדול מאד מהציבור לא מבין בכלל מאיפה נובעת הבעיה", אומר רוט.

לדבריו הפתרון טמון בין היתר ב"בתים היהודיים" שעוסקים בקירוב וחיזוק הזהות היהודית של יהודי התפוצות ועידוד ציונות ומניעת נישואי תערובת, "העם יהודי בישראל ובקהילות היהודיות בתפוצות צריך לשלב ידיים ולעבוד כתף אל כתף כדי לחזק את הזהות היהודית בישראל ובתפוצות. אני קורא לראש הממשלה לצאת בתכנית חירום, באמצעות ארגוני הנוער והסטודנטים כדי לקשור את הצעירים ליהדות ולמדינת ישראל".

"צעירים שמחוברים ליהדותם ולמולדתם לא במהרה יתבוללו. רק צעירים שמחוברים ליהדותם וגאים ביהדותם גם יעלו ארצה ויקשרו את גורלם בגורלנו. התכניות הקיימות כיום אינן מספקות ואינן ממלאות את ייעודן. צריכים תכנית יהודית כלל עולמית כדי להיאבק בהתבוללות", מוסיף רוט.

מנכ"ל ''לביא'' מסביר מודע יש צורך בחיזוק הזהות היהודית של יהודי התפוצות על ידי המדינה ולא להסתפק בגופים פרטיים שיעשו זאת, "השארת המאבק בהתבוללות בעיקר בידיים של החרדים וחב"ד, והמחשבה שכך נצליח לצמצם את התופעה היא מחשבה מוטעית מיסודה ממספר סיבות. האחת, רק ארגונים שמשלבים יחד יהדות חזקה ואיתנה שמקורותיה ושורשיה נטועים במדינת ישראל ולשם גם מועדות פניה, היא זו שיכולה להביא בשורה רלוונטית לצעירים היהודים בתפוצות".

רוט קורא לא לחשוש לקרוא לעלייה לארץ, "מסרים של הישארות בגולה ושמירה של עוד כמה מצוות היא ראיה גלותית ומצומצמת. היא מחזירה את העם היהודי לשטייטל היהודי. הצעירים בתפוצות זקוקים למסר שקורא להם להיות חלק פעיל של תקומת העם יהודי בארצו וחלק מתהליך של גאולה. רק ארגונים שמשלבים יהדות וציונות הם שיש להם בשורה אמיתית ושלמה. צריכים לתת אלטרנטיבה נוספת חזקה ואיתנה לצעירים בתפוצות".