אלו הספרים שתלמידי ישראל הכי אוהבים

זוכי "מצעד הספרים" תשע"ח: משרד החינוך מפרסם שמות הספרים שתלמידי ישראל הכי אהבו השנה.

רפאל לוי , כ"ב בסיון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

לקראת שבוע הספר, ובמסגרת התכנית הלאומית להעשרת הקריאה והכתיבה, מפרסם משרד החינוך את תוצאות "מצעד הספרים" אשר התקיים בקרב 200,000 ילדי גנים ותלמידים מכיתות א'-י"ב.

מניתוח שמות הספרים הזוכים עולה שהתלמידים בחרו השנה ביצירות שיש בהן כדי לקבל את האחר, סיפורי גבורה והתמודדויות המעסיקות את עולמם.

"מצעד הספרים" היא מסגרת לפעילות בית-ספרית שמטרתה לעודד ילדים ובני נוער מכיתות גן ועד י"ב לקרוא ספרים ולהשתתף בפעילויות חווייתיות סביב הקריאה. התכנית מופעלת לכל אורך שנת הלימודים ומטרתה לעודד את הילדים לקריאת ספרים. במהלך הפעילות, בתי הספר וגני הילדים שמים דגש על קריאה חווייתית בשילוב חידונים, תערוכות, ימי שיא, מפגשי סופרים ועוד.

לתכנית "מצעד הספרים" נרשמו בתחילת השנה 150 תיכונים וכ-900 בתי ספר יסודיים, אליהם שלח משרד החינוך את הספרים שנמצאים ברשימה. את רשימת הספרים קבעה ועדת מצעד הספרים, שמורכבת מאנשי אקדמיה ומצוותים של המשרד. הספרים שנשלחו יישארו בספריות בתי הספר.

בנוסף, בימים אלה מיישם משרד החינוך תכנית חומש לשיפוץ ספריות בתי הספר, ולבניית ספריות חדשות, ביעד של 70 ספריות בשנה, בסכום של כ-5 מיליון בשנה לבינוי, וכ-3 מיליון שקלים להצטיידות.

הזוכים:

הזוכה במקום הראשון לכיתות א'-ג', "עוד הרפתקאות של הדוב פדינגטון". זהו סיפורו הקלאסי של הדוב הפרואני שמגיע לאנגליה ומתקבל באהבה למרות זרותו ושונותו. הוא מפגיש את הקוראים עם קבלת הזר והאחר.

כך גם הספר של ג'יימס פטרסון "מצחיק". גיבור הספר, נער יתום שמתנייד בכיסא גלגלים, לוקח סיכון כשהוא מופיע בתחרות סטנד-אפ ומגלה כמה רחוק הוא יכול להגיע: המקום הראשון בתחרות הסטנד-אפ והמקום הראשון במצעד הספרים לכיתות ד-ו'. גיבורת הספר "מתגלגלת"מאת ויקטוריה ג'יימיסון, מצטרפת לקייטנת רולר-דרבי והופכת בהדרגה לספורטאית מצליחה למרות הקשיים.

לא במקרה נבחר גם הספר "פלא" בין הספרים האהובים במצעד העל-יסודי ונראה כי התלמידים והתלמידות בישראל מקבלים את השונה כשווה-ערך .

את הצמא לסיפורים היסטוריים על דמויות משפיעות היסטורית ואישית מצאו הילדים בבחירה של הספר "מי היה אלברט איינשטיין " וכן בספר "חנות הגלידה של פרנצ'סקו טירלי", מאת תמר מאיר, המציג את חסיד אומות העולם פרנצ'סקו טירלי. בספרים "לאהוב עד מוות" של דבורה עומר ו"בריחה לילית ממחנה עתלית" שכתבה גלילה רון פדר עמית, השכילו הקוראים ללמוד על דמויות ואירועים בתקומת המדינה.

בספר "סבא סביח" מאת תמי שם-טוב, שנבחר במקום השני בכיתות א – ג , קראו הילדים סיפור היסטורי משפחתי המגלה את משמעות השם "סביח" וגם את המאכל "סביח", המשלב את המסורת העיראקית עם ההווי הישראלי ועם סיפורי הווי והיסטוריה משפחתיים.

תוצאות הצבעה ילדי הגנים:

1. שלו מאיר, פנדה יוצאת למרעה, עם עובד 2017.

2. קיפניס לוין, נרקיס מלך הביצה, אורנית 2009.

3. שניר מיריק, גלגלים, ספרית פועלים 1982.

4. גרוסמן דויד, איתמר מטייל על קירות, עם עובד 1986.

5. כהן אסיף שלומית, הארנב ממושי, הקיבוץ המאוחד 1988.

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות א' – ג':

1. בונד מיקל, עוד הרפתקאות של הדב פדינגטון, אחוזת בית 2017.

2. שם טוב תמי, סבא סביח, כנרת זמורה ביתן 2017.

3. מאיר תמר, חנות הגלידה של פרנציסקו טירלי , כתר 2017.

4. כהן אהרונוב רן, לשחרר את כפיר, כנרת זמורה ביתן 2017.

5. גודארד יוסי, למה לחסידות הלבנות כנפים שחורות ולשחורות בטן לבנה, הקיבוץ המאוחד 2017.

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות ד' - ו':

1. פאטרסון ג'יימס, מצחיק , משכל 2016.

2. ג'יימיסון ויקטוריה, מתגלגלת, מודן, הכורסא הוצאה לאור 2016 .

3. מיה-גור דורית, הסייר העשירי, כנרת זמורה ביתן 2017.

4. ברלייר ג'ס, מי היה אלברט איינשטיין?, שוקן 2014.

5. רון פדר עמית גלילה, בריחה לילית ממחנה עתלית, מודן 2014.

תוצאות הצבעה תלמידי בתי הספר העל יסודיים ז'- י"ב:

ג'' קיי רולינג, הארי פוטר והילד המקולל, משכל 2016. פלאסיו ר"ג', פלא, כנרת זמורה ביתן, 2013. קאס קיארה, היורשת, משכל 2016. עומר דבורה, לאהוב עד מוות , דני ספרים 2014. זליקובסקי דניאלה וחמיצר גיורא, שכונה, השכונקים במרוץ לאוצר, כתר 2016.